Borba protiv štetočina u kući može biti iscrpljujuća. Mravi, žohari, miševi, komarci i muve stalno iznova pronalaze načine da uđu u naš dom. Često, čak i uz redovno čišćenje i održavanje, ovi neželjeni gosti pronađu svoje mjesto pod našim krovom.
Većina dostupnih rješenja uključuje hemijske preparate koji sadrže agresivne sastojke. Oni možda djeluju brzo, ali mogu biti štetni za zdravlje ukućana, posebno djece i kućnih ljubimaca. Osim toga, njihova česta upotreba negativno utiče na okoliš.
Srećom, postoje prirodne alternative koje se mogu napraviti od sastojaka koje većina nas ima kod kuće. Ovi prirodni repelenti su jednostavni, efikasni i sigurni za svakodnevnu upotrebu.
-
Odbijanje komaraca i muva mirisom kafe i karanfilića
Komarci i muve nisu samo dosadni – mogu biti i prenosioci bolesti. Umjesto da se oslanjate na agresivne sprejeve, možete ih držati podalje koristeći običnu kafu, karanfilić i svijeću.
Potrebni sastojci:
- Mljevena kafa
- 1 voštana svijeća
- Nekoliko komada karanfilića
- Staklena ili keramička čaša
Priprema i upotreba:
Napunite čašu mljevenom kafom gotovo do vrha. Uzmite voštanu svijeću, pažljivo odrežite ivice, ali ostavite fitilj netaknut. Stavite svijeću u sredinu čaše i dodajte nekoliko karanfilića na vrh. Kada zapalite svijeću, kafa će se početi lagano dimiti. Upravo ta kombinacija mirisa – goruća kafa i karanfilić – djeluje odbojno na muve i komarce. Možete ovu čašu staviti u kuhinju, dnevni boravak ili čak vani na terasu.
-
Domaći sprej protiv žohara
Žohari su uporni i neugodni gosti koji se često kriju u tamnim i vlažnim dijelovima doma. Za efikasno prirodno sredstvo protiv njih, potrebno vam je samo nekoliko sastojaka.
Potrebni sastojci:
- 1/2 šolje jabukovog sirćeta
- 10 komada karanfilića
- Kora od jednog limuna
- 1 kašika alkohola
- Boca sa raspršivačem
Priprema i upotreba:
U posudu sipajte jabukovo sirće i dodajte karanfiliće. Ogulite limun i dodajte njegovu koru u smjesu. Na kraju, dodajte kašiku alkohola i sve zajedno dobro izmiješajte. Smjesu procijedite i sipajte u bocu sa raspršivačem. Sprej koristite na mjestima gdje se žohari najčešće pojavljuju – ispod sudopera, oko odvoda, iza kuhinjskih aparata. Miris ovog prirodnog spreja stvara neprijateljsko okruženje za žohare i tjera ih iz prostora.
-
Zaštita doma od miševa pomoću bibera i karanfilića
Miševi često ulaze u domove tokom hladnijih mjeseci, tražeći sklonište i hranu. Njihovo prisustvo nije samo neugodno, već može biti i opasno zbog bakterija koje prenose. Umjesto da koristite zamke ili otrove, pokušajte sa prirodnim repelentom.
Potrebni sastojci:
- 2 kašike mljevenog crnog bibera
- 3 komada karanfilića
- Male plastične vrećice ili tkanine
Priprema i upotreba:
U manju činiju pomiješajte crni biber i izmrvljene karanfiliće. Smjesu rasporedite u male plastične kese (ili komadiće tkanine koje možete vezati) i postavite ih na mjesta gdje ste primijetili tragove miševa – uz zidove, u smočnicu, ispod sudopera. Oštra i jaka aroma bibera i karanfilića djeluje odbojno na miševe, pa će izbjegavati ta područja.
-
Dodatni savjeti za maksimalan učinak
Da bi ova prirodna sredstva bila još efikasnija, važno je pridržavati se nekoliko osnovnih koraka. Prvo, uvijek držite kuću čistom, posebno kuhinju i dijelove gdje se odlaže hrana. Ostaci hrane privlače i insekte i glodare. Drugo, redovno pregledajte tamne i zabačene dijelove doma gdje se štetočine mogu skrivati – iza ormarića, ispod kreveta, u podrumu.
Takođe, obratite pažnju na pukotine i rupe kroz koje štetočine mogu ulaziti. Zatvorite ih silikonom ili drugom vrstom brtvila. U kombinaciji sa gore navedenim prirodnim repelentima, to može znatno smanjiti prisustvo nepoželjnih gostiju u vašem prostoru.
Ako vam mirisi ovih mješavina smetaju, možete ih prilagoditi – na primjer, dodati nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili limunske trave. One takođe imaju svojstva odbijanja insekata, a prostor će mirisati prijatnije.
Redovna upotreba ovih metoda pomoći će vam da držite dom pod kontrolom, bez potrebe za hemijskim sredstvima.