Loš zadah vjerovatno je jedno od najneugodnijih i najsramnijih stanja koje osoba može imati. Postoje različiti razlozi zbog kojih se ovaj problem pojavljuje, a ponekad može biti indikacija nečeg mnogo ozbiljnijeg.

U nastavku pogledajte nekoliko razloga i mogućih rješenja:

RAZLOZI
1. Jedete previše začina

Hrana poput bijelog luka i čili papričica može ostaviti neprijatan miris u ustima jer se njihovi sastojci apsorbiraju u krvotok. Dok potpuno ne napuste tijelo, mogu utjecati na dah, što znači da čak i pranje zuba nakon konzumacije ovih namirnica neće u potpunosti ukloniti njihov miris.

2. Ne perete i ne čistite zube svakodnevno

Redovno pranje i čišćenje zuba ključni su za uklanjanje ostataka hrane koji se nakupljaju u ustima. Ove čestice se razlažu, stvarajući neprijatan miris. Također, neredovno pranje zuba može dovesti do stvaranja plaka, što može uzrokovati upalu desni (parodontitis) i loš zadah.

3. Zdravstveni problemi, poput suhih usta i drugih stanja

Suha usta (kserostomija) nastaju kada usta ne proizvode dovoljno pljuvačke, što otežava uklanjanje ostataka hrane. Različiti lijekovi i poremećaji pljuvačnih žlijezda također mogu uzrokovati suha usta. Infekcije i upale u ustima, nosu i krajnicima mogu proizvesti neugodan miris, kao i određene vrste raka, zatajenje jetre i druge metaboličke bolesti.

RJEŠENJA
1. Očistite usta i četkajte zube najmanje dva puta dnevno

Održavanje dobre oralne higijene ključno je za prevenciju lošeg zadaha. Perite zube najmanje dva puta dnevno i koristite konac jednom dnevno. Mijenjajte četkicu za zube svaka 2-3 mjeseca. Upotreba antibakterijske ili antiseptičke vodice za ispiranje usta također može pomoći u ubijanju bakterija koje uzrokuju halitozu i bolesti desni. Ako nosite proteze, čistite ih redovno.

2. Pijte dosta vode

Pijenje puno vode može pomoći u sprječavanju suhih usta, što je jedan od uzroka lošeg zadaha. Hidratacija pomaže u proizvodnji pljuvačke koja je vitalna za održavanje usta čistim. Konzumiranje namirnica koje zahtijevaju mnogo žvakanja, poput šargarepe i jabuka, također može stimulirati proizvodnju pljuvačke.

3. Isprobajte nekoliko kućnih lijekova

Jedenje određenih namirnica može pomoći u smanjenju lošeg zadaha. Na primjer, istraživanja su pokazala da konzumacija jogurta može smanjiti neprijatan miris. Jedite najmanje jednu porciju nemasnog, običnog jogurta dnevno. Ako ne volite jogurt, možete piti sok od narandže ili jesti narandže, koje pomažu u proizvodnji sline. Zeleni čaj također ima dezinfekcijska svojstva; pijte 1-2 šoljice dnevno ili ga pripremite unaprijed i ponesite sa sobom.

Zaključak
Loš zadah može biti neugodan problem, ali s pravilnom higijenom, hidratacijom i odgovarajućim prehrambenim navikama, moguće je značajno smanjiti ili eliminirati ovaj problem.

Preporučujemo