Na sjednici Fiskalnog vijeća BiH premijer Federacije Bosne i Hercegovine, Nermin Nikšić, uložio je veto na prijedlog koji bi omogućio da se dug iz arbitražnog postupka „Viadukt protiv BiH“ isplati preraspodjelom dobiti Centralne banke BiH. Ovom odlukom zaustavljena je inicijativa da Federacija BiH, kroz izmjene Globalnog fiskalnog okvira, praktično finansira dug koji je nastao zbog poteza Vlade Republike Srpske.

Nikšić je ostao dosljedan svom stavu da Federacija ne smije biti ta koja će pokrivati finansijske obaveze entiteta koji odbija da poštuje državu, ali je prvi u redu kada treba novac.

– Ne damo novac Federacije BiH separatistima iz RS-a za pokrivanje duga i tačka. Kada treba platiti dugove, onda im je dobra Bosna i Hercegovina. Prema sporazumu iz 2017. godine, Vlada RS se bezuslovno obavezala da će platiti sve kazne, a to je potpisala tadašnja premijerka Željka Cvijanović. Neka ispune svoju obavezu, Federacija nije dužna i neće plaćati tuđe greške – poručio je Nikšić.

Sličan stav imao je i dopremijer FBiH Toni Kraljević, koji je također odbio prijedlog da se dug Republike Srpske pokriva sredstvima namijenjenim svim građanima.

Podrška iz Federacije: Forto i Hasanović protiv preraspodjele

Ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto unaprijed je predvidio da će Federacija odbaciti ovu inicijativu. Po njegovim riječima, ukoliko bi se prihvatio prijedlog, to bi značilo direktno umanjenje prihoda Federacije.

– Ako Fiskalno vijeće ne odobri prijedlog, a to je za očekivati, razmatraćemo druge načine da se spriječi blokada BHANSA-e. Ne smijemo dozvoliti da dođe do problema u funkcionisanju kontrole neba – rekao je Forto, ističući kako je potrebno pronaći rješenje koje neće ugroziti finansijsku stabilnost FBiH.

Zamjenik ministra finansija i trezora BiH, Muhamed Hasanović, jasno je naglasio da trenutno ne postoji mogućnost korekcije budžeta jer BiH funkcioniše na privremenom finansiranju. Međutim, dodao je da postoje zakonski mehanizmi kojima se mogu osigurati sredstva ukoliko su institucije BiH ugrožene, što je u ovom slučaju BHANSA.

– BHANSA je direktno pogođena ovim dugom. S obzirom na to da su kontrole neba u pitanju, imamo pravo, pa i obavezu, da osiguramo sredstva na drugi način. To ne znači da diramo budžet Federacije – objasnio je Hasanović.

Borjana Krišto traži isplatu iz budžeta, ali bez konkretne podrške

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto, koja je zakazala ovu sjednicu Fiskalnog vijeća, iznijela je mišljenje da dug treba biti plaćen iz državnog budžeta, uz odgovarajuće korekcije. Ipak, s obzirom da nema političkog konsenzusa ni tehničkih uvjeta za promjene budžeta u trenutnim okolnostima, njena inicijativa ostaje bez stvarnog uporišta.

Pozadina duga: RS prekršila ugovor, Viadukt dobio spor

Dug koji je predmet rasprave proističe iz arbitražnog spora između slovenske firme „Viadukt“ i BiH. Vlada RS je 2004. godine dodijelila koncesiju firmi HES Vrbas, koja je u vlasništvu Viadukta, za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas. Međutim, iste godine RS dodjeljuje koncesiju i za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju ranijeg projekta.

Zbog toga Viadukt pokreće arbitražni postupak 2014. godine. Arbitražno vijeće u Washingtonu presuđuje u korist Viadukta i obavezuje BiH na isplatu od 40 miliona eura. Presuda jasno stavlja odgovornost na entitet RS, koji je potpisao sporazum da će bezuslovno snositi sve troškove, uključujući i kazne.

Međutim, dug još nije plaćen i sada, zbog zateznih kamata koje rastu po 18.000 KM dnevno, iznos duga premašuje 70 miliona eura. To stvara direktne posljedice za BHANSA-u jer Eurocontrol blokira sredstva zbog neriješenog spora. Posljedica toga je smanjenje plata zaposlenima i ozbiljna prijetnja funkcionisanju kontrole zračnog prostora BiH.

Zaposleni u BHANSA-i već reagovali

Kontrolori leta i zaposleni u BHANSA-i već su javno izrazili zabrinutost i zatražili od vlasti da hitno reše problem. Upozoravaju da bi nastavak ignorisanja obaveza mogao imati ozbiljne posljedice po sigurnost zračnog prometa, kao i na finansijsku stabilnost same agencije.

Dok institucije još traže rješenje, jedna stvar je jasna – Federacija BiH neće pristati da pokriva tuđe dugove, posebno ako oni proizlaze iz nepoštivanja zakona i ugovora. Dug postoji, ali je odgovornost jasna i precizno locirana.

Preporučujemo