Volite li domaći kruh? Jeste li znali da samo jedne žličice octa može napraviti čuda za vaš domaći kruh? Iako se možda čini neuobičajenim, ova mala tajna čini razliku između običnog kruha i onog savršeno mekanog, rahlog i mirisnog, baš poput onog iz pekarnice. Ovaj recept, koji sam naslijedila od svoje bake, nije samo jednostavan za pripremu, već svaki put garantira uspjeh. Bakin savjet o dodavanju octa pomaže tijestu da postigne savršenu teksturu i okus, stvarajući kruh koji će oduševiti svakoga za vašim stolom.
Potrebni sastojci:
Glavni sastojci:
- 470-500 g pšeničnog brašna
- 5 g suhog kvasca
- 2 žlice šećera
- 2 žlice maka
- 1 žličica sode bikarbone
- 1 žličica octa
- 1 jaje
- 25 ml biljnog ulja
- 0,5 žličice soli
- 200 ml toplog mlijeka
- 50 g mekog maslaca
Kako se priprema?
Priprema smjese s kvascem
Prvi korak uključuje aktivaciju kvasca, što je ključno za postizanje idealne teksture kruha. U manjoj posudi otopite suhi kvasac u 50 ml toplog mlijeka i dodajte 1 žlicu šećera. Dobro promiješajte i ostavite smjesu da odstoji otprilike 10 minuta. Kada se na površini pojavi gusta pjena, znat ćete da je kvasac spreman za daljnju upotrebu. Ovo je osnova za rahli kruh koji se lijepo diže.
Miješanje suhih sastojaka
Dok čekate da se kvasac aktivira, u velikoj zdjeli pomiješajte suhe sastojke: brašno, preostali šećer, sol, sodu bikarbonu i mak. Ova kombinacija daje kruhu zanimljivu teksturu i lagano orašasti okus zahvaljujući maku. Dobro promiješajte kako biste osigurali ravnomjernu raspodjelu sastojaka.
Miješanje mokrih sastojaka
U drugoj zdjeli umutite jaje, a zatim dodajte preostalo toplo mlijeko, biljno ulje i omekšali maslac. Promiješajte dok ne dobijete homogenu smjesu. Ocat dodajte upravo u ovoj fazi, jer će svojim blagim kiselkastim svojstvima pomoći u razgradnji proteina i stvoriti tijesto koje je izuzetno mekano.
Kombiniranje sastojaka
U zdjelu s mokrim sastojcima dodajte pjenastu smjesu kvasca, a zatim polako umiješajte suhe sastojke. Miješajte dok se tijesto ne počne sjedinjavati. Ako je smjesa previše ljepljiva, dodajte još malo brašna, ali pripazite da ne pretjerate – tijesto treba ostati blago ljepljivo kako bi se lakše razvijao gluten tijekom miješenja.
Miješenje tijesta
Tijesto premjestite na lagano pobrašnjenu radnu površinu i mijesite ga otprilike 10 minuta. Ovaj korak je ključan jer omogućuje da gluten razvije svoju elastičnost, što kruhu daje onu prepoznatljivu strukturu. Ako je potrebno, dodajte još brašna, ali samo malo – tijesto treba ostati mekano i podatno.
Prvo dizanje tijesta
Stavite tijesto u lagano nauljenu zdjelu, prekrijte ga kuhinjskom krpom i ostavite na toplom mjestu da se diže oko 1 sat, ili dok se ne udvostruči. Ovaj korak omogućuje kvascu da fermentira, stvarajući mjehuriće zraka koji čine kruh laganim i prozračnim.
Oblikovanje tijesta i drugo dizanje
Nakon što se tijesto digne, lagano ga pritisnite šakom kako biste ispustili višak zraka. Podijelite tijesto na jednake dijelove i oblikujte kuglice. Posložite ih u podmazan kalup ili tepsiju, pazeći da između njih ostavite malo prostora za širenje. Ponovno prekrijte i ostavite da se diže još 30-45 minuta.
Pečenje kruha
Dok tijesto drugi put nadolazi, zagrijte pećnicu na 180°C. Prije nego kruh stavite peći, premažite vrhove tijesta s malo mlijeka ili razmućenim jajetom kako biste dobili sjajnu i zlatno smeđu koricu. Pecite kruh oko 25-30 minuta, dok ne dobije zlatnu boju. Kada ga lupkate po površini, trebao bi zvučati šuplje – to je znak da je kruh potpuno pečen.
Hlađenje i posluživanje
Izvadite kruh iz pećnice i ostavite ga nekoliko minuta da se ohladi u kalupu, a zatim ga prebacite na rešetku za hlađenje. Poslužite ga toplog, uz maslac, sir ili domaći pekmez. Ovaj kruh nije samo ukusan već i svestran – savršen je za svaki obrok ili užinu.
Jednostavno, zar ne? Uz ovaj recept možete uživati u savršenom domaćem kruhu, čija tajna leži upravo u malom dodatku octa.