Samonikla biljka koja raste u šumskim predelima, najčešće na planinama je sremuš ( medveđi luk ili divlji beli luk). Njegova sezona berbe traje od marta do maja. Osim što je ukusan, sremuš je izuzetno koristan za zdravlje, pa se koristi i u ishrani i kao prirodni lek. U nastavku otkrijte kako da ga iskoristite kroz recepte za kapi, tinkture, sok, vino i još mnogo toga.
Sremuš biljka – kako se koristi
Sremuš se koristi uglavnom svež, dok su mu listovi mladi, a lukovica još uvek nežna. Najbolje vreme za berbu je od aprila do juna. Listovi sremuša imaju blag miris belog luka i prijatan ukus, dok lukovica ima intenzivniji i ljutkastiji ukus, sličan mešavini crnog i belog luka.
U ishrani se sremuš koristi na mnogo načina – sirov u salatama, kao dodatak varivima, čorbama, pireima ili za pripremu namaza u kombinaciji sa sirom i pavlakom. Može se seckati i dodavati na hleb, kuvana jela ili koristiti kao dekoracija. Moguće ga je i kiseliti, praviti pesto sa uljem i solju, a može se čak i zamrznuti. Sušenjem listova dolazi do razgradnje aktivnih sastojaka, ali se i dalje može koristiti kao začin.
Lukovica se koristi slično kao mladi luk – za salate, kao dodatak jelima sa maslacem, varivima i krompiru. U kombinaciji sa maslinovim uljem, posebno je cenjena u mediteranskoj kuhinji.
Sremuš kao lek
Ova biljka ima snažna antibakterijska i protivupalna svojstva. Pomaže u snižavanju krvnog pritiska, poboljšava cirkulaciju i stimuliše stvaranje eritrocita. Takođe, čisti jetru, želudac i creva, jača pamćenje i olakšava iskašljavanje.
Sadrži veliku količinu vitamina C i karotena, pa je idealna preventiva protiv prehlada i gripa. Vino od sremuša pomaže kod upornog kašlja jer razgrađuje sluz u plućima. Deluje i na probavni sistem – smiruje gastritis, otklanja gasove i nadutost. Koristi se i kod urinarnih infekcija, jer podstiče mokrenje i rad bubrega, a pomaže i kod reume, artritisa i osteoporoze.
Kupka od sremuša koristi se kod kožnih oboljenja poput dermatitisa i ekcema.
Sremuš – oprez pri branju
Kod branja treba biti pažljiv jer listovi sremuša liče na listove đurđevka, koji su otrovni. Ipak, jak miris sremuša, koji podseća na beli luk, pomaže da ga lako prepoznate. Biljka se može čuvati u frižideru oko deset dana. Pošto kuvanjem i sušenjem gubi deo svojih lekovitih svojstava, preporučuje se priprema tinkture ili soka koji se mogu koristiti duži vremenski period.
Recepti sa sremušem
Tinktura od sremuša (od lukovica)
- 300 g lukovica
- 1 l domaće lozovače
Lukovice operite, ubacujte jednu po jednu u 1 dl rakije i odmah gnječite. Sve prebacite u teglu, dodajte ostatak rakije i dobro zatvorite. Povremeno mućkajte. Nakon 15-20 dana procedite kroz gazu i čuvajte na tamnom mestu. Uzimati do tri puta dnevno, razblaženo sa malo vode.
Sremuš kapi (od listova)
- 200 g listova
- 1 l lozovače
Listove usitniti i preliti rakijom. Teglu zatvoriti i ostaviti da stoji 20 dana uz povremeno mućkanje. Procediti i koristiti kao i tinkturu od lukovica.
Vino od sremuša
- 2,5 dl belog vina
- 50 g listova
- kašičica meda
Listove usitniti i preliti vinom. Nakon 20 minuta procediti, dodati med i piti gutljaj po gutljaj tokom dana.
Maslac od sremuša
- 750 g slanog maslaca
- 50 g listova
- biber i so po ukusu
Maslac omekšati, listove usitniti i sve sjediniti. Može se koristiti odmah ili zamrznuti za kasniju upotrebu.
Sok od sremuša
Usitnjene listove procediti u sokovniku. Konzumira se 1–3 kašike dnevno, uz čaj, vodu ili jogurt. Koristi se za detoksikaciju jetre i krvi.
Med od sremuša
- 3 dl soka od sremuša
- 1 kg domaćeg meda
Pomešati sok i med. Konzumira se 2–3 kašičice dnevno. Posebno je koristan za jačanje imuniteta i kod problema sa disajnim putevima.
Iskustva sa sremuš kapima
Mnogi korisnici prenose pozitivna iskustva – snižavanje pritiska, bolja probava, čistija koža i opšte poboljšanje zdravlja. Ako i vi imate iskustva sa sremuš kapima ili receptima, podelite ih sa nama. Vaša iskustva mogu pomoći i drugima.