Pranje jastuka može zvučati kao rizičan posao, ali zapravo je vrlo jednostavno ako se pridržavate nekoliko osnovnih pravila. Većina ljudi redovno pere jastučnice, ali zanemaruje sam jastuk. Ipak, jastuci upijaju znoj, masnoću, mrtve ćelije kože i grinje, pa je važno održavati ih čistima i svježima. Dobra vijest je da većinu jastuka možete bez problema oprati u mašini za pranje veša – i to tako da budu kao novi: čisti, mirisni i snježno bijeli.

  • Provjerite etiketu na jastuku

Prije nego što ubacite jastuk u mašinu, prvo provjerite etiketu s uputstvima za pranje. Većina jastuka punjenih sintetičkim materijalima i perjem može se prati u veš mašini, dok neki od memorijske pjene ili lateksa zahtijevaju ručno čišćenje ili hemijsko čišćenje.

Ako je na etiketi označeno da je jastuk siguran za mašinsko pranje, slobodno nastavite. Ako etiketa nedostaje, a jastuk izgleda kao da je od poliestera ili perja, najvjerovatnije ga možete prati, ali na nježnijem ciklusu i s malo deterdženta.

  • Priprema jastuka za pranje

Prije samog pranja, dobro pregledajte jastuk. Ako ima oštećenja ili napuknute šavove, bolje je da ga ne perete dok se ne popravi, jer bi se punjenje moglo rasuti po mašini.

Uklonite jastučnicu i zaštitnu navlaku, ako je imate. Zatim lagano protresite jastuk da biste uklonili prašinu i eventualne nečistoće s površine. Ako primijetite tvrdokorne mrlje, možete ih prethodno tretirati blagim sredstvom za uklanjanje mrlja ili pastom od sode bikarbone i malo vode.

  • Prava temperatura i ciklus pranja

Kada perete jastuke, idealna temperatura vode je između 40°C i 60°C. Viša temperatura pomaže u ubijanju bakterija, grinja i uklanjanju neugodnih mirisa, ali budite oprezni kod jastuka punjenih perjem – oni se trebaju prati na nešto nižim temperaturama da se perje ne ošteti.

Koristite program za osjetljive tkanine ili opciju za pranje posteljine. Veoma je važno da se jastuci ravnomjerno operu – zato uvijek perite dva jastuka istovremeno kako biste uravnotežili bubanj mašine i spriječili oštećenja.

  • Koji deterdžent koristiti?

Za pranje jastuka najbolje je koristiti tečni deterdžent jer se bolje ispire od praškastog, koji može ostaviti tragove i grudvice unutar jastuka. Nemojte koristiti previše deterdženta – dovoljna je količina kao za jednu običnu količinu veša. Po želji možete dodati pola šolje sode bikarbone kako biste pojačali efekat izbjeljivanja i neutralizovali mirise.

Ako želite da vam jastuci budu snježno bijeli, dodatak sirćeta ili limunovog soka u pregradu za ispiranje može pomoći u uklanjanju žutih mrlja i omekšavanju tkanine.

  • Ispravno ispiranje i centrifuga

Nakon glavnog ciklusa pranja, pokrenite dodatno ispiranje kako biste bili sigurni da je sav deterdžent ispran iz jastuka. Ostatak sapunice može uzrokovati iritaciju kože i dovesti do bržeg propadanja punjenja.

Centrifuga je važna, ali je najbolje izabrati nižu brzinu kako se jastuk ne bi deformisao. Ako vaša mašina ima opciju dodatne centrifuge, uključite je kako bi se izbacilo što više vode i ubrzao proces sušenja.

  • Sušenje jastuka – važan korak

Nakon pranja, jastuke je važno potpuno osušiti. Vlažni jastuci mogu postati leglo za plijesan i neugodne mirise. Ako imate mašinu za sušenje veša, stavite jastuke unutra na nižu temperaturu, zajedno s nekoliko čistih teniskih loptica zamotanih u čarape – one će pomoći da se jastuk ravnomjerno osuši i ostane pahuljast.

Ukoliko nemate sušilicu, jastuke sušite na ravnoj površini na otvorenom, na suncu ako je moguće. Povremeno ih protresite i okrenite kako bi se osušili sa svih strana. Sušenje može potrajati i do 24 sata, ali se isplati uložiti vrijeme jer ćete dobiti čist, suh i mirisan jastuk.

  • Koliko često prati jastuke?

Preporučuje se da jastuke perete najmanje dva puta godišnje – idealno svakih šest mjeseci. Ako imate problema s alergijama, znojenjem tokom noći ili ako često koristite jastuk bez zaštitne navlake, možete ga prati i češće, svaka tri do četiri mjeseca.

Osim pranja, redovno provjetravanje i izlaganje suncu pomoći će u održavanju svježine vaših jastuka i smanjenju broja grinja i bakterija.

Preporučujemo