Husein Memić, ministar turizma i omladine u tehničkom mandatu Vlade Srbije, jasno i odlučno je odgovorio na medijske napise i komentare koji bošnjačku nacionalnu zastavu nazivaju “terorističkom” ili “autonomaškom”. Poručio je da takvi stavovi ne vrijeđaju samo Bošnjake, već i samu ideju Srbije kao države svih građana, bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost.

U objavi na društvenim mrežama, Memić je rekao da je riječ o zvaničnom simbolu bošnjačkog naroda u Srbiji – simbolu koji je priznala i sama država i koji ima zakonski osnov. Ukazao je da vrijeđanje te zastave znači napad na čitavu jednu zajednicu i da takvi istupi nisu samo politički neodgovorni, već i duboko štetni za suživot i međunacionalne odnose.

„To nije nikakva teroristička zastava. To je zastava Bošnjaka. Naš nacionalni ponos. Sramotno je nazivati je autonomaškom ili terorističkom“, poručio je Memić. Istakao je da vrijeđanje nacionalnih simbola manjina stvara klimu nepovjerenja i nesigurnosti u društvu i pozvao sve medije, političare i javne ličnosti da pokažu odgovornost u svom javnom djelovanju.

Memić je naglasio da zastava nije simbol podjela, već identiteta. Rekao je da je to zastava građana Srbije bošnjačke nacionalnosti, koji su ravnopravni dio ove države. Dodao je da oni koji je omalovažavaju ne žele ni dobro Bošnjacima, ni Srbiji.

„Ta zastava je dio naše zajedničke države. Oni koji je ponižavaju i vrijeđaju zapravo pokazuju da ne poštuju ni samu Srbiju ni njene zakone. Ako govorimo o ravnopravnosti i suživotu, onda to mora da se ogleda i u poštovanju simbola svih naroda koji ovdje žive“, rekao je ministar.

Podsjetio je da zakon jasno predviđa pravo nacionalnih manjina da koriste svoje simbole, jezik i kulturu. Bošnjaci, kao jedna od najvećih manjina u Srbiji, imaju puno pravo da se identifikuju kroz svoje simbole, a to uključuje i njihovu zastavu.

„Niko ne traži privilegije, samo pravo da budemo ono što jesmo. Simboli nisu oružje. Oni su izraz identiteta, pripadnosti i kulture. Ko to ne razumije, ne razumije ni šta znači živjeti u modernom, demokratskom društvu“, dodao je.

Posebnu odgovornost, prema njegovim riječima, imaju novinari i mediji, koji oblikuju javno mnijenje. Apelovao je da se izbjegne govor mržnje i etiketiranje, jer to ne doprinosi ničemu osim daljim podjelama. Umjesto toga, pozvao je na dijalog, razumijevanje i poštovanje među svim zajednicama.

„Molim sve koji javno govore i pišu da budu svjesni težine svojih riječi. Ova zastava nije simbol podjela, već pripadnosti. Bošnjaci su dio Srbije, ovdje su rođeni, ovdje žive, ovdje rade, i imaju pravo na svoje simbole kao i svi drugi“, rekao je Memić.

Naglasio je da budućnost Srbije može biti stabilna samo ako se gradi na uzajamnom poštovanju, a ne na etiketiranju i podmetanjima. Poručio je da se patriotizam ne mjeri napadanjem drugih, već poštovanjem razlika i brigom za sve građane.

„Zajedništvo se ne gradi tako što se gura manjine u stranu, već tako što se svi osjećamo prihvaćeno i sigurno. Ako ne poštujemo simbole jedni drugih, teško da ćemo poštovati i prava jedni drugih“, zaključio je ministar.

Njegova poruka je izazvala veliku pažnju i podršku, kako unutar bošnjačke zajednice, tako i među onima koji žele društvo zasnovano na jednakosti i uzajamnom uvažavanju. U vremenu kada su podjele često izraženije od dijaloga, ovakve izjave jasno stavljaju do znanja da postoji politička volja da se manjine zaštite i da se pošalje poruka: Srbija pripada svima koji je zovu domom.

Preporučujemo