Jedno od najvrednijih blaga prirode koje proleće nudi je salata od maslačka. Ova biljka, prisutna na livadama i baštama, izuzetno je bogata hranljivim i lekovitim materijama. Od davnina se koristila za jačanje organizma, detoksikaciju i poboljšanje krvne slike. U Hercegovini se mladi listovi i koren maslačka davali slabovidim osobama, dok se sok koristio za čišćenje organizma.

Nekadašnja hrana i za bogate i za siromašne, maslačak danas ima posebno mesto u francuskoj kuhinji. Kod nas se polako vraća na trpeze, kao jednostavna, prirodna i lekovita namirnica.

  • Maslačak: Prirodno Čudo

Ova skromna biljka sa prelepim žutim cvetom cveta rano u proleće i donosi radost mnogima. Koren i listovi maslačka, od kojih se pravi salata, imaju izvanredna lekovita svojstva. Maslačak ima jedinstven ritam: otvara svoj cvet rano ujutru, a zatvara ga poslepodne. Kada su vremenski uslovi nepovoljni, uopšte se ne otvara.

Jedna glavica maslačka sadrži više od 12.000 semenki, svaka sa sopstvenim “padobranom” za širenje na velike udaljenosti. Iako izgleda blago, maslačak ima izuzetno osvajački karakter – brzo prekriva velike površine.

Latinski naziv biljke je Taraxacum officinale. U Evropi je poznata kao “lavlji zub”, kod Rusa kao “oduvanchik”, dok su kod nas poznata i imena poput kravlje cveće, konjska žućenica i žutenica.

  • Sastav i Lekovitost Lista Maslačka

Maslačak je trajnica sa mesnatim, vretenastim korenom. Listovi su prizemni, formiraju rozetu i kasnije se uspravljaju. Po obliku su različiti, od glatkih do duboko nazubljenih. List maslačka sadrži više vitamina C i gvožđa nego spanać. Bogat je karotinoidima, vitaminima A i B kompleksa, inulinom, kalijumom i kalcijumom.

Listovi imaju prirodnu gorčinu, koja se može ublažiti potapanjem u vodu preko noći. Tako pripremljeni, savršeni su za ukusnu i zdravu prolećnu salatu.

  • Gde Maslačak Raste i Kako se Bere

Maslačak raste na livadama, baštama i travnjacima. Cvetanje počinje u aprilu i može trajati tokom celog proleća, a pojedinačno i u jesen. Za spravljanje salate i lekovitih pripravaka koriste se list, cvet i koren.

Biljku treba brati u proleće kada je najsočnija, a listove pre cvetanja. Time se postiže najbolji kvalitet i nutritivna vrednost.

  • Maslačak kao Lekovita Sirovina

Koren maslačka koristi se za izradu ekstrakata i lekova. Studije iz Kanade pokazuju da koren maslačka uspešno uništava stanice leukemije, a ne škodi zdravim ćelijama.

U narodnoj medicini koriste se žuti cvetovi. Maslačak poboljšava razmenu materija, ava razmenu materija, \u010isti krv, leči teške bolesti, ublažava simptome gihta, reumatizma, ekcema, otoka, problema sa krvlju, gojaznosti i lenjih creva. Deluje na jetru, žuč i bubrege, otklanja otrove iz organizma i olakšava izlučivanje tečnosti.

Koren maslačka je preporučen i kod šećerne bolesti, jer ima sposobnost da erne bolesti, jer ima sposobnost da \u010isti i jača telo, deluje na izlučivanje žuči i mokraće.

  • Kako Pripremiti Salatu od Maslačka

Pre pripreme, listove naberite daleko od puteva i industrije. Operite ih temeljno i potopite u vodu preko noći. Sutradan, ponovo ih operite, pa začinite maslinovim uljem, limunovim sokom i morskom ili himalajskom soli. Možete dodati i jestive cvetove jagorčevine za bogatiji ukus.

Ovako pripremljena salata osvežava organizam i brzo eliminiše prolećni umor. Osim što pomaže u detoksikaciji tela, salata od maslačka podstječe varenje, smanjuje nadutost i vraća energiju.

Za još bogatiji obrok, možete kombinovati listove maslačka sa kuvanim krompirom, belim lukom i maslinovim uljem, stvarajući ukusan i hranljiv prilog ili glavno jelo. Tako pripremljena salata pogodna je i za osobe koje paze na liniju, jer maslačak podstječe izlučivanje viška tečnosti i ubrzava metabolizam.

Maslačak je višestruko korisna biljka i prava je šteta što se često smatra samo korovom. Uvođenjem maslačkove salate u ishranu unosite prirodnu snagu koja čisti, hrani i jača organizam na najprirodniji mogući način.

Preporučujemo