Američka kongresmenka iz Georgije i poznata saveznica Donalda Trumpa, Marjorie Taylor Greene, izazvala je lavinu reakcija nakon objave na društvenoj mreži X (bivši Twitter). Njena poruka, objavljena upravo na dan smrti pape Franje, protumačena je kao zlonamjerna i neprimjerena.

U statusu je Greene napisala:

“Danas je došlo do velikih promjena u globalnom vodstvu. Zlo je poraženo rukom Božjom.”

Iako u poruci nije izravno spomenula papu, kontekst i datum objave doveli su mnoge do zaključka da se izjava odnosi upravo na smrt poglavara Katoličke crkve. U vremenski osjetljivom trenutku, ovakva formulacija naišla je na snažnu osudu javnosti.

  • Burne reakcije korisnika na društvenim mrežama

Reakcije na njen status bile su gotovo trenutno i uglavnom negativne. Veliki broj korisnika društvenih mreža izrazio je ogorčenje, nazivajući Greene neosjetljivom, netolerantnom i nepoštovanja vrijednom.

Komentari su uključivali poruke poput:

  • “Vi ste sramota za Ameriku.”
  • “Kako živite sami sa sobom?”
  • “Kakva ste vi kršćanka ako slavite smrt pape?”
  • “Ovo je nehumano i bezosjećajno.”

Neki su je otvoreno optužili da koristi smrt pape za političke poruke, dok su drugi ukazivali na kontradikciju između njenog kršćanskog identiteta i javno izraženog likovanja nad smrću vjerskog lidera.

  • Ranija kritika Katoličke crkve

Ovo nije prvi put da Greene javno kritikuje Katoličku crkvu. Iako je rođena i odgojena kao katolkinja, u posljednjim godinama njenog političkog djelovanja sve više se udaljava od Crkve i javno iznosi svoje nezadovoljstvo njenim rukovodstvom.

U jednoj od prethodnih objava, Greene je napisala:

“Shvatila sam da ne mogu vjerovati rukovodstvu Crkve da zaštiti moju djecu od pedofila. Oni čuvaju čudovišta čak i u svojim redovima.”

Ova izjava bila je dio šireg narativa u kojem je optužila crkvenu hijerarhiju za zataškavanje slučajeva seksualnog zlostavljanja. Njen ton i izbor riječi često izazivaju kontroverze, a mnogi smatraju da prelazi granicu kritike i prelazi u govor mržnje.

  • Optužbe protiv američkih biskupa

Greene nije ograničila svoju kritiku samo na Vatikan. U ranijim javnim istupima također je napala katoličko rukovodstvo u Sjedinjenim Američkim Državama, posebno u vezi s njihovom pomoći imigrantima bez dokumenata.

U aprilu 2022. godine izjavila je:

“Biskupi su također zauzeti uništavanjem naše nacije koristeći novac poreznih obveznika kako bi se zalagali za ilegalnu invaziju preko naših granica.”

Ova izjava bila je dio njenog šireg političkog narativa protiv ilegalne imigracije, gdje je crkvene vođe optužila da podrivaju nacionalni suverenitet i sigurnost. Kritičari su tada naveli da Greene cilja Crkvu jer se protivi njenim političkim stavovima, a ne zbog stvarne zabrinutosti.

  • Vjerski identitet u sukobu s političkom retorikom

Marjorie Taylor Greene često se poziva na svoju vjeru kao temelj političkog djelovanja, ali njeni stavovi i izjave često dolaze u sukob s osnovnim kršćanskim vrijednostima kao što su saosjećanje, oprost i poštovanje. Iako se identificira kao kršćanka, njena politička retorika često se koristi za napad na druge vjerske zajednice ili čak vlastitu.

Njen istup na dan smrti pape Franje mnogi su vidjeli kao nastavak tog obrasca – korištenje religije i vjerskih simbola kao alata za političke poruke i polarizaciju.

  • Kritike dolaze i s desnice

Iako ima snažnu bazu među desničarskim glasačima, čak su i neki konzervativni komentatori izrazili nelagodu zbog njenog ponašanja. Smatraju da ovakve izjave štete ugledu američke desnice i daju povod kritičarima da ih optuže za vjersku netrpeljivost.

Jedan konzervativni bloger je napisao:

“Možete imati političke nesuglasice s Vatikanom, ali radovati se smrti pape? To nije konzervativizam. To je bezdušnost.”

Preporučujemo