Mušmula, poznata i kao divlja kruškica (Mespilus germanica), voćka je koja se u Europi uzgaja tisućljećima. Ovo drvo, koje može narasti do sedam metara visine, karakteristično je po svojim ukusnim plodovima koji se beru u jesen, često nakon prvih mrazeva. Iako su tek ubrani plodovi tvrdi i opori, ostavljanjem da sazru nekoliko tjedana postaju mekani i slatki, spremni za konzumaciju.

Uzgajanje i berba
Mušmula se često kalemi na druge voćke, poput dunje i kruške, što omogućava brže rađanje plodova. Cvjeta krajem travnja, a plodovi su spremni za berbu u kasnu jesen. Zanimljivo je da se mušmule često ostavljaju na drvetu do prvih mrazeva, kada im hladnoća pomaže u procesu zrenja, čineći ih mekšima i slađima.

Ljekovita svojstva mušmule
Mušmula je oduvijek cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava, koja su prepoznata u narodnoj medicini. Osim plodova, u medicinske svrhe koriste se i drugi dijelovi biljke, poput cvijeta, lista i kore drveta. Cvjetovi i listovi se beru u proljeće, suše na zraku, dok se kora skida u proljeće ili jesen.

Ljekoviti učinci:
Plodovi mušmule: Tradicionalno se smatra da poboljšavaju vid, jačaju jetru i bubrege, popravljaju krvnu sliku te otklanjaju bolove u leđima i koljenima. Preporučuju se i kod vrtoglavice, proljeva, infekcija usne šupljine, pa čak i protiv impotencije.
Nezreli plodovi: Zbog svojeg adstringentnog svojstva, nezreli plodovi mogu zaustaviti krvarenje iz desni i spriječiti pojavu afti u ustima. Također, potiču rad žlijezda slinovnica i želuca, što ih čini posebno korisnima za starije osobe.
Sjemenke: Sjemenke mušmule također su vrlo zdrave. Kada se drže u vodi dok ne nabubre, oslobađaju ljekovite sastojke, a ta se voda koristi kao obloga kod ozljeda kože.

Priprema i konzumacija
Mušmule su izuzetno svestrane u kuhinji. Od njih se pripremaju marmelade, likeri, rakije, pa čak i slatkiši.

Čaj od mušmule:
Jedan od načina korištenja mušmule u ljekovite svrhe je priprema čaja.
Priprema čaja: Uzme se jušna žlica usitnjenih svježih mušmula i prelije s dva decilitra vrele vode. Nakon što odstoji sat vremena, čaj se procijedi. Preporučuje se piti dvije šalice dnevno, a može se koristiti i za ispiranje usne šupljine nekoliko puta dnevno.

Zimski “slatkiš”:
Mušmule su najlakše jesti kada se presjeku na pola i žličicom izvadi njihov sadržaj. Zbog krupnih sjemenki, plod se jede polako. Iako su ukusne, važno je ne pretjerivati s količinom jer se teško probavljaju i mogu izazvati proljev.
Zimskog slatkiša: Mušmule se mogu propržiti na maslacu s dodatkom klinčića, što predstavlja originalnu i ukusnu poslasticu za zimske dane. Pulpa mušmule pomiješana s tučenim zaslađenom slatkom pavlakom također je zanimljiv i ljekovit desert.

Marmelada od mušmule
Priprema marmelade od mušmule zahtijeva malo strpljenja, ali je rezultat izuzetno ukusan i vrijedan truda.
Priprema: Meke mušmule operite i narežite na komade. Stavite ih u lonac, prelijte vodom da ogreznu i kuhajte na laganoj temperaturi tri sata. Nakon toga procijedite kroz gustu krpu i ostavite da se sok ocijedi preko noći. Kako biste postigli bistru marmeladu, sadržaj ne smijete pritiskati.

Mušmula je voćka bogata poviješću i ljekovitim svojstvima, koja unatoč svojoj oporosti pri berbi, s vremenom postaje prava poslastica. Njezina primjena u narodnoj medicini i kuhinji pokazuje koliko je ova voćka važna u tradicionalnoj kulturi i koliko njezini plodovi, listovi i sjemenke mogu pridonijeti zdravlju. Bilo da je koristite za pripremu čaja, marmelade ili kao jednostavan zimski slatkiš, mušmula svakako zaslužuje svoje mjesto u modernoj kuhinji i domaćoj apoteci.

Preporučujemo