Brojanica nije samo ukras ili komad nakita – ona je tihi pratilac molitve svakog pravoslavnog vjernika. Njena uloga je duboko duhovna: pomaže u sabranosti tokom molitve, podsjeća na prisustvo Boga i podstiče unutrašnji mir. Dok se koristi, često se izgovaraju kratke molitve poput „Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj me grešnog“, ponavljane uz svaki čvor ili zrno.

Može se nositi na različite načine – oko ruke, u džepu, torbi – ali nikada nametljivo. Nije namijenjena da pokaže pobožnost drugima, već da pomogne vjerniku u ličnom odnosu sa Bogom. Upravo u toj tišini i nenametljivosti leži njena snaga. Nije važno ko je vidi, već ko je koristi i s kojom namjerom.

  • Savremeni oblici brojanice

Vremenom su se pojavile brojanice izrađene od različitih materijala. Osim tradicionalne vune ili konca, danas postoje i brojanice od drveta, poludragog kamenja, perli, pa čak i stakla. Neke se nižu na silikonsku nit radi izdržljivosti. Međutim, estetski izgled ili cijena ne određuju njihovu vrijednost. Duhovna snaga brojanice ne dolazi iz materijala, već iz iskrenosti molitve i odnosa prema Bogu.

Bez obzira na izgled, sve brojanice imaju isti osnovni cilj – da podstaknu molitveni život. Korišćene ispravno, postaju most između svakodnevice i duhovne stvarnosti.

  • Šta kad brojanica više ne služi?

Kao i svaki predmet od prirodnih materijala, brojanica se s vremenom može oštetiti ili pokidati. Dugotrajna upotreba dovodi do toga da se čvorovi razvežu, materijal oslabi, ili jednostavno izgubi funkcionalnost. Tada se mnogi vjernici zapitaju: šta učiniti s brojanicom koja više ne može da se koristi?

Prema riječima oca Dušana Kolundžića, koji je godinama govorio o pravilnom odnosu prema predmetima pobožnosti, postoji jasan odgovor. Brojanica se nikako ne baca. Odlaže se s poštovanjem, i to na jedan od dva načina: zakopavanjem u zemlju ili spaljivanjem.

  • Duhovni odnos prema predmetima vjere

Iako brojanica ima snažno značenje za onog ko je koristi, ona nije svetinja u liturgijskom smislu. Nije osveštana posebnim crkvenim obredom. Zbog toga ne postoje striktna pravila o njenom odlaganju, ali se podrazumijeva poštovanje.

Isto važi i za druge predmete pravoslavne pobožnosti, poput ikona, odeždi, badnjaka ili vrbovih grančica. Ako se odlučimo za zakopavanje brojanice, važno je da to bude na mirnom, čistom mjestu, daleko od prometnih površina. Ako to nije moguće, može se spaliti tiho i bez pompe. Nisu potrebne posebne molitve – dovoljan je čin poštovanja, skromnosti i tišine.

  • Na kojoj ruci se nosi brojanica?

Oko ovog pitanja ne postoji jedinstven odgovor. Neki sveštenici savjetuju nošenje na lijevoj ruci, jer je desna češće u upotrebi. Drugi smatraju da je desna ruka primjerenija, jer njome činimo znak krsta. U stvarnosti, to nije presudno.

Najvažnije je da brojanica ne postane modni detalj. Nije važno gdje se nosi, već zašto se nosi. Ako nas podsjeća na molitvu i sabranost, onda je na pravom mjestu – bilo da je na ruci, u torbi ili džepu.

  • Brojanice i djeca

Roditelji često žele da zaštite svoju djecu, posebno bebe, stavljajući im brojanicu. Međutim, teolozi savjetuju oprez. Brojanica je predmet koji treba da se koristi svjesno i s molitvom. Mala djeca nisu u mogućnosti da razumiju njeno značenje, pa se preporučuje da im se umjesto brojanice daju osveštani krstići ili ikonice koje se mogu postaviti pored kreveta.

Kada dijete odraste i stekne svijest o molitvi, tada može dobiti svoju brojanicu. Na taj način se izbjegava da se svetinja koristi kao običan predmet ili ukras, što nikada nije bila njena svrha.

Preporučujemo