Nije samo običan začin timijan – on je pravi saveznik zdravlja koji bi trebao imati stalno mjesto i u kućnoj apoteci i u kuhinji. Iako izgleda skromno, ova biljka je prava riznica ljekovitih tvari i hranjivih sastojaka. Njegova primjena poznata je stoljećima, a koristi se i danas u narodnoj i modernoj medicini. Najviše mu odgovaraju topli, sunčani krajevi, no uspijeva i kod nas, gdje se često može pronaći u vrtovima i na suhim, kamenitim terenima.
-
Koji je timijan najbolji za upotrebu
Rod Thymus obuhvaća više od 300 vrsta, ali najčešće se koristi Thymus vulgaris, poznat i kao obični timijan, prava majčina dušica, babja dušica, vrtna majčina dušica ili vrisak. Ova vrsta ima najsnažnije ljekovito djelovanje i najviše se koristi u terapijske svrhe.
-
Što timijan sadrži i kako djeluje
Timijan je bogat eteričnim uljima, posebno timolom i karvakrolom, koji mu daju snažna antiseptička svojstva. Sadrži i borneol, saponine, tanine, glikozide, te vitamine A, C, D, B-kompleksa i minerale poput cinka, kalija, fosfora i magnezija. Pristupačan je, a djeluje snažno protiv bakterija, virusa, upala i gljivica.
Kroz povijest se koristio za anemiju, groznicu, probavne smetnje, loš zadah i mamurluk. Danas znamo da pomaže kod PMS-a, grčeva, nadutosti i općeg jačanja organizma.
-
Koristi za djecu i probavni sustav
Timijan posebno koristi djeci – potiče imunitet, tjera crijevne parazite, osobito gliste, i jača organizam. Uz to, olakšava probavu, smanjuje nadutost i pomaže kod zatvora, pa se često koristi kao začin u kuhinji s dvostrukom svrhom – za okus i zdravlje.
-
Djelovanje na dišni sustav i živce
Timijan je jedan od najjačih biljnih saveznika za pluća. Pomaže u iskašljavanju, čisti sluz i ublažava kašalj, bronhitis, astmu i otežano disanje. Čaj od timijana smiruje grlo, djeluje antiseptički i ublažava upale. Osim toga, ima blago umirujuće djelovanje bez pospanosti. Pomaže kod nesanice, napetosti, anksioznosti i glavobolja.
Za pripremu čaja dovoljno je preliti grančicu timijana s vrućom vodom i ostaviti nekoliko minuta.
- Prirodna ljekovita svojstva
Timijan djeluje kao:
- antireumatik
- antiseptik
- antikoagulans
- baktericid
- tonik
- relaksant
- afrodizijak
- antiparazitik
- prirodni insekticid i konzervans
-
Vanjska primjena u liječenju kože i rana
Timijan se koristi i izvana. U obliku tinkture, obloga ili losiona može se koristiti za dezinfekciju rana, liječenje čireva, opeklina, uganuća, modrica i zubobolje. Tinktura od timijana pokazala je izvrsne rezultate kod akni jer uništava bakterije bez iritacija.
Kod manjih rana preporučuje se staviti smjesu meda i timijana kako bi se spriječila infekcija. Kupke s timijanom pomažu kod reumatskih bolova, rahitisa i slabih živaca.
- Vrste eteričnih ulja timijana
Timijanova eterična ulja razlikuju se po kemotipovima:
- Timol – snažno antiseptičko djelovanje, koristi se razrijeđeno.
- Linalol – blag, ali učinkovit protiv gljivica i bakterija, idealan za osjetljivu kožu.
- Geraniol – djeluje protiv gljivica (Candida, Trychophyton), koristi se kod urinarnih infekcija.
- Tujenol-4 – pomaže kod klamidije, reume i slabosti organizma.
- p-Cimen – ima jako analgetsko i protuupalno djelovanje, odličan za bolove u mišićima.
-
Napravite vlastiti repelent
Timijan možete koristiti i za prirodnu zaštitu od insekata. Potrebno vam je:
- 60 ml vode
- 60 ml maslinovog ili ricinusovog ulja
- 10 kapi tinkture eukaliptusa
- 15 kapi tinkture timijana
Sve sastojke pomiješajte dok ne postanu kremasti i čuvajte na tamnom mjestu u dobro zatvorenoj posudi.
-
Timijan u svakodnevnom kuhanju
U kuhinji, timijan se odlično slaže s rajčicama, češnjakom, maslinama i vinom. Idealna je začinska podloga za mediteranska jela. Koristi se u juhama, salatama, jelima od povrća, marinadama i umacima. Dobro podnosi kuhanje, ali ga treba koristiti umjereno jer ima snažan okus i miris.
-
Savjeti za uzgoj timijana kod kuće
Timijan uspijeva na laganom, kamenitom i vapnenastom tlu. Ne voli vlagu pa mu je potrebna dobra drenaža. Sadite ga na sunčano mjesto, zaštićeno od vjetra. Ljeti se bere, a nekoliko stabljika ostavite da ode u sjeme.