Znamo da dolaskom toplijih dana, vlasnici bašti i dvorišta sve češće primjećuju tragove podzemnog posjetioca – krtice. Ove male, gotovo slijepih očiju životinje kopaju mreže hodnika ispod zemlje u potrazi za hranom. Iako ne djeluju opasno, njihova prisutnost može izazvati značajnu štetu, naročito u njegovanim vrtovima i na poljoprivrednim površinama.
Najprepoznatljiviji znak da imate krticu u dvorištu su humke zemlje koje niču iznenada, često preko noći. To su krtičnjaci – rezultat kopanja tunela ispod zemlje. Iako krtice ne jedu biljke, njihov neumorni rad može oštetiti korijenje, narušiti strukturu zemljišta i naružiti izgled travnjaka.
-
Kako krtice žive i čime se hrane
Krtice su insektivori – hrane se isključivo životinjskim organizmima koje nalaze pod zemljom, poput glista, larvi i drugih sitnih beskralježnjaka. Ne zanima ih povrće, ali kopanjem hodnika prave štetu biljkama. Tokom dana mogu iskopati i do šest kilograma zemlje, pomjerajući je prema površini.
Zanimljivo je da su teritorijalne i da se najčešće na jednom hektaru nalazi samo jedna ili dvije odrasle jedinke. Njihova aktivnost je najintenzivnija rano ujutro i predveče. Većina njihovih hodnika se nalazi neposredno ispod površine, dok se dublje jazbine koriste za odmor i podizanje mladih.
-
Prirodne metode za borbu protiv krtica
Mnogi ljudi žele izbjeći hemikalije u svom vrtu, naročito ako u blizini borave djeca ili kućni ljubimci. Srećom, postoje prirodne metode za tjeranje krtica koje su učinkovite i ne štete okolini.
Jedna od metoda je korištenje vode. Potrebno je uveče poravnati sve krtičnjake, a ujutru provjeriti koji su obnovljeni – oni ukazuju na aktivne tunele. U najveći od njih se ubaci crijevo i pušta se voda da teče najmanje dvadeset minuta. Time se poplavljuju hodnici, krtici se otežava kretanje i prisiljava je da potraži mirnije mjesto za život.
-
Mirisi koje krtice ne podnose
Krtice imaju izuzetno razvijen njuh, zbog čega određeni mirisi mogu imati odbijajući učinak. Ricinusovo ulje je jedan od najpoznatijih prirodnih repelenta. Mješavina tri kašike ricinusovog ulja i jedne litre vode može se preliti preko aktivnih krtičnjaka ili koristiti za natapanje starih krpa koje se potom ubace u hodnik.
Još jedan efikasan miris je limun. Komadi vate ili tkanine natopljeni limunovim sokom mogu se ubaciti u tunele. I kora limuna ima sličan efekat. Bitno je da se mirisi redovno obnavljaju jer s vremenom ispare, a krtice se mogu vratiti ako više ne osjećaju smetnju.
-
Biljke koje odbijaju krtice
Postoje i biljke koje svojim mirisom djeluju kao prirodni repelenti. Najefikasniji je bijeli luk. Može se saditi oko ivica bašte, ili još bolje – prerezan čen bijelog luka zabode se direktno u zemlju, u blizini aktivnih tunela. Da bi metoda bila efikasna, preporučuje se da razmak između čenova ne bude veći od pet metara.
Ova tehnika se može kombinovati s prethodno navedenim metodama za bolji rezultat. Redovno obnavljanje i praćenje aktivnosti krtica ključno je za uspjeh. Takođe, sadnja biljaka poput nevena, zumbula ili narcisa može dodatno pomoći, jer i one emituju mirise koji nisu prijatni ovim životinjama.
-
Dosljednost kao ključ uspjeha
Borba protiv krtica rijetko daje trenutne rezultate. U nekim slučajevima potrebno je i više od mjesec dana uporne primjene da bi krtica trajno napustila teritoriju. Važno je pratiti gdje se pojavljuju novi krtičnjaci, prilagođavati strategiju i kombinovati više metoda.
Dosljednost i strpljenje najčešće donose uspjeh, a prirodni pristupi omogućavaju da se ovaj problem riješi bez narušavanja ekosistema u dvorištu ili bašti.