Skladištenje hrane ključna je važnosti za očuvanje njene svježine, kvalitete i nutritivnih vrijednosti. Posebno u periodima kada kupujemo veće količine hrane, pravilno čuvanje pomaže u smanjenju otpada i očuvanju kućnog budžeta. U ovom tekstu donosimo detaljne savjete za skladištenje različitih vrsta voća, povrća i drugih namirnica kako bi trajale duže.

Kako čuvati jabuke zimskih sorti?

Ako uzgajate jabuke zimskih sorti koje planirate čuvati duže vrijeme, ključno je pridržavati se nekoliko pravila. Prvo, nemojte ih prihranjivati dušičnim gnojivom sredinom ljeta jer to može smanjiti kvalitetu plodova za skladištenje. Prilikom berbe, jabuke trebaju imati karakterističnu boju sorte i biti pažljivo odabrane – samo zdravi, neoštećeni plodovi trebaju ići u skladište.

Skladište za jabuke treba unaprijed pripremiti. Zidove možete obojiti otopinom gašenog vapna (1,5 kg na 10 litara vode), dok se pod tretira 5% otopinom željeznog sulfata. Posude u kojima ćete čuvati jabuke, poput kutija ili korpi, treba dezinficirati otopinom sode bikarbone. Plodove poslažite u slojeve, između kojih možete staviti piljevinu, papir ili lišće kako biste ih dodatno zaštitili. Idealna temperatura skladištenja je između 0°C i +2°C, uz vlažnost od 80-90%.

Jabuke se također mogu čuvati na balkonu. Potrebno ih je staviti u kutiju obloženu slamom ili stiroporom, te dodatno prekriti folijom i ćebetom. Ako nemate balkon, svaku jabuku možete zamotati u novinski papir, što će pomoći u očuvanju vlage i svježine. Nikako ih ne treba čuvati u plastičnim vrećicama ili u blizini povrća i cvijeća, jer jabuke ispuštaju etilen koji ubrzava kvarenje drugih proizvoda.

Skladištenje povrća: krompir, šargarepa i drugo

Krompir je najbolje čuvati na tamnom i suhom mjestu, gdje je temperatura niža, kako biste spriječili klijanje. Jedan poseban trik uključuje dodavanje jabuke među krompir – vjeruje se da jabuka pomaže u usporavanju klijanja. Ako želite produžiti vijek trajanja šargarepe, možete je čuvati u pijesku ili piljevini. Ovo održava povrće svježim i sprječava njegovo isušivanje.

Cvekla je još jedno povrće koje možete kombinovati s krompirom – stavite je na vrh krompira u skladištu kako bi apsorbirala višak vlage. Na ovaj način ne samo da čuvate krompir, već i koristite cveklu kao prirodni “regulator” vlage.

Savjeti za voće: banane, bobice i ananas

Banane vrlo brzo dozrijevaju zbog ispuštanja etilena. Da biste to usporili, zamotajte krajeve stabljike u plastičnu vrećicu. Ovo će smanjiti oslobađanje etilena i produžiti svježinu ne samo banana, već i drugog voća koje se nalazi u njihovoj blizini.

Bobice, poput jagoda i malina, često pljesne nakon samo nekoliko dana. Kako biste to spriječili, operite ih u rastvoru vode i sirćeta (1 dio sirćeta na 10 dijelova vode). Nakon što ih operete, osušite ih i čuvajte u frižideru u papirnim ubrusima kako biste apsorbirali višak vlage.

Kod čuvanja ananasa, postoji jednostavan trik – uklonite lisnatu peteljku i okrenite voće naopačke. Ovo omogućava ravnomjerno raspoređivanje šećera u voću, čime se produžava njegova svježina.

Produženje svježine drugih namirnica

Med: Med može trajati godinama ako se čuva u staklenoj posudi na hladnom i tamnom mjestu. Promjena boje meda s vremenom je normalna i ne utiče na njegov kvalitet.

Svježe začinsko bilje: Da bi začinsko bilje duže ostalo svježe, sitno ga nasjeckajte i stavite u kalupe za led. Prelijte maslinovim uljem i zamrznite. Na ovaj način uvijek ćete imati svježe bilje pri ruci.

Sir: Kada otvorite sir, umotajte ga u papir za pečenje umjesto da ga ostavljate u originalnom pakovanju. Ovo sprječava promjenu mirisa i produžava njegov vijek trajanja.

Ostali korisni trikovi

  • Mljeveno meso možete čuvati u vrećicama koje se mogu ponovo zatvoriti. Prije zamrzavanja, nožem podijelite meso na manje porcije kako biste lakše koristili potrebnu količinu.
  • Kolači i pite duže će ostati svježi ako otvorene dijelove pokrijete kriškama kruha. Ovo sprječava isušivanje.
  • Paradajz: Grm paradajz treba čuvati na sobnoj temperaturi, obložen papirnim ubrusima, kako bi se spriječilo oštećenje kore.

Pridržavanje ovih savjeta pomoći će vam da smanjite otpad, produžite svježinu hrane i uštedite vrijeme i novac. Sretno!

Preporučujemo