Upala sluzokože želuca koja može nastati iz više razloga – najčešće zbog stresa, prekomernog uzimanja lekova, alkohola ili prisustva bakterije Helicobacter pylori je gastritis. Simptomi su neprijatni i ometaju svakodnevni život: mučnina, povraćanje, osećaj težine i pritiska u stomaku, posebno nakon jela. Iako u težim slučajevima zahteva lečenje pod nadzorom lekara, kod blažih oblika simptomi se mogu ublažiti i prirodnim putem. U nastavku saznaj šta možeš da promeniš u ishrani i koje prirodne metode ti mogu pomoći da smiriš upalu želuca.

  • Ishrana kao prvi korak u lečenju gastritisa

Dijeta igra ključnu ulogu u smanjenju simptoma gastritisa. Napadi gastritisa najčešće se javljaju kada želudac dođe u kontakt sa namirnicama koje nadražuju već osetljivu sluzokožu. Takve namirnice uključuju industrijski prerađenu hranu, proizvode bogate glutenom, mlečne proizvode (naročito kravlje mleko i sir), kiselu hranu (uključujući agrume, sirće i paradajz), kao i veće količine slatkiša i šećera.

Izbacivanje ovih namirnica iz svakodnevne ishrane može znatno doprineti smanjenju tegoba. Umesto njih, preporučuje se konzumiranje namirnica koje imaju antiinflamatorna svojstva i koje pomažu u regeneraciji želudačne sluzokože. Među najefikasnijima su brokoli i sveže borovnice. Brokoli sadrži jedinjenja za koja se pokazalo da inhibiraju rast Helicobacter pylori bakterije, dok su borovnice bogate antioksidansima koji pomažu u oporavku tkiva.

Takođe, korisno je proveriti da li postoji intolerancija na gluten, jer kod nekih ljudi gluten može dodatno iritirati želudac i pogoršati simptome gastritisa.

  • Prirodni lek – ekstrakt belog luka

Beli luk je poznat po svojim snažnim antibakterijskim svojstvima. U slučaju gastritisa uzrokovanog bakterijom Helicobacter pylori, ekstrakt belog luka može biti prirodna pomoć u eliminaciji bakterije iz želuca.

Da biste napravili domaći ekstrakt, dovoljno je da smrvite dva do tri čena svežeg belog luka i sačekate nekoliko minuta da puste sok. Zatim sok možete procediti kroz gazu i uzeti jednu čajnu kašičicu dnevno, najbolje pre jela. Ovaj ekstrakt ima jak miris i ukus, ali njegova efikasnost u borbi protiv bakterija može biti značajna.

Ukoliko imate osetljiv stomak, preporučuje se da beli luk prvo probate u manjim količinama i da pratite reakciju organizma. Ako ne dođe do pogoršanja simptoma, postepeno možete povećavati dozu.

  • Moć probiotika

Probiotici su korisne bakterije koje prirodno nastanjuju naš digestivni trakt. Njihov glavni zadatak je da održavaju ravnotežu crevne flore, ali i da štite želudačnu sluzokožu od štetnih mikroorganizama, uključujući Helicobacter pylori.

Unošenjem probiotika moguće je ne samo smanjiti broj štetnih bakterija, već i podstaći proces ozdravljenja sluzokože. Probiotici se mogu uzimati u obliku dodataka ishrani, ali se preporučuje i povećan unos prirodnih izvora ovih bakterija.

Među najpoznatijim prirodnim izvorima probiotika su fermentisane namirnice kao što su kiseli kupus, kefir, jogurt (naročito domaći, bez dodatih šećera), kao i kombuha – fermentisani čaj bogat probiotskim kulturama. Redovno konzumiranje ovih proizvoda može pomoći u obnovi želudačne mikroflore i smanjenju simptoma gastritisa.

  • Promena navika i životnog stila

Osim ishrane i prirodnih dodataka, važno je obratiti pažnju i na opšte životne navike. Stres je jedan od poznatih okidača gastritisa, pa su relaksacija, dovoljno sna i redovno kretanje ključni faktori u kontroli bolesti. Pušenje i alkohol bi trebalo u potpunosti izbegavati jer dodatno oštećuju želudačnu sluzokožu i ometaju proces regeneracije.

Konzumiranje manjih obroka više puta dnevno, temeljno žvakanje hrane i izbegavanje ležanja odmah nakon jela takođe mogu doprineti boljem varenju i smanjenju simptoma gastritisa.

Preporučujemo