Borite se sa dosadnim suvim kašljem i upalom grla, postoji prirodno rješenje koje djeluje brzo i efikasno. Riječ je o biljci čiji korijen podsjeća na sitne komadiće drveta, ali je zapravo riznica ljekovitih svojstava. Ova biljka nosi naučni naziv Althaea officinalis, a u narodu je poznata kao lajbiš, preskiernik ili bijeli slez.

Od davnina se koristi za ublažavanje kašlja, smirivanje nadraženog grla i liječenje mnogih drugih tegoba. Njegov korijen, koji je bogat ljekovitim sluzima, može se koristiti za pripremu čaja ili sirupa, a poznato je da oba oblika djeluju izuzetno brzo.

Kako Pripremiti Čaj od Korijena Hibiskusa?

Za čaj od korijena bijelog sleza potrebno je pridržavati se specifične metode pripreme kako bi se sačuvale sve aktivne supstance koje biljka sadrži.

Potrebni sastojci:

  • 200 ml prokuvane ohlađene vode
  • 1 supena kašika osušenog korijena hibiskusa

Postupak:

Prokuvajte vodu i ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.
U čašu dodajte jednu supenu kašiku osušenog korijena hibiskusa.
Prelijte ohlađenom vodom, pokrijte i ostavite da odstoji jedan sat.
Nakon što odstoji, procijedite napitak.

Pijte čaj 2–3 puta dnevno. Ako želite, možete ga zasladiti medom, ali to nije obavezno. Djeci starijoj od tri godine možete davati po kašičicu ovog napitka svaka dva sata kako bi im se olakšali simptomi kašlja i grlobolje.

Sirup od Korijena Hibiskusa

Osim čaja, možete pripremiti i sirup koji se pokazao jednako efikasnim u liječenju suhog kašlja.

Potrebni sastojci:

  • Prah korijena hibiskusa
  • Prokuvana ohlađena voda
  • Med

Postupak:

Pomiješajte prah korijena hibiskusa s vodom i ostavite smjesu na sobnoj temperaturi preko noći.
Tokom noći, biljka će osloboditi sluz koja će formirati gustu, gelastu tečnost.
Ujutro procijedite sirup i zasladite medom prema ukusu.
Dobijeni sirup čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi u frižideru, gdje može ostati svjež do dvije sedmice.

Kako Korijen Hibiskusa Djeluje?

Korijen bijelog sleza bogat je sluzima koje oblažu i štite sluzokožu respiratornog i probavnog trakta. Ove sluzi imaju umirujući učinak, što olakšava simptome kašlja i smiruje nadraženo grlo. Osim sluzi, korijen sadrži i druge korisne sastojke, uključujući asparagin, kalcijum oksalat, tanine, fenolne kiseline, škrob i pektine.

Biljka ne samo da ublažava kašalj, već djeluje i blago analgetski, smanjujući bol u grlu. Također se koristi za zacjeljivanje rana, liječenje probavnih tegoba, pa čak i za ublažavanje simptoma urinarnih i kožnih problema.

Naučno Dokazani Efekti

Nekoliko studija potvrdilo je efikasnost korijena bijelog sleza u liječenju kašlja i respiratornih infekcija. Jedno istraživanje je pokazalo da sirup od korijena hibiskusa ublažava suhi kašalj već nakon deset minuta. Druga studija, sprovedena na djeci, dokazala je da su mališani koji su uzimali čaj ili sirup imali manje jak kašalj i bolje spavali noću.

Još jedno istraživanje uključilo je 822 učesnika, od kojih je većina potvrdila da su simptomi kašlja i grlobolje bili značajno olakšani već nakon prvog uzimanja napitka.

Zanimljivosti o Bijelom Slezu

Bijeli slez je višegodišnja biljka koja može dostići visinu od 1–2 metra. Njegovo prirodno stanište su Evropa, zapadna Azija i sjeverna Afrika. Iako se često uzgaja zbog korijena, listova i cvjetova koji se koriste u medicini, zanimljivo je da je upravo ova biljka inspirisala naziv popularnih marshmallow slatkiša. Prvobitno su se ovi slatkiši pravili koristeći sluz iz korijena bijelog sleza, iako se danas proizvode od želatine i šećera.

Upravo zbog svojih brojnih ljekovitih svojstava, bijeli slez je i danas jedan od najcjenjenijih prirodnih lijekova protiv kašlja i grlobolje. Ako tražite brzo i prirodno olakšanje, čaj ili sirup od ove biljke biće vaš saveznik u borbi protiv simptoma.

Preporučujemo