Infekcije uha nisu rezervirane samo za djecu – zapravo, one pogađaju 20% odraslih. Odrasli su jednako podložni bakterijama i virusima kao i djeca, a osobito su u riziku osobe s oslabljenim imunološkim sustavom. Infekcije uha mogu biti vrlo neugodne, pa je važno prepoznati ih na vrijeme radi učinkovitog liječenja.
Simptomi Infekcije Uha i Kako ih Prepoznati:Crvenilo Unutar i Izvan Ušiju: Počinje kao blago crvenilo unutrašnjeg ušnog kanala, ali se stanje može pogoršati i postati vidljivije.
Bol ili Nelagodnost: Opći bol u uhu može se pojaviti, posebno nakon dodirivanja ili pritiska na ušnu školjku.
Iscjedak Bez Mirisa: Početno može biti malo tekućine, ali se može povećavati kako infekcija napreduje.
Tup ili Zvonjav Sluh: Sluh može biti oštećen u težim slučajevima, uz osjećaj kao da ne čujete jasno.
Otečeni Limfni Čvorovi: Nelečena infekcija može dovesti do oticanja limfnih čvorova i groznice.
Prevencija Infekcija Uha:Izbjegavajte Pamučne Štapiće ili Strane Predmete: Oni mogu dublje potisnuti ušni vosak ili iritirati kožu.
Koristite Kapu za Plivanje ili Čepiće za Uši: Ovo može pomoći osobama podložnim infekcijama.
Osušite Uši Fenom: Nakon vode, nagnite glavu i povucite resice ušiju kako biste osušili uši i osigurali da voda iscuri.
Ako imate simptome infekcije uha, neophodno je konzultirati liječnika za pravilan tretman. Samo-liječenje može ponekad otežati stanje. Vaše iskustvo s infekcijama uha i metodama liječenja mogu biti dragocjene informacije za druge.
BONUS:
Skladištenje namirnica igra ključnu ulogu u očuvanju njihove svježine i kvalitete. Na pakiranju namirnica često se nalaze upute o preporučenom načinu skladištenja, bilo da se radi o sobnoj temperaturi, hladnoći ili tamnom mjestu.
Svjetlost, kisik, toplina i vlažnost su faktori koji ubrzavaju proces kvarenja namirnica. Stoga je važno pravilno ih skladištiti kako bi ostale ukusne, svježe i nutritivno bogate.
Hladnjak je nezamjenjiv u modernom domaćinstvu, ali ako se ne pazi na sastav namirnica, datum proizvodnje i rok trajanja, može postati izvor zaraze opasan po zdravlje. Stoga je važno namirnice uskladištiti u hladnjak u što kraćem roku nakon kupnje, u odgovarajućim prostorima poput posebnih pregrada za voće i povrće.
Kod gotovih jela, važno je prekriti ih kako bi se izbjeglo isušivanje i prenošenje mirisa na druge namirnice te križna kontaminacija. Sadržaj otvorenih konzervi treba premjestiti u druge posude kako bi se očuvao njihov kvalitet.
Kuhanu hranu najprije treba ohladiti prije nego što je stavimo u hladnjak, čime se sprječava stvaranje prevelike vlažnosti u unutrašnjosti hladnjaka i smanjuje mogućnost razmnožavanja mikroorganizama.
Neke vrste voća i povrća treba skladištiti odvojeno jer se oslobađanje plina etena tijekom procesa zrenja može ubrzati njihovo kvarenje. Na primjer, mrkva će brže postati gorka ako se čuva s rajčicama.
Evo nekoliko praktičnih savjeta kako sačuvati svježinu namirnica:
Svježi kupus će dulje ostati svjež ako se drži dalje od izvora topline, što će spriječiti gubitak vitamina C.
Začini, meso ili riba namočeni u maslinovom ulju mogu stajati u hladnjaku i do nekoliko dana.Namakanje povrća u hladnu vodu prije korištenja može mu vratiti svježinu.
Jabuke će dulje ostati svježe ako se pohrane u kartonsku kutiju u hladnjaku.
Banane je najbolje držati razdvojene od ostalog voća kako bi se spriječilo brže sazrijevanje.
Grožđe treba držati u hladnjaku do konzumiranja, ali neoprano kako bi dulje ostalo svježe.
Limun se može držati u posudi s mogućnošću protoka zraka, ili u hladnjaku ako se planira koristiti duže.
Naranče će zadržati svježinu ako se drže na sobnoj temperaturi, također u posudi s protokom zraka.