Christian Schmidt visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, donio je odluku kojom se obustavlja finansiranje dvije političke stranke – Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Ujedinjene Srpske – iz budžeta na svim nivoima vlasti u BiH.
Prema njegovim riječima, ova odluka je donesena radi zaštite ustavnog poretka i očuvanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Schmidt je istakao da sredstva predviđena za ove stranke više neće biti dostupna, već će biti preusmjerena na poseban račun otvoren u Centralnoj banci BiH.
-
Razlozi za sankciju
Schmidt je naveo da rukovodstva SNSD-a i Ujedinjene Srpske sistematski djeluju protiv temeljnih principa Dejtonskog sporazuma. Po njegovim riječima, ove stranke koriste institucije Republike Srpske kako bi potkopale ovlasti državnih institucija BiH, čime se narušava ustavni okvir zemlje.
“Rukovodstva ovih stranaka prednjače u destabilizaciji pravnog poretka. Njihove aktivnosti nisu samo političke – one postaju alat za rušenje temeljnih državnih struktura,” kazao je Schmidt.
On je naglasio da se ovim političkim djelovanjem ugrožava ne samo institucionalna stabilnost, već i sigurnost građana u BiH.
-
Podsticanje na krivična djela
Schmidt je dodatno upozorio da ove dvije stranke, prema njegovim saznanjima, ohrabruju građane da se upuste u krivična djela. Također, zabilježeni su i slučajevi prijetnji prema pojedincima i grupama koje se ne slažu s njihovim političkim stavovima.
“Ovako ponašanje je neprihvatljivo. To nije politika – to je opasna manipulacija građanima i direktan napad na pravnu sigurnost i red,” izjavio je visoki predstavnik.
Naglasio je da političke stranke u demokratskom društvu moraju djelovati u skladu sa zakonom, bez zastrašivanja i bez poticanja na nasilje ili kršenje zakona.
-
Preusmjeravanje budžetskih sredstava
Sredstva koja su bila predviđena za finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske biće prebačena na poseban račun. Time će se, prema riječima Schmidta, onemogućiti korištenje javnih sredstava za antidejtonske i antidemokratske aktivnosti.
Ova mjera, iako oštra, prema njemu je nužna. “BiH ne treba političke tvrđave koje se ponašaju kao paralelne vlasti. Treba nam vladavina prava, odgovornost i ustavno djelovanje,” izjavio je.
-
Mogućnost izmjene odluke
Schmidt je otvorio vrata mogućnosti da se odluka preispita, ali samo pod jednim uslovom – da pomenute stranke pokažu nedvosmisleno i potpuno poštivanje Dejtonskog sporazuma.
Upozorio je da će svako nepoštivanje ove odluke biti tretirano kao kršenje zakona i može rezultirati krivičnom odgovornošću za odgovorna lica unutar tih stranaka.
-
Najavljena posjeta EUFOR-u
Na kraju svog obraćanja, Schmidt je najavio i predstojeću posjetu vojnom kampu Butmir gdje će se sastati sa generalom EUFOR-a. Ova posjeta, kako je rečeno, ima za cilj dodatno jačanje saradnje između međunarodne zajednice i sigurnosnih snaga u BiH u svjetlu trenutne političke situacije.
Tokom sastanka u Butmiru, očekuje se razgovor o sigurnosnim izazovima, sprovođenju odluka visokog predstavnika i ulozi međunarodnih snaga u očuvanju mira i stabilnosti. Schmidt je naglasio da međunarodna zajednica neće tolerisati pokušaje destabilizacije države niti prijetnje miru koji je mukotrpno uspostavljen poslije rata.
“Izričito poručujem da je međunarodna zajednica spremna reagovati na sve pokušaje urušavanja ustavnog poretka i narušavanja sigurnosti. EUFOR ostaje garant sigurnosti svih građana BiH i djelovaće u skladu sa svojim mandatom,” rekao je Schmidt.
U kontekstu najnovijih odluka, uloga međunarodnih aktera ponovo dolazi u fokus javnosti. Schmidt je istakao kako odluke poput ove nisu politička osveta, već zaštita temelja na kojima BiH funkcioniše kao država. Naglasio je da politički pluralizam mora postojati, ali unutar pravnih okvira.
Građanima BiH poručio je da se ne trebaju bojati, već da trebaju biti svjesni da je međunarodna zajednica i dalje prisutna i posvećena očuvanju mira. Takođe je pozvao sve političke aktere u BiH da se vrate dijalogu, zakonitom djelovanju i institucionalnom rješavanju nesuglasica.
U narednim sedmicama očekuje se i dodatno obraćanje Ureda visokog predstavnika, kao i konkretni koraci kada je riječ o provedbi ove odluke na terenu. Schmidt je podvukao da nijedna stranka nije iznad zakona i da će se prema svima koji krše pravila djelovati odlučno, ali transparentno i pravedno.
Na potezu su sada domaće institucije, koje moraju implementirati ovu odluku u skladu sa zakonom i obavezama koje proizlaze iz međunarodnih sporazuma. S obzirom na težinu optužbi i ozbiljnost situacije, očekuje se pažljivo praćenje razvoja događaja kako od strane javnosti, tako i međunarodne zajednice.