Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red, komentirao je sadržaj Platforme za mir potpisane u Sarajevu. Naglasio je da se dokument ne može tretirati kao neupitna norma:
“Nismo najpametniji, može biti sugestija, nije ovo ustav.”
Time je jasno dao do znanja da dokument treba ostati otvoren za prijedloge i dopune. Kako kaže, svrha Platforme nije da bude konačna i neprikosnovena, već osnova koja se može razvijati.
-
Put ka EU ili ka političkoj korupciji
Govoreći o političkoj klimi u zemlji, Vukanović je rekao da se političari nalaze pred ključnom odlukom:
“Da li se ide u Evropsku uniju ili putem ucjena i političke korupcije.”
Upozorio je da postoje političke sile koje ne žele evropski put, već opstaju kroz prijetnje, nasilje i trgovinu političkim interesima. Pritom je istakao da su oni koji stvaraju atmosferu straha najveća prepreka istinskom napretku.
-
Direktne optužbe protiv Čovića
Najveći dio svog obraćanja posvetio je Draganu Čoviću, lideru HDZ-a BiH, kojeg je optužio da svojim javnim izjavama i ponašanjem podstiče atmosferu nasilja i linča.
“Ako Čović smatra, vrlo sam otvoren, u Bugarskoj da je tamo neki premijer rekao da će nagraditi onoga ko napadne lidera opozicije, i ja sam napadnut četiri puta u mjesec dana…”
Rekao je da se ne želi predstavljati kao žrtva, ali da njegova porodica živi u konstantnom strahu.
“Kada izađem u grad, stalno gledam oko sebe. Supruga polaže vozački ispit i kaže ‘pogledaj ispod auta, ima li bomba’. Mi živimo takav život jer ovaj čovjek koji je terorista i monstrum stvara atmosferu linča.”
Opisao je kako Čovićev govor, po njegovom mišljenju, može da se interpretira kao poziv na nasilje:
“Što može značiti ova njegova izjava ‘vi ga ubijte, ja ću ga amnestirati i dati nagradu’? U svakoj normalnoj zemlji, u Bugarskoj bi bio smješten u ludnicu.”
-
Povezanost s Dodikovom politikom
Vukanović je Čovića otvoreno povezao s Miloradom Dodikom i njegovim načinom vođenja politike. Obojicu vidi kao ključne igrače koji blokiraju put BiH ka Evropskoj uniji:
“Ako Čović smatra da je evropski jezik kriminal njegovog partnera Milorada Dodika, to nema veze sa Afrikom, a ne sa EU.”
Istakao je da se na evropskom putu ne može graditi partnerstvo s političarima koji otvoreno pozivaju na podjele, negiraju presude suda i podrivaju institucije.
-
Osjećaj političke diskriminacije
Vukanović je rekao da se kao državni poslanik osjeća kao građanin drugog reda. Kao primjer navodi to što predsjedavajuća Vijeća ministara, Borjana Krišto, još uvijek nije potpisala odluku o njegovom imenovanju, iako za to ne postoji nijedan formalni razlog.
“Da je Krišto to potpisala, ne bi moja porodica bila meta terorističkih napada. Smatram Čovića i Krišto direktno odgovornim jer podržavaju ono što radi Dodik.”
Povezao je tu situaciju s rastućim osjećajem institucionalnog pritiska i nepravde, rekavši da to nije ni evropski, ni civilizacijski standard:
“Neka kažu, je li to afrički, a nije evropski – pozivati na nečije ubistvo i reći ‘nagradit ću vas’?”
-
Politički i lični raskol s HDZ-om
Podsjetio je i da je ranije napustio sastanak s Čovićem, što smatra simbolom političke i moralne nespojivosti:
“Postoji jaz između onoga što mi radimo i onoga što oni podržavaju.”
Taj potez vidi kao dosljedan čin odbacivanja politike zasnovane na prijetnjama, pogodbi i selektivnoj pravdi.
-
Fokus na djela, ne riječi
Vukanović je poručio da se javnost ne treba zavaravati izjavama političara, već da pažnju treba usmjeriti na njihove stvarne poteze:
“Smatram kako je jedino potrebno gledati tuđa djela, ne ko šta govori.”