Jedna je od najzdravijih biljaka na svijetu, potočarka, poznata i pod imenima dragušac, mokriš, kostriš ili resnik, iako je kod nas gotovo nepoznata u svakodnevnoj prehrani. Raste divlje u čistim vodama, uz potoke i rijeke, ali se može lako uzgajati i u vlastitom vrtu ili čak na balkonu. S obzirom na njen iznimno bogat nutritivni profil i snažna ljekovita svojstva, nevjerovatno je koliko se malo koristi.

  • Nutritivna bomba

Potočarka je bogata aminokiselinama, vitaminima i mineralima koji je svrstavaju u red superhrane. Posebno se ističe visokim udjelom vitamina K, koji je ključan za zdravlje kostiju i zgrušavanje krvi. Osim toga, sadrži i vitamine C, E, B1 i B2, koji pomažu jačanju imuniteta, djeluju antioksidativno i podržavaju zdravlje kože i živčanog sistema.

Minerali u potočarki uključuju kalcij, kalij, željezo, magnezij i jod. Jod je važan za pravilno funkcioniranje štitne žlijezde, dok kalcij i magnezij igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja mišića i kostiju. Ova biljka, iako naizgled obična, sadrži kompleksnu mješavinu spojeva koji podržavaju gotovo svaki sistem u tijelu.

  • Biljka koja štiti od bolesti

Redovna konzumacija potočarke može pomoći u prevenciji brojnih hroničnih bolesti. Zahvaljujući visokom udjelu antioksidansa, neutralizira štetne slobodne radikale koji doprinose razvoju raka, srčanih oboljenja i upalnih procesa u tijelu. Posebno se ističe njena sposobnost da podrži zdravlje probavnog sistema, jetre i bubrega.

Studije su pokazale da fitohemikalije iz potočarke mogu djelovati protiv rasta ćelija raka, naročito kod raka debelog crijeva i prostate. Također se koristi za prirodno jačanje imuniteta, čišćenje organizma i smanjenje rizika od infekcija. U narodnoj medicini, potočarka se koristila za liječenje kašlja, bronhitisa i problema s mokraćnim kanalima.

  • Primjena u ishrani

Potočarka se najčešće koristi sirova jer termičkom obradom gubi veliki dio svojih ljekovitih svojstava. Može se dodavati u salate, sendviče, smoothieje ili koristiti kao dodatak omletima, supama i umacima. Njen okus je lagano papren, podsjeća na rikolu, što je čini zanimljivim dodatkom mnogim jelima.

Osim svježeg lista, koriste se i njeni izdanci i cvjetovi, a sušeni listovi i sjemenke mogu poslužiti kao začin. Nedozreli plodovi mogu se čak kiseliti i koristiti na isti način kao kapari. Na ovaj način, potočarka se može unijeti u prehranu na raznovrsne načine, zadržavajući pritom sve svoje benefite.

  • Kako je uzgajati kod kuće

Dobra vijest je da potočarku nije teško uzgajati, čak ni u urbanim sredinama. Biljka najbolje uspijeva na sjenovitim i vlažnim mjestima. Može se saditi u vrtovima uz vodu, ali i u plitkim posudama s vodom na balkonu. Sjeme potočarke je vrlo sitno, a sije se površno, bez prekrivanja zemljom. Klija već za nekoliko dana, a mladi listovi spremni su za berbu već nakon 20-ak dana.

Potočarka se može razmnožavati i reznicama. Dovoljno je otkinuti mlad izdanak i staviti ga u vodu gdje će vrlo brzo pustiti korijenje. Ova jednostavna metoda omogućava lako širenje biljke u kućnim uvjetima. Idealno je berbu obavljati redovno, čime se potiče rast novih mladih listova.

fresh watercress on wooden cutting board
  • Oprez pri konzumaciji

Iako je vrlo korisna, potočarka nije preporučljiva za svakoga u neograničenim količinama. Zbog visokog sadržaja vitamina K, osobe koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi trebale bi se posavjetovati s liječnikom prije redovne konzumacije. Također, biljka se ne preporučuje trudnicama i dojiljama bez prethodne konsultacije s ljekarom.

Potočarku je najbolje jesti svježu i iz pouzdanih izvora jer se u prirodi često nalazi u vodama koje mogu biti kontaminirane. Uzgoj kod kuće, pod vlastitom kontrolom, zato je najbolji način da budete sigurni u kvalitetu i čistoću biljke koju konzumirate.

Preporučujemo