Ima više varijanti prirodnog leka od borovih iglica. Sirup se može praviti ne samo od belog bora, već i od svetlozelenih izdanaka smreke i jele. Važno je naglasiti da se ne sme koristiti bilo koja vrsta četinara, jer su neke otrovne, poput tuje i tise, i treba ih izbegavati.
Ako dobro poznajete četinare i lako prepoznajete beli bor ili smreku, možete samostalno u berbu. Ako niste sigurni, savetuje se da povedete nekoga ko poznaje ove biljke.
-
Pravila berbe borovih izdanaka
Pri branju uvek vodite računa da ne otkidate previše izdanaka sa jednog drveta. Gde se izdanci otkinu, te godine više neće rasti. Beli bor (Pinus sylvestris) raste više od 10 metara, ima dubok koren i prepoznaje se po sivozelenim iglicama koje rastu u paru. Stablo mu je pokriveno smeđkastom korom, a grane se šire u obliku kišobrana.
Cvetovi belog bora su jednodomni, a ženski cvetovi razvijaju male, drvenaste šišarke. Miris i ukus su smolasti, podsećaju na terpentin. Beli bor je rasprostranjen širom Evrope i cveta u maju, dok seme sazreva u oktobru sledeće godine.
-
Lekovita svojstva borovih iglica
Borove iglice su bogate karotenima i vitaminom C. Sirup od borovih iglica koristi se kod nazeba, prehlade i za jačanje imuniteta nakon bolesti. Iglice treba koristiti što svežije jer dužim stajanjem gube lekovita svojstva.
Mladim pupoljcima bora pripisuju se lekovita dejstva za upalu grla, bronhitis i uporni kašalj. Kupke od pupoljaka preporučuju se kod reume i artritisa. Smola bora bogata je eteričnim uljem i koristi se za lečenje kožnih bolesti.
Kora bora, bogata flavonoidima i taninima, koristi se za zaustavljanje krvarenja i lečenje rana. Najbolje je koristiti koru sa viših delova starijih stabala.
-
Priprema sirupa od borovih iglica sa šećerom
Za sirup treba izdvojiti jedan dan za branje mladih iglica. Kada se vratite iz šume, operite iglice hladnom vodom i ostavite da se osuše. U teglu redajte naizmenice sloj šećera i sloj iglica. Zavšni sloj mora biti šećer.
Teglu dobro zatvorite i ostavite na suncu najmanje 40 dana da se šećer otopi i formira sirup. Ovaj prirodni lek se pravi u proleće, kada su izdanci najmladji.
-
Drugi recept za sirup od borovih iglica
Za ovu verziju potrebno je:
- 2 kg svežih borovih izdanaka
- 9 litara vode
- 1 kg šećera
- 0,5 kg meda
Izdanke kuvajte u vodi, pokrijte i ostavite da stoji 48 sati. Procedite kroz platno, izgnječite, zatim dodajte šećer i med, kratko prokuvajte i toplu tečnost sipajte u staklene posude. Tegle zatvorite pergament papirom ili celofanom.
Sirup uzimajte 2-3 kašičice dnevno. Možete ga dodavati u rashlađeni čaj, ali ne u vruć, jer se gube lekovita svojstva.
-
Sirup od borovih iglica sa medom
Ako vam više odgovara prirodnija verzija, pravite sirup isključivo sa medom. U tom slučaju sirup se brže kvari, pa ga čuvajte u frižideru. Po želji možete dodati i kriške limuna.
Priprema čaja od borovih iglica
Za čaj je potrebno:
- 20-ak mladih iglica
Iglice operite, sitno naseckajte i kuvajte 15 minuta u vodi. Kada trećina tečnosti ispari, sklonite sa vatre i poklopite. Nakon 30 minuta procedite, dodajte med i limun po ukusu. Čaj treba da bude blago crvenkast.
Dojilje i trudnice treba da izbegavaju ovaj napitak.
-
Lekoviti oparak od bora
Za oparak se koristi odnos 1:10 (iglice:voda). Ovaj prirodni lek pomaže kod zastarelih katara disajnih puteva, promuklosti i lakših oblika bronhitisa. Može se koristiti i za inhalacije.
Terapija bora kod reumatizma
Oboleli od gihta i reumatizma mogu probati terapiju mlekom:
- 30 grama svežih izdanaka
- 1 litar vrućeg mleka
Izdanke prelijte mlekom, ostavite sat vremena, procedite i pijte tokom dana.
Upotreba borove smole
Za kamen u žuči i grčeve priprema se lek:
- 5 grama sveže smole
- 20 grama etera
Smolu rastvorite u eteru i uzimajte jednu kocku šećera sa 5-10 kapi leka dnevno.
Sirup od borovih iglica nije jedini lekovit proizvod. Preporučuje se isprobavanje i čaja, oparka, kao i upotreba smole za razne zdravstvene tegobe.