Vlasnicima kuća tijekom zimskih mjeseci najveći izazov je sprječavanje zaleđivanja cijevi. Niske temperature mogu uzrokovati pucanje vodovodnih instalacija, što rezultira skupim popravcima i velikom štetom. Uz nekoliko jednostavnih mjera opreza, vlasnici kuća mogu učinkovito zaštititi svoje cijevi i izbjeći neugodnosti.
Glavni rizici zaleđivanja cijevi
Zaleđene cijevi predstavljaju poseban problem za vlasnike kuća, vikendica i drugih objekata koji se ne koriste redovito tijekom zime. Vladimir Šobot iz Vodovoda i kanalizacije ističe da je ovaj problem daleko manje izražen kod stanova, gdje su cijevi uglavnom zaštićene od hladnoće unutar zgrada. No, kuće i vikendice, osobito one bez grijanja, posebno su podložne smrzavanju vode u instalacijama.
– “Građani koji imaju vikendice ili kuće u kojima ne borave tijekom zimskih mjeseci trebali bi isprazniti svoje vodovodne instalacije kako bi izbjegli štetu,” savjetuje Šobot.
Mjere zaštite vodomjera
Osim cijevi, vodomjeri su također osjetljivi na niske temperature. Održavanje vodomjernih skloništa ključan je korak za sprječavanje problema. Evo što treba učiniti:
Zaštita poklopaca i izolacija
Vodomjerna skloništa trebala bi imati čvrst i dobro zatvoren poklopac koji sprječava ulazak hladnog zraka.
Ako je u šahtu ostala voda, potrebno ju je potpuno isprazniti kako bi se spriječilo smrzavanje.
Održavanje šahtova
Odgovornost za zaštitu i održavanje šahtova u kojima se nalaze vodomjeri leži na potrošačima. Redovito provjeravajte da su šahtovi čisti i da nema pukotina kroz koje bi hladnoća mogla ući.
Zaštita vanjskih instalacija
Dvorišne instalacije, poput cijevi koje vode do vanjskih česmi, garaža, šupa ili drugih negrijanih objekata, posebno su osjetljive. Evo kako ih zaštititi:
Zatvaranje ventila
Pronađite ventil unutar kuće koji kontrolira dotok vode prema vanjskim instalacijama i zatvorite ga prije nego što temperature padnu ispod nule.
Ispuštanje vode
Vodu iz cijevi ispustite pomoću ispusne slavine koja se obično nalazi na najnižoj točki sustava, često u podrumskim prostorijama. Ovo će osigurati da u cijevima ne ostane vode koja bi se mogla smrznuti i izazvati pucanje.
Izolacija cijevi
Ako su vanjske cijevi neizbježno izložene hladnoći, obložite ih izolacijskim materijalima poput pjene ili posebnih zaštitnih omotača za cijevi koji sprječavaju smrzavanje.
Što učiniti na proljeće?
Kada zimski mjeseci prođu, sustav je potrebno pripremiti za ponovno korištenje:
Otvaranje ventila
Ventili koji su bili zatvoreni tijekom zime trebaju se postupno otvoriti kako bi se instalacije ponovno napunile vodom.
Provjera instalacija
Prije nego što česme počnu redovno raditi, provjerite ima li curenja ili oštećenja na cijevima.
Dodatni savjeti za zaštitu cijevi
Kontinuirano grijanje
U objektima koje koristite zimi, osigurajte minimalno grijanje kako biste spriječili smrzavanje vode u cijevima, čak i ako su temperature niske.
Korištenje grijača za cijevi
U ekstremnim uvjetima možete koristiti električne grijače ili grijaće trake koje se postavljaju oko cijevi.
Redovita kontrola
Povremeno provjeravajte stanje cijevi i vodomjera kako biste na vrijeme otkrili potencijalne probleme.
Zaključak
Zaleđene cijevi mogu uzrokovati velike probleme, no uz pravilnu pripremu i održavanje šteta se može izbjeći. Ključno je isprazniti vodu iz neaktivnih instalacija, zaštititi vodomjere i redovito održavati vanjske cijevi. Uz ove savjete, vlasnici kuća i vikendica mogu osigurati mirnu zimu bez neočekivanih kvarova i troškova popravka.
Preduzimanje ovih mjera ne samo da čuva infrastrukturu vašeg doma, već doprinosi i vašem osobnom miru tijekom hladnih zimskih mjeseci.