Među ljudima se već od davnina priča o postojanju uroka. Bilo da vjeruješ u njih ili ne, ne možeš poreći da mnogi u našem društvu osjećaju potrebu da se zaštite od negativne energije. U ovom tekstu dijelimo nekoliko konkretnih savjeta kako da svoj dom učiniš sigurnijim – ne samo fizički, nego i energetski.
Na Balkanu je poznata izreka: „Kako ti je na pragu, takav ti je i dom.“ Na prvi pogled, to se možda odnosi na čistoću, red ili doček gostiju, ali ova rečenica ima i dublje značenje, posebno ako je posmatramo kroz oči starih tradicija i duhovnih učenja. Danas ćemo se osvrnuti na jednu takvu drevnu filozofiju – feng šui.
Feng šui je stara kineska praksa koja uči kako prostor oko nas utiče na naš život, emocije i sreću. Ključni pojam u feng šuiju je „energija“ – ona može biti dobra i loša, a naš je zadatak da dobru energiju pozovemo, a lošu zaustavimo. Po feng šuiju, ulazna vrata su više od običnog prolaza. Ona su portal kroz koji u naš dom, i u naš život, ulazi energija. Zato zaslužuju posebnu pažnju.
Prvo pravilo feng šuija je jednostavno: vrata moraju biti čista, svijetla i uredna. Idealno je da budu bijele boje ili u nježnim, svijetlim tonovima jer bijela simbolizuje čistoću, svježinu i otvorenost. Ako to nije moguće, dovoljno je da budu redovno održavana – bez ogrebotina, bez tragova prljavštine i sa ispravnom bravom. Vrata treba da odaju osjećaj pažnje, brige i dobrodošlice.
Prostor ispred vrata je podjednako važan. Nikako ne treba da stoje stare cipele, prazne flaše ili saksije s polu-uginulim biljkama. Nered ispred praga sprečava dobru energiju da uđe. Umjesto toga, preporučuje se da se ispred vrata postavi cvijeće – naročito ono sa zaobljenim listovima, jer simbolizuje životnu energiju. Takve biljke, prema vjerovanju, djeluju kao prirodni filteri koji ne dozvoljavaju negativnoj energiji da pređe prag.
Ne smijemo zaboraviti ni detalje poput brave i kvake. Feng šui preporučuje da budu metalne, jer metal predstavlja stabilnost i zaštitu. Takođe, kvaka i brava treba da budu u ispravnom stanju, da ne škripe i da funkcionišu lako. Dodatni element zaštite je natpisna pločica sa imenom ili brojem stana – to donosi osjećaj identiteta i reda, a pozitivna energija „zna“ kome je upućena.
Jedan od najzanimljivijih savjeta feng šuija odnosi se na ukrase na vratima. To može biti vijenac, zvončić, amajlija, pa čak i neka simbolična figurica. Bitno je da taj predmet ima značenje, da izaziva osmijeh i budi osjećaj topline i pripadnosti. Ukras ne treba da bude samo dekoracija – treba da ima svrhu, da štiti, da donosi sreću i da pozitivno utiče na svakoga ko uđe ili izađe iz kuće.
Ni unutrašnja strana vrata ne smije se zanemariti. Tu možeš staviti inspirativnu poruku, sliku, simbol blagostanja ili čak ogledalo (ali ne direktno nasuprot vratima). Svaki detalj ima svoj energetski uticaj, i feng šui nas uči da ništa u prostoru nije slučajno – sve ima svoj smisao i vibraciju.
Vrlo važan savjet je i da vrata moraju da se otvaraju lako i bez prepreka. Ako škripe, ako im nešto smeta ili ako se teško otvaraju, to se u feng šuiju tumači kao znak blokirane energije. A kad je energija blokirana, ni sreća ne može ući.
Na kraju, ne zaboravi ono što smo naslijedili od svojih starih – amajlije i predmeti zaštite. Feng šui se tu potpuno slaže s našom tradicijom. Mali detalj – bilo da je to crveni končić, zvončić, ukrasna figurica ili ručno izrađena amajlija – ako je postavljen s vjerom i namjerom, može biti snažna zaštita. Bitno je da ima ličnu vrijednost i da te povezuje s osjećajem sigurnosti.
Ulazna vrata su mnogo više od pukog komada drveta ili metala. Ona su granica između unutrašnjeg mira i vanjskog svijeta. Ako ih čuvaš, ako se prema njima odnosiš s pažnjom, ljubavlju i poštovanjem – i tvoj dom će ti to uzvratiti kroz harmoniju, zdravlje i sreću.