Nedavna posjeta predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Sjedinjenim Američkim Državama izazvala je niz reakcija – ne samo u političkim, već i u pravnim krugovima. Iako je u domaćim medijima predstavljena kao neformalna i uspješna, pravnici upozoravaju da pojedini aspekti te posjete mogu imati ozbiljne pravne implikacije prema zakonima SAD-a. Konkretno, postavlja se pitanje da li su aktivnosti Vučića tokom boravka u Americi bile u skladu sa zakonima koji se odnose na strane političke aktere i potencijalne pokušaje uticaja na američke procese.

  • Koji zakoni su potencijalno relevantni?

Dvije ključne američke zakonske regulative stavljaju se u fokus kada strani politički akteri borave u SAD-u s političkim namjerama: Zakon o registraciji stranih agenata (FARA) i Zakon o stranim koruptivnim praksama (FCPA).

  • FARA – Zakon o registraciji stranih agenata

Foreign Agents Registration Act (FARA) datira iz 1938. godine i nalaže da svaka osoba koja u Sjedinjenim Američkim Državama djeluje u ime strane vlade, političke organizacije ili interesne grupe mora to transparentno prijaviti Ministarstvu pravde SAD-a. Zakon se odnosi i na strane državljane – uključujući političke funkcionere iz drugih zemalja.

Prema članu 611(b), FARA definiše stranačkog agenta kao:

“Svaka osoba koja djeluje po nalogu, na zahtjev ili pod kontrolom stranog principala…”

Kršenje ovog zakona može dovesti do kazne zatvora do 5 godina i novčane kazne u visini do 250.000 američkih dolara (član 618(a)(1)).

  • FCPA – Zakon o stranim koruptivnim praksama

Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) je američki zakon koji zabranjuje davanje mita stranim zvaničnicima radi dobijanja ili očuvanja poslovnih ili političkih koristi. Usvojen je 1977. godine, a iako je prvenstveno usmjeren na američke kompanije, zakon obuhvata i strane državljane ukoliko djeluju na teritoriji SAD-a.

  • Član 15 U.S. Code § 78dd-1 (a) navodi:

“Nezakonito je da bilo koji subjekt koristi sredstva međudržavne trgovine kako bi korumpirano ponudio bilo kakvu korist stranom službeniku…”

Za fizička lica predviđene su maksimalne kazne: do 20 godina zatvora i novčana kazna do 5 miliona dolara.

  • Aktivnosti predsjednika Srbije pod znakom pitanja

Tokom boravka u Sjedinjenim Američkim Državama, prema navodima odvjetnika Lakića i drugih izvora iz dijaspore, predsjednik Vučić je navodno pokušao uspostaviti kontakte s pojedincima iz političkog kruga Donalda Trumpa. Cilj tih kontakata, kako se tvrdi, bio je lobiranje za sopstvene ciljeve – uključujući energetske aranžmane (NIS), jačanje međunarodne pozicije Srbije te potencijalne geoekonomske sporazume.

Ako se dokaže da je predsjednik Vučić djelovao bez prethodne registracije u skladu sa FARA zakonom, mogao bi se naći u ozbiljnom pravnom problemu. Takođe, ukoliko su ti kontakti uključivali davanje bilo kakvih usluga, poklona ili drugih benefita u cilju političkog uticaja, to bi se moglo tretirati kao kršenje FCPA zakona.

  • Da li je Vučić prešao zakonsku granicu?

Do sada nije objavljeno da američke vlasti vode zvaničnu istragu protiv predsjednika Srbije. Međutim, američki pravni sistem poznat je po svojoj nezavisnosti, i ukoliko se ispostavi da su Vučićeve aktivnosti imale političku dimenziju mimo službenih diplomatskih protokola, moguće je otvaranje pravnog slučaja s ozbiljnim posljedicama.

U tom slučaju, moglo bi doći do analize svakog pojedinačnog kontakta koji je Vučić imao, uključujući i eventualne dogovore iza zatvorenih vrata. FARA i FCPA ostavljaju širok prostor za interpretaciju i primjenu zakona, a strani državnici nisu izuzeti od obaveze poštivanja američkih pravnih normi.

  • Javnost ima pravo na informacije

Pitanja o tome šta se tačno dogodilo tokom Vučićeve posjete, sa kim je razgovarao i s kojim ciljem, ostaju otvorena. Javnost, kako u Srbiji tako i u međunarodnoj zajednici, ima legitimno pravo da zna da li je predsjednik Srbije djelovao u skladu sa zakonom zemlje koju je posjetio – i da li je eventualno prešao granicu dozvoljenog.

Portal novi.ba se poziva isključivo na javno dostupne izvore, zvanične američke zakone i izjave pravnih stručnjaka. U ovom tekstu se ne iznosi tvrdnja da je Aleksandar Vučić počinio bilo kakvo krivično djelo, već se ističu potencijalni pravni rizici i obaveze koje proizlaze iz američkog zakonodavstva u kontekstu njegovih nedavnih aktivnosti na teritoriji SAD-a.

Preporučujemo