Tradicionalni žuti biskvit, u našim krajevima poznat pod različitim imenima kao što su lutma, nutma, bučma i ravanija. To je od kolač koje su naše bake često pripremale kada su ukućani poželeli nešto slatko. Ovo je jednostavan, ali izuzetno sočan i ukusan kolač, za čiju pripremu nije potrebno puno vremena, a sastojci su vrlo osnovni i lako dostupni. Uz preliv od agde, kolač postaje nevjerojatno sočan i osvježavajuć.
Sastojci za žuti biskvit
Da biste pripremili ovaj sočni žuti biskvit, potrebni su vam sledeći sastojci:
- 10 jaja
- 10 kašika šećera
- 10 kašika ulja
- 10 kašika brašna
- 1 paketić praška za pecivo
Ovi sastojci stvaraju jednostavno, prozračno tijesto koje će se kasnije preliti agdom, što daje kolaču karakterističnu sočnost.
Sastojci za agdu
Agda je zapravo sirup koji se koristi kao preliv, a ovde su potrebni sledeći sastojci:
- 600 mililitara vode
- 400 grama šećera
- Sok od dva iscijeđena limuna
Agda dodaje kolaču karakterističnu slatkoću i vlažnost, a limun daje laganu kiselkastu notu koja savršeno balansira ukuse.
Priprema biskvita
Prvo, uključite rernu i podesite temperaturu na 180 stepeni Celzijusa kako bi se zagrejala dok pripremate smesu.
Priprema smjese od jaja i šećera: U veliku posudu razbijte jaja i dodajte šećer. Miješajte mikserom dok smjesa ne postane svijetla, pjenasta i glatka. Ovaj korak je važan jer daje biskvitu prozračnu teksturu.
Dodavanje ulja: Dok mutite jaja i šećer, postepeno dodajte ulje. Ulje pomaže da kolač ostane mekan i sočan čak i nakon pečenja.
Dodavanje brašna i praška za pecivo: Kada je smjesa jaja i šećera savršeno umućena, polako dodajte brašno pomešano sa praškom za pecivo. Koristite lopaticu ili mikser na najnižoj brzini kako bi se svi sastojci ujednačeno spojili, a da smjesa ostane prozračna. Važno je da se brašno pažljivo sjedini kako bi kolač bio lagan i mekan.
Prebacivanje smjese u tepsiju: Pripremite tepsiju tako što ćete je premazati uljem i lagano posuti brašnom. Ovo će sprečiti da se biskvit zalijepi za dno tokom pečenja. Prelijte smjesu u tepsiju i lagano poravnajte vrh spatulom.
Pečenje kolača: Stavite tepsiju u prethodno zagrejanu rernu i pecite biskvit oko 35 minuta na 180 stepeni. Kada kora dobije lepu zlatnu boju, upotrebite čačkalicu kako biste provjerili da li je pečen. Ubodite čačkalicu u sredinu biskvita – ako izađe čista, biskvit je gotov.
Priprema agde
Dok se biskvit peče, pripremite agdu, koja je ključni dio ovog kolača.
Kuhanje agde: U šerpu sipajte vodu i dodajte šećer. Stavite na srednju vatru i pustite da prokuha. Promiješajte dok se šećer potpuno ne rastopi. Kada tečnost počne ključati, smanjite vatru i pustite da se kuha još nekoliko minuta.
Dodavanje limunovog soka: Nakon što se šećer rastopio i voda prokuhala, sklonite šerpu s ringle i dodajte sok od dva limuna. Limunov sok daje agdi osvežavajuću kiselkastu notu koja sjajno balansira slatkoću.
Hlađenje agde: Agdu ostavite da se ohladi dok čekate da se biskvit ispeče. Agda treba da bude topla, ali ne previše vruća, kako bi kolač upio sirup bez raspadanja.
Finalni koraci
Prelijevanje biskvita agdom: Kada je biskvit pečen i blago ohlađen, izrežite ga na kocke željene veličine direktno u tepsiji. Zatim pažljivo prelijte vrući kolač mlakom agdom. Polako sipajte agdu kako bi svaki dio biskvita upio dovoljno sirupa.
Ostavite da se hladi: Ostavite kolač na sobnoj temperaturi dok se potpuno ne ohladi. Sirup će se upiti, čineći biskvit izuzetno sočnim i aromatičnim.
Serviranje i prijedlozi za uživanje
Kada se kolač potpuno ohladi, spreman je za serviranje. Žuti biskvit s agdom najbolje je poslužiti hladan, jer tada ima najbolji okus i teksturu. Možete ga ukrasiti tankim kriškama limuna ili posuti s malo šećera u prahu za dodatnu eleganciju.
Ovaj kolač je izuzetno osvežavajuć i savršeno se slaže uz šoljicu kafe ili čaja. Njegova jednostavnost i lagana tekstura čine ga idealnim desertom za sve prilike, bilo da želite nešto brzo pripremljeno za porodicu ili sladak završetak svečanog obroka.
Savjeti za savršeni žuti biskvit
Kvalitetna jaja: Koristite sveža jaja jer će dati biskvitu lepšu teksturu i boju.
Temperatura sastojaka: Idealno je da svi sastojci budu na sobnoj temperaturi, što će osigurati ujednačenu smjesu.
Ne otvarajte rernu: Tokom pečenja, izbjegavajte otvaranje rerne pre nego što prođe najmanje 30 minuta, kako kolač ne bi “pao”.
Zaključak
Žuti biskvit, poznat kao lutma, nutma, bučma ili ravanija, je jednostavan, ali izuzetno ukusan kolač koji se lako priprema i obara s nogu svojom sočnošću. Ovaj kolač vraća nas u detinjstvo, u domove gde se ovakva poslastica često pripremala za različite prilike. Pripremite ga i uživajte u svakom sočnom zalogaju!