U islamskim zemljama postoji precizno definiran kodeks odijevanja za žene koji obično podrazumijeva pokrivanje kose, tijela, a ponekad i lica. U Afganistanu, žene su ograničene u pokretljivosti i obvezne su nositi burku kada izlaze vani, što rezultira time da im se oči također skrivaju.

Razlog nošenja burke proizlazi iz interpretacija islamskih vjerskih načela o skromnosti i pokrivanju tijela. Prema učenjima Kur’ana, i muškarcima i ženama se preporučuje skromnost u odijevanju. Važno je napomenuti da Kur’an izričito ne zahtijeva da žene nose burku ili sličan odjevni predmet, već naglašava princip skromnosti.

Žene koje nose burku obično ispod nje nose svoju svakodnevnu odjeću. Jedna sudionica na forumu Quora opisala je svoje iskustvo: “Prikrivam svoju ljepotu i ukrase noseći burku. Kod kuće imam slobodu odjevati se kako želim, ali kada izlazim van, preko svoje odjeće navučem burku, bilo da je riječ o haljini, trapericama ili majici kratkih rukava. Kod kuće burka nježno visi na prstu.

” Druga sudionica foruma istaknula je: “Žena ima slobodu odijevati se kako želi kada nema muškaraca. Otkriva se samo svom mužu i djeci. U svim drugim prilikama odlučuje se za hidžab, burku ili nešto drugo tradicionalno muslimansko odijelo.”

Ovaj način odijevanja ne samo da odražava poštovanje prema vjerskim učenjima već i štiti privatnost žena u javnom prostoru prema lokalnim običajima i zakonima.

 

NAJČITANIJE DANAS:

Benigna hiperplazija prostate (BHP) i upala prostate (prostatitis) su dva česta stanja koja mogu uzrokovati različite simptome kod muškaraca, uključujući poteškoće s mokrenjem.

Benigna hiperplazija prostate je stanje u kojem se prostata povećava u veličini zbog benignog rasta tkiva prostate. Ovo stanje je češće kod muškaraca starijih od 50 godina, a simptomi uključuju čestu potrebu za mokrenjem, posebno noću (nocturia), osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura, slab protok urina i druge poteškoće s mokrenjem.

Upala prostate, ili prostatitis, može biti uzrokovana bakterijskom infekcijom, mehaničkim ozljedama ili autoimunim bolestima. Simptomi mogu uključivati bolno mokrenje, često mokrenje, poteškoće s mokrenjem, iscjedak iz uretre i povišenu temperaturu.

Važno je da muškarci koji primijete simptome povezane s poteškoćama mokrenja potraže savjet od svog liječnika. Dijagnoza i liječenje ovih stanja obično uključuju pregled prostate, laboratorijske pretrage urina, eventualno uzimanje briseva i druge dijagnostičke postupke kako bi se isključila bakterijska infekcija.

U slučaju benignog povećanja prostate, liječenje može uključivati promjene u načinu života, lijekove ili, u težim slučajevima, kirurške zahvate. Za upalu prostate, liječenje će ovisiti o uzroku i može uključivati antibiotsku terapiju, protuupalne lijekove i druge terapijske modalitete prema preporuci liječnika.

Preporučujemo