Primjetili ste sigzrno da na tržištu postoje bijela i smeđa jaja. Razlika između ovih jaja zbunjuje mnoge potrošače, ali razlike su zapravo prilično jednostavne. Iako postoji mnogo mitova oko toga koja su jaja bolja, da li smeđa jaja imaju bolji okus ili su bijela jaja zdravija, istina je jednostavna – razlika je samo u boji ljuske i cijeni. Naime, bijele kokoši nesu bijela jaja, dok smeđe ili tamnije kokoši nesu smeđa jaja. Dakle, boja ljuske jaja zavisi isključivo o vrsti kokoši, a ne o nutritivnim svojstvima. Bijela i smeđa jaja sadrže gotovo identičnu količinu hranjivih tvari, energije i minerala, pa možete birati prema preferencijama i cijenama. Bijela jaja su obično nešto jeftinija, no ta razlika nema veze s kvalitetom.

Kako pripremiti savršeno kuhano jaje?

Priprema savršeno kuhanih jaja, bilo meko kuhanih ili tvrdo kuhanih, ponekad može predstavljati izazov. Problem može nastati kada ljuska pukne, jaje se prekuva ili bjelanjak ne bude pravilno kuhan. Donosimo nekoliko savjeta za pripremu i kuhanje jaja na različite načine.

Meko kuhana jaja

Za savršeno meko kuhana jaja, važno je da se iz frižidera izvade barem deset minuta prije kuhanja kako bi postigla sobnu temperaturu. Na taj način se smanjuje rizik od pucanja ljuske usljed temperaturnog šoka kada jaja stavite u vruću vodu. Napunite šerpu vodom, dodajte pola kašičice soli na svaki litar vode kako biste učvrstili ljusku i olakšali guljenje nakon kuhanja. Kada voda proključa, smanjite temperaturu da voda lagano krčka, a zatim jaja pažljivo stavite u šerpu uz pomoć kašike.

  • 4-5 minuta kuhanja rezultira jajetom sa čvrstim bjelanjkom i tekućim žumancem.
  • 6-7 minuta kuhanja daje meko kuhana jaja sa kremastim žumancem.

Po završetku kuhanja, jaja odmah stavite u ledenu vodu na nekoliko minuta kako bi se zaustavio proces kuhanja i omogućilo lakše guljenje. Meko kuhana jaja najčešće se serviraju sa solju, biberom i svježim hljebom, a smatraju se pravom delicijom za doručak.

Tvrdo kuhana jaja

Tvrdo kuhana jaja često se koriste u raznim jelima, kao što su salate, sendviči i dekoracije. No, kuhanje tvrdo kuhanih jaja može biti izazov jer često dolazi do pucanja ljuske ili lošeg guljenja.

  • 10 minuta kuhanja obično daje savršeno tvrdo kuhano jaje sa čvrstim bjelanjkom i žumancem.

Ako jaje nije na sobnoj temperaturi, stavite ga u hladnu vodu i zajedno s vodom zagrijavajte do ključanja. Za tvrdo kuhano jaje dovoljno je kuhati ga oko 8 minuta nakon što voda proključa.

Ovaj postupak osigurava ravnomjerno kuhanje i minimalnu mogućnost pucanja ljuske. Nakon kuhanja, jaja prebacite u hladnu vodu i ostavite nekoliko minuta da se ljuska lakše odvaja.

Savjeti za skladištenje i svježinu jaja

Jaja je najbolje skladištiti u suvom i hladnom prostoru, a kako bi se spriječilo prebrzo kvarenje, čuvajte ih vrhom prema dole. Svježina jaja može se testirati jednostavno kod kuće: napunite posudu vodom i ubacite jaje. Ako potone na dno, jaje je svježe; ako pluta u sredini, još je upotrebljivo, ali nije najnovije. Jaja koja plutaju na vrhu posude više nisu sigurna za konzumaciju.

Zašto su jaja sobne temperature važna?

Prije kuhanja, jaja bi trebalo da dostignu sobnu temperaturu, jer će tako biti manje sklona pucanju uslijed temperaturnog šoka. Ako niste imali vremena da ih izvadite na vrijeme, možete ih staviti direktno u hladnu vodu, zajedno sa šerpom, i postupno zagrijavati. Da biste osigurali maksimalnu zaštitu ljuske od pucanja, dodajte malo soli i sirćeta ili limunovog soka u vodu. Na ovaj način se smanjuje vjerovatnoća od ljepljenja ljuske na bjelanjak.

Vrijeme kuhanja prema vrsti jaja

  • 3-minutno jaje: Meko kuvano jaje s tekućim žumancem.
  • 5-minutno jaje: Belance je čvrsto, a žumance i dalje kremasto.
  • 6,5 minuta: Savršeno kuhano jaje sa mekim, kremastim žumancem koje se lako guli.
  • 10 minuta: Tvrdo kuhano jaje idealno za sendviče i salate.

Zaključak

Razlike između smeđih i bijelih jaja su manje nego što mnogi misle – osim boje ljuske i eventualno cijene, sve ostalo je gotovo identično. Odabir između smeđih i bijelih jaja treba da zavisi od ličnih preferencija, dostupnosti i cijene, jer nutritivno, oba tipa jaja pružaju iste koristi. Kod kuhanja jaja, važno je pridržavati se osnovnih pravila: koristite jaja sobne temperature, pratite preporučeno vrijeme kuhanja i koristite hladnu vodu za hlađenje, kako biste uvijek dobili savršeno kuhano jaje, bilo meko ili tvrdo.

Preporučujemo