VVažno mjesto u zdravoj ishrani zauzima voće, ali neke vrste se posebno izdvajaju svojim zdravstvenim prednostima. Brusnica, malena crvena bobica kiselkastog ukusa, odavno se koristi u tradicionalnoj medicini, ali savremena nauka joj sve više posvećuje pažnju. Nova istraživanja potvrđuju da njeno redovno konzumiranje može donijeti koristi ne samo za imunitet i probavu, već i za mozak i srce.

Naučnici ističu da brusnica može igrati važnu ulogu u očuvanju zdravlja kod starijih osoba, naročito kada je riječ o pamćenju, cirkulaciji krvi i holesterolu. S obzirom na njen sastav bogat antioksidansima, vlaknima i vitaminima, nije čudo što se smatra funkcionalnom hranom.

  • Brusnice poboljšavaju pamćenje i rad mozga

Istraživači sa Univerziteta Istočna Anglija u Velikoj Britaniji sproveli su studiju koja je uključivala 60 zdravih osoba starijih od 50 godina. Tokom 12 nedjelja, polovina učesnika konzumirala je dnevno oko 9 grama praha od brusnice, dok je druga polovina dobijala placebo. Na kraju ispitivanja, grupa koja je uzimala brusnice pokazala je značajna poboljšanja u pamćenju svakodnevnih informacija i bolju cirkulaciju krvi u mozgu.

Dr David Vauzour, vođa studije, navodi da su ovo ohrabrujući rezultati koji ukazuju na potencijal brusnice u očuvanju kognitivnih funkcija. Prema njegovim riječima, ovo je jedna od prvih dugoročnih studija koje se bave uticajem ovog voća na mozak i kogniciju kod starije populacije.

  • Smanjenje lošeg holesterola i zaštita srca

Osim pozitivnog uticaja na moždane funkcije, kod ispitanika koji su uzimali brusnice primijećen je pad nivoa lošeg holesterola (LDL). Povišeni LDL holesterol poznat je kao jedan od glavnih faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti, uključujući srčani i moždani udar.

Smanjenjem nivoa LDL holesterola, brusnice pomažu u očuvanju zdravlja krvnih sudova i smanjuju rizik od ateroskleroze – stanja koje nastaje kada se masne naslage talože na zidovima arterija. To znači da brusnica može biti korisna kao prirodni dodatak ishrani u prevenciji bolesti srca.

  • Bogate antioksidansima: zaštita na ćelijskom nivou

Brusnice su izuzetno bogate antioksidansima, posebno vitaminom C, vitaminom E i raznim flavonoidima. Ova jedinjenja pomažu tijelu da se bori protiv slobodnih radikala – molekula koji oštećuju ćelije i ubrzavaju starenje. Redovno unošenje antioksidanasa doprinosi smanjenju hronične upale, jačanju imuniteta i smanjenju rizika od brojnih bolesti, uključujući rak i neurodegenerativne poremećaje.

Antioksidansi iz brusnica imaju sposobnost da štite mozak i druge organe, što dodatno potvrđuje njihovu vrijednost u svakodnevnoj ishrani.

  • Pomoć varenju i zdravlju urinarnog trakta

Brusnice su poznate i po tome što doprinose zdravlju probavnog sistema. Sadrže vlakna koja potpomažu redovno pražnjenje crijeva, sprečavaju zatvor i pospješuju razvoj korisnih bakterija u crijevima. Dobra crevna flora igra ključnu ulogu u jačanju imuniteta i apsorpciji nutrijenata.

Takođe, brusnice imaju značajnu ulogu u prevenciji infekcija urinarnog trakta. Aktivne supstance u njima sprečavaju bakterije da se zalijepe za zidove mokraćnih puteva, što smanjuje mogućnost infekcija, naročito kod žena koje su im podložnije.

  • Jednostavna primjena u svakodnevnoj ishrani

Brusnice su lako dostupne i jednostavne za konzumaciju. Mogu se jesti svježe, sušene, kao sok, ekstrakt ili u obliku praha koji se može dodati u smutije, zobene kaše ili jogurt. Važno je da unos bude redovan i umjeren, kako bi se iskoristile sve zdravstvene koristi koje ovo voće nudi.

Bez obzira na oblik, brusnice predstavljaju prirodan, ukusan i pristupačan način da se podrži zdravlje cijelog organizma – od mozga i srca, do probave i urinarnog trakta.

Preporučujemo