Da li znate da možete sami pripremiti grčki jogurt? Često se koristi u kulinarstvu i veoma je zdrav. Poznat po svojoj gustoj, kremastoj teksturi i visokom sadržaju proteina. U poređenju s običnim jogurtom, grčki jogurt sadrži mnogo više proteina, a manje šećera i ugljenih hidrata, što ga čini odličnim izborom za one koji žele zdravu, hranjivu užinu ili dodatak jelima. Zbog svog bogatog ukusa i brojnih zdravstvenih prednosti, mnogi ga uključuju u svakodnevnu ishranu. Međutim, ono što mnogi ne znaju jeste da se grčki jogurt može lako napraviti kod kuće od običnog jogurta, uz nekoliko jednostavnih koraka.

Osim što je priprema domaćeg grčkog jogurta jednostavna, dodatni bonus je što tokom ovog procesa dobijate i sirutku, koja se takođe može iskoristiti u raznim receptima. Sirutka je izuzetno hranjiva tekućina bogata proteinima i odlična za regeneraciju mišića nakon fizičke aktivnosti.

Potrebni sastojci za pripremu domaćeg grčkog jogurta

Da biste napravili domaći grčki jogurt, biće vam potrebna sledeća tri osnovna sastojka:

  • 1 litra svježeg mlijeka
  • 1 čvrsti jogurt (najbolje je koristiti običan jogurt bez dodataka)
  • 1 žlica kiselog vrhnja

Ovi jednostavni sastojci osnova su za pravljenje vašeg jogurta kod kuće. Ukoliko želite, možete koristiti organsko mlijeko ili mlijeko s nižim sadržajem masnoća, u zavisnosti od vaših prehrambenih preferencija.

Priprema domaćeg jogurta

Proces pravljenja domaćeg jogurta je vrlo jednostavan, a rezultat je ukusan, kremast jogurt koji možete koristiti kao osnovu za pravljenje grčkog jogurta. Evo kako da pripremite osnovni jogurt:

1. Kuhanje mlijeka

Prvi korak u pripremi je kuvanje mlijeka. Litar svježeg mlijeka sipajte u šerpu i zagrijavajte ga na srednjoj vatri dok ne proključa. Pazite da mlijeko ne zagori – važno je da ga povremeno promiješate dok se zagrijava.

2. Hlađenje mlijeka

Nakon što mlijeko proključa, sklonite ga sa vatre i ostavite da se ohladi dok ne postane mlako. Idealna temperatura je oko 40°C, što je dovoljno toplo da pomogne procesu fermentacije, ali ne toliko vruće da uništi bakterije u jogurtu i vrhnju koje su potrebne za zgušnjavanje.

3. Miješanje jogurta i vrhnja

Dok se mlijeko hladi, pripremite mešavinu jogurta i kiselog vrhnja. U manjoj posudi dobro promiješajte jedan čvrsti jogurt i jednu žlicu kiselog vrhnja. Ovo će pomoći da dobijete bogatiji ukus i gustinu.

4. Dodavanje jogurta i vrhnja u mlijeko

Kada se mlijeko dovoljno ohladilo, polako dodajte smjesu jogurta i vrhnja, miješajući neprestano kako biste osigurali da se sve dobro sjedini. Ova smjesa će pomoći u procesu fermentacije, čineći da se mlijeko zgusne i pretvori u kremasti jogurt.

5. Ostavite da odstoji

Nakon što ste dobro promiješali, pokrijte posudu poklopcem ili čistom kuhinjskom krpom. Posudu stavite na toplo mjesto da odstoji tokom noći. Tokom ovog vremena, bakterije će raditi svoj posao i fermentisati mlijeko, pretvarajući ga u jogurt.

6. Hlađenje jogurta

Nakon što jogurt odstoji preko noći i postigne željenu gustoću, stavite ga u hladnjak da se rashladi. Kada se ohladi, dobićete čvrst domaći jogurt koji možete čuvati u frižideru do sedam dana. Ovaj osnovni jogurt možete koristiti kao zamenu za kupovni jogurt, ili ga možete iskoristiti za sljedeći korak – pravljenje grčkog jogurta.

Priprema grčkog jogurta

Sada kada imate domaći čvrsti jogurt, spremni ste da od njega napravite gusti, kremasti grčki jogurt. Ovaj proces je vrlo jednostavan i zahtijeva samo malo strpljenja.

Potrebni sastojci i oprema:

  • Litra domaćeg čvrstog jogurta (može se koristiti i kupovni jogurt)
  • Veća cjediljka
  • Jedan ili dva filtera za kavu (ili čista gazna tkanina)
  • Prozirna folija
  • Zdjelica za sirutku

Postupak:

Priprema cjediljke: Prvo, pripremite veću cjediljku koju ćete obložiti jednim ili dva filtera za kavu. Cjediljku stavite iznad veće zdjele koja će služiti za skupljanje sirutke.

Dodavanje jogurta: U tako pripremljenu cjediljku sipajte litru jogurta, vodeći računa da ne prepunite filter. Ako koristite manju cjediljku, možete raditi ovaj postupak u fazama.

Pokrijte folijom: Kada ste dodali jogurt u cjediljku, prekrijte sve prozirnom folijom i stavite u frižider da se polako cedi. Ovaj proces traje između osam i deset sati, pa je najbolje da to uradite pred spavanje kako bi jogurt bio spreman ujutru.

Odvajanje sirutke: Nakon što je jogurt odstajao u frižideru, primijetićete da se iscijedila sirutka, koja je bogata proteinima i može se koristiti za smoothieje, hljeb ili druge recepte. U cjediljci će ostati gusta, kremasta smjesa – to je vaš grčki jogurt.

Čuvanje jogurta: Prebacite grčki jogurt u čistu posudu i čuvajte u frižideru do nedjelju dana. Sirutku takođe možete čuvati u zasebnoj posudi i iskoristiti je po potrebi.

Zaključak

Napraviti domaći grčki jogurt je mnogo jednostavnije nego što izgleda, a krajnji rezultat je ukusan, zdrav i kremast jogurt koji možete koristiti na različite načine. Osim toga, dobijate i sirutku koja je nutritivno bogata i odlična za dodatak raznim receptima. Domaći grčki jogurt je daleko ekonomičnija i zdravija opcija u poređenju s kupovnim, jer nemate aditive i možete kontrolisati kvalitet sastojaka.

Uz samo nekoliko osnovnih sastojaka i malo strpljenja, možete uživati u ovom ukusnom i zdravom proizvodu koji se savršeno uklapa u vašu svakodnevnu ishranu.

Preporučujemo