Da li vam je bolji mađarski ili vojvođanski gulaš? Mnogi se kunu u autentični mađarski gulaš, ali oni koji su imali priliku da probaju vojvođansku verziju tvrde da mu nema ravnog. Iako deluje skromnije, upravo ta jednostavnost daje mu šarm. Umesto složenih začina i dugih procedura, Vojvođani se oslanjaju na proverene sastojke i jednu tajnu – suvu slaninu.
Ova varijanta gulaša pravi se sa manje komplikacija, a rezultat je jelo bogatog ukusa, savršeno za porodični ručak, zimsko okupljanje ili nedeljni obrok koji se pamti. Sve što vam je potrebno jesu dobre namirnice, malo vremena i dobra volja.
-
Tajna ukusa – suva slaninica
Za razliku od klasičnog gulaša, u kojem se meso uglavnom dinsta sa crnim lukom i obiljem začina, u vojvođanskoj verziji ključnu ulogu ima suva slanina. Njena masnoća i aromatičnost daju dubinu i puninu jelu, dok se istovremeno koristi kao osnova na kojoj se gradi ukus.
Slaninu treba sitno iseckati i kratko propržiti na suvoj tavi, bez dodatne masnoće. Ona pušta sopstvenu masnoću, koja kasnije obavija luk i meso i daje jelu karakterističnu notu. Ne treba je prepržiti – dovoljno je da postane blago zlatna i da zamiriše.
-
Priprema korak po korak
Za pripremu gulaša, najbolje je koristiti dublju šerpu sa poklopcem. Idealno bi bilo da to bude gusana ili emajlirana posuda, jer ravnomerno raspoređuju toplotu i zadržavaju vlagu tokom dugog kuvanja.
Sastojci:
- 700 g junećeg mesa (najbolje iz buta)
- 150 g suve slanine
- 3 glavice crnog luka
- 3 čena belog luka
- 200 ml belog vina
- 200 ml junećeg bujona
- 200 ml soka od paradajza
- 1 kašičica začinske (slatke) paprike
- 1/2 kašičice ljute tucane paprike
- so i biber po ukusu
Priprema:
Meso isecite na krupnije kocke, jer će se tokom dužeg kuvanja lepo raspasti, ali zadržati strukturu. Slaninu naseckajte na sitnije kocke. Ugrejte šerpu, pa najpre propržite slaninu dok ne zamiriše i ne pusti masnoću. Dodajte crni luk, koji ste prethodno isekli na tanke polumesece. Dinstajte sve zajedno dok luk ne postane staklast i mekan.
Kada je luk omekšao, dodajte meso i nastavite s dinstanjem nekoliko minuta. Ubacite sitno seckani beli luk, pa odmah nakon toga sipajte sok od paradajza. Sve lagano promešajte i kuvajte 5 do 10 minuta da meso upije deo ukusa.
Zatim sipajte belo vino i bujon. Ubacite začinsku papriku, tucanu ljutu papriku, so i biber. Promešajte, poklopite i smanjite temperaturu. Gulaš se kuva lagano, najmanje sat i po, a može i duže – važno je da meso postane potpuno mekano i sočno.
Tokom kuvanja povremeno proveravajte da li ima dovoljno tečnosti. Ako primetite da je gulaš pregust, dolijte malo vode. Cilj je da sos ostane gust, ali ne suv.
-
Idealni prilozi uz vojvođanski gulaš
Ono što ovaj gulaš čini još boljim jeste njegova svestranost kad je reč o prilozima. Tradicionalno se služi uz kuvan krompir, pire ili domaću testeninu, ali neće pogrešiti ni oni koji ga posluže uz palentu, kukuruznu kašu ili sveži hleb.
Testenina dobro upija sos, dok krompir daje dodatnu mekoću i neutralnost. Ako želite autentično iskustvo, servirajte ga sa šufnudlama (domaće njoke od krompira) ili širokim rezancima.
-
Sporo kuvanje – ključ savršenog gulaša
Vojvođanski gulaš nije jelo koje se sprema na brzinu. Njegova snaga je u strpljenju. Meso mora da se lagano kuva kako bi pustilo sokove, omekšalo i stopilo se sa ostalim sastojcima. Tokom kuvanja dolazi do koncentracije ukusa, pa je važno ne žuriti.
Bez previše začina i bez komplikovanih tehnika, uz dobar komad mesa, malo vina i domaći sok od paradajza – dobićete jelo koje obara s nogu.