Ambasador Rusije pri Ujedinjenim nacijama, Vasilij Nebenzja, vratio se na sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a posvećenu Bosni i Hercegovini, nakon što je na početku demonstrativno napustio salu. Njegov povratak obilježen je ponovnim osporavanjem legitimiteta visokog predstavnika Christiana Schmidta i otvorenom podrškom vlastima Republike Srpske. Izlaganje ruskog diplomate naišlo je na različite reakcije, s obzirom na već postojeće napetosti u regionu i šire međunarodne implikacije.
-
Upozorenje na pogoršanje sigurnosne situacije
U svom govoru, Nebenzja je naglasio da je sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini ozbiljno ugrožena, ocijenivši da se zemlja nalazi u najdubljoj unutrašnjoj krizi još od okončanja rata. Posebno je ukazao na ono što naziva pokušajem promjene ustavne strukture države.
„Ono što se dešava u Bosni i Hercegovini predstavlja ozbiljnu prijetnju miru i sigurnosti. Zemlja prolazi kroz najdublju unutrašnju krizu nakon sukoba. Određeni akteri, unutar i izvan zemlje, pokušavaju promijeniti raspodjelu nadležnosti, gurajući BiH iz njenog decentralizovanog uređenja prema centralizovanom modelu, što je direktno suprotno odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma,“ rekao je Nebenzja.
-
Kritika visokog predstavnika i zapadnih sila
Jedna od glavnih tačaka Nebenzjinog izlaganja bila je oštra kritika Christiana Schmidta, kojeg Rusija ne priznaje kao legitimnog visokog predstavnika u BiH. Nebenzja je tvrdio da Schmidt djeluje uz podršku zapadnih zemalja, miješajući se, kako kaže, u unutrašnje poslove jedne suverene države.
„Visoki predstavnik, zajedno sa zapadnim silama, nastavlja da se nedopustivo miješa u političke procese u BiH. Njegove aktivnosti nemaju nikakve veze s provođenjem Dejtonskog sporazuma. Radi se o pokušaju eliminacije političkih aktera u Republici Srpskoj, uključujući predsjednika entiteta Milorada Dodika i predsjedavajućeg Narodne skupštine Nenada Stevandića. Obojica su, kao i mnogi drugi funkcioneri u RS-u, legitimno izabrani na demokratskim izborima i njihova volja odražava volju naroda,“ naveo je.
-
Hapšenje Milorada Dodika kao izvor novih tenzija
Posebno se osvrnuo na nedavni incident koji uključuje pokušaj uručenja naloga za hapšenje Milorada Dodika, što je opisao kao čin provokacije. Prema njegovim riječima, ovaj potez dodatno produbljuje krizu i destabilizuje političku atmosferu u zemlji.
„Nalog za hapšenje predsjednika Republike Srpske predstavlja ozbiljan udar na političku stabilnost i dodatno povećava tenzije, kako unutar BiH tako i u širem regionalnom kontekstu. U Istočnom Sarajevu, 23. aprila, došlo je do incidenta kada je jedinica SIPA-e pokušala da uruči nalog Dodiku. Jedan od službenika SIPA-e je, prema dostupnim informacijama, pod istragom zbog ratnih zločina nad srpskim civilima, dok se za drugog sumnja da ima veze sa stranim obavještajnim agencijama,“ istakao je Nebenzja.
-
Poziv na prestanak spoljnog utjecaja i realniju analizu stanja
Ambasador Rusije smatra da međunarodna zajednica, umjesto da doprinosi stabilizaciji, svojim djelovanjem često podstiče sukobe i unosi dodatni nemir. Prema njegovom mišljenju, fokus treba biti na uzrocima krize, a ne na posljedicama koje proizlaze iz jednostranih političkih pritisaka.
„Ovo destruktivno ponašanje, koje uključuje ignorisanje unutrašnjih političkih procesa i nelegitimno zadiranje u suverene odluke, nalazi se u samoj srži aktuelne krize u Bosni i Hercegovini. Zapadne sile pokušavaju svaliti svu krivicu na Banjaluku, zanemarujući dublje uzroke problema. Takav pristup je ne samo nepravedan, već i kontradiktoran. Umjesto da stanovnike BiH oslobodimo vanjskih utjecaja, trenutno im se nameću odluke koje nisu njihova volja. Vrijeme je da se prestane sa politikom pritisaka i dozvoli građanima BiH da sami preuzmu odgovornost za svoju budućnost,“ izjavio je.
-
Prijedlog Rusije: trezvena procjena umjesto optužbi
Na kraju svog obraćanja, Nebenzja je predložio da Vijeće sigurnosti UN-a pristupi Bosni i Hercegovini na drugačiji način – s više razumijevanja i realnosti. Umjesto optuživanja pojedinih entiteta, kako je rekao, potrebno je izraditi objektivnu i uravnoteženu procjenu situacije.
„Pozivamo Vijeće sigurnosti da objavi trezvenu i nepristrasnu analizu stanja u BiH, uvažavajući sve strane i složenost situacije. Samo kroz ravnotežu i dijalog možemo očekivati deeskalaciju i vraćanje povjerenja među narodima u Bosni i Hercegovini,“ poručio je Nebenzja pred kraj izlaganja.