Oči su često jedno od prvih mjesta na kojima se mogu primijetiti znakovi povišenog kolesterola u tijelu, a ti znakovi mogu imati ozbiljne posljedice po zdravlje. Kolesterol je masnoća, odnosno lipid koji se prirodno proizvodi u jetri. Iako je esencijalan za mnoge osnovne funkcije u tijelu, uključujući proizvodnju steroidnih hormona, vitamina D i žučnih kiselina koje pomažu u probavi masti, njegova prisutnost u povišenim razinama može postati ozbiljan zdravstveni problem. Kolesterol se u tijelu prenosi putem lipoproteina, i to u dvije osnovne forme: HDL (lipoprotein visoke gustoće) poznat kao “dobar” kolesterol i LDL (lipoprotein niske gustoće) poznat kao “loš” kolesterol.

Dok HDL kolesterol pomaže u uklanjanju viška kolesterola iz krvi i tkiva te ga prenosi natrag u jetru na razgradnju, LDL kolesterol ima sklonost nakupljanju na zidovima arterija, što može dovesti do njihovog sužavanja i razvoja kardiovaskularnih bolesti. Neravnoteža u razini HDL-a i LDL-a može uzrokovati niz zdravstvenih problema, uključujući oštećenje očiju. Oči, naime, često mogu otkriti znakove povišenog kolesterola, a jedan od najtipičnijih simptoma ovog stanja su žute naslage poznate kao ksantomi.

Ksantomi – pokazatelj povišenog kolesterola

Ksantomi su male, žute masne naslage koje se najčešće pojavljuju na koži oko očiju, posebno na gornjim i unutarnjim dijelovima kapaka, u blizini nosa. Prema oftalmologinji dr. Nikol Bajić iz Clevelanda, prisutnost ksantoma može ukazivati na poremećaj metabolizma lipida i povišene razine kolesterola u krvi. Iako ne postoji jednoznačno pravilo, neki ljudi mogu razviti ksantome čak i pri blagom povišenju kolesterola, dok drugi, unatoč izrazito visokim razinama, nikada ne razviju ove naslage. Razlozi za ovu varijabilnost još uvijek nisu u potpunosti razumljeni, ali se smatra da su povezani s genetskim faktorima i načinom života.

Ksantomi sami po sebi nisu bolni i većinom predstavljaju estetski problem. Međutim, njihova pojava može biti znak da nešto nije u redu s metabolizmom masti u tijelu, što može povećati rizik od razvoja ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija. Čak i ako osoba ranije nije imala povišene razine kolesterola, preporuča se pregled i procjena jer je vjerojatnost razvoja ksantoma kod osoba s povišenim kolesterolom oko 50%. Ako se ksantomi počnu širiti ili povećavati, mogu postati ozbiljniji problem, koji zahtijeva medicinsku intervenciju.

Čimbenici rizika za razvoj ksantoma

Razvoj ksantoma povezan je s nekoliko čimbenika rizika, uključujući:

  • Kardiovaskularne bolesti – Osobe s već postojećim srčanim problemima imaju veći rizik od razvoja ksantoma.
  • Pretilost – Prekomjerna tjelesna težina često je povezana s viškom lošeg kolesterola u krvi.
  • Pušenje – Pušenje može dodatno pogoršati metabolizam lipida i povećati rizik od nakupljanja LDL-a u krvi.
  • Pankreatitis – Upala gušterače može poremetiti metabolizam masti u tijelu, što dovodi do porasta kolesterola.
  • Prekomjerna konzumacija alkohola – Alkohol može povećati razinu triglicerida, što također može pridonijeti nakupljanju masnoća na očima.
    Prevencija i liječenje ksantoma

Prevencija pojave ksantoma uključuje promjene načina života koje mogu pomoći u regulaciji razine kolesterola u tijelu. Prva linija obrane je usvajanje zdravijih prehrambenih navika, poput one koje promovira mediteranska prehrana. Ovaj način prehrane bogat je voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, te zdravim mastima poput maslinovog ulja i orašastih plodova, što može značajno smanjiti razinu kolesterola i spriječiti taloženje masnoća u tijelu. Također, važno je izbjegavati prerađenu hranu i masnu hranu bogatu zasićenim mastima koje doprinose povećanju razine LDL kolesterola.

Redovita tjelesna aktivnost također igra ključnu ulogu u održavanju zdrave razine kolesterola i može pomoći u sprječavanju razvoja ksantoma. Preporučuje se minimalno 30 minuta umjerene fizičke aktivnosti pet dana u tjednu, što uključuje aktivnosti poput hodanja, plivanja ili vožnje bicikla.

Za ljude kojima ksantomi predstavljaju značajan estetski problem, postoji mogućnost kirurškog uklanjanja ovih naslaga. Međutim, estetska kirurgija može ostaviti ožiljke, pa se preporuča oprez pri donošenju odluke o ovoj vrsti zahvata. Druga mogućnost je lasersko liječenje, koje može biti manje invazivna opcija, ali kao i kod kirurških zahvata, odluku o liječenju treba donijeti nakon konzultacije s liječnikom.

Zaključak

Oči su osjetljiv organ koji može pružiti važne znakove o općem zdravlju organizma, a prisutnost žutih naslaga oko očiju može biti signal povišenog kolesterola. Iako ksantomi obično ne uzrokuju bol, njihova prisutnost može ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme. Prevencija povišenog kolesterola i povezanih simptoma poput ksantoma najčešće uključuje promjene načina života, uključujući zdravu prehranu i redovitu fizičku aktivnost. U slučaju potrebe, estetski zahvati mogu biti opcija za one koji žele ukloniti ksantome, no svakako je potrebno obratiti se liječniku i odabrati najbolji način liječenja.

Preporučujemo