Kiseli kupus je jedan od najpopularnijih zimskih specijaliteta. Iskusne domaćice su otkrile trik kako da kiseli kupus ostane svjež do ljeta. Za to je potrebno ispuniti nekoliko važnih uslova. Čuvanje kupusa zahteva pažljivu pripremu i adekvatne uslove za skladištenje kako bi se spriječilo kvarenje. Ako želite da vaš trud ne bude uzaludan, poslušajte ove savjete iskusnih domaćina.

Kako pripremiti kupus za kiseljenje

Priprema kiselog kupusa počinje odabiranjem pravih glavica. Birajte zdrave, čvrste glavice bez znakova oštećenja. Za proces kiseljenja, na 30 kilograma kupusa potrebno je jedan kilogram soli. Ova količina soli idealna je da bi se postigla odgovarajuća kiselost, a ujedno i da bi se spriječio razvoj štetnih mikroorganizama.

Prije nego što krenete s ređanjem kupusa u posudu, uklonite vanjske listove sa svake glavice, jer su često prljavi ili oštećeni. Time osiguravate da se kupus bolje kvari i da se ukiseli ravnomjerno. Neki domaćini preporučuju da dio glavica isiječete na četvrtine, dok druge možete čak i narendati. Ovo omogućava da se različiti dijelovi kupusa brže ukisele, a istovremeno stvara zanimljivu teksturu prilikom korišćenja.

Priprema posude za kiseljenje

Posuda u kojoj planirate kiseliti kupus mora biti čista i potpuno suva. Prije upotrebe, dobro operite posudu toplom vodom, sodom bikarbonom i sirćetom. Soda bikarbona je prirodan dezinfekcijski sredstvo koje uklanja bakterije, dok sirće pomaže u neutralizaciji ostataka mirisa. Nakon pranja, obavezno osušite posudu jer prisustvo vlage može negativno uticati na proces kiseljenja.

Takođe, važno je provjeriti da posuda nema pukotine ili ogrebotine, jer te nepravilnosti mogu postati mjesta na kojima se razvijaju bakterije. Posuda, bilo da je bure ili kaca, mora biti u odličnom stanju kako bi kupus bio sigurno zaštićen.

Dodavanje vode i pritisak kupusa

Nakon što ste uredno poređali kupus, dodajte vodu tako da bude barem dva prsta iznad kupusa. To osigurava da je kupus potpuno potopljen i da ne dođe u kontakt s vazduhom, što može izazvati kvarenje.

Da biste spriječili da kupus ispliva na površinu, potrebno ga je pritisnuti. Domaćini često koriste veliki kamen koji odgovara unutrašnjosti posude. Ovaj kamen drži kupus potopljenim i omogućava ravnomjeran proces kiseljenja. Neki ljudi koriste plastične kese napunjene vodom, ali ovo može biti rizično, jer kesa može pući. Zato je uvijek bolje koristiti kamen ili drugi čvrst pritisak.

Optimalna temperatura za kiseljenje i čuvanje

Temperatura prostorije u kojoj kiselite kupus igra ključnu ulogu u održavanju njegovog kvaliteta. Idealna temperatura za kiseljenje i dugotrajno čuvanje kupusa je između 0 i 5 stepeni Celzijusa. Na višim temperaturama, kupus se može previše ukiseliti ili čak osušiti. Previše niska temperatura, s druge strane, može izazvati smrzavanje, što oštećuje teksturu i ukus.

Prilikom čuvanja kupusa, najvažnije je održavati stabilnu temperaturu. Prostorije u kojima nema naglih temperaturnih oscilacija najbolja su opcija. U podrumima ili špajzama obično je temperatura stabilna i pogodna za čuvanje kiselog kupusa.

Trikovi za održavanje rasola

Jedan od trikova koji domaćini koriste kako bi izbjegli potrebu za čestim pretačanjem rasola jeste postavljanje pamučne krpe iznad kupusa. Krpa se prvo pokvasi, a zatim se na nju stavi so. So će se postepeno otapati i ravnomjerno rasporediti po kupusu. Ovaj trik smanjuje potrebu za stalnim održavanjem, ali i dodatno pomaže u konzerviranju kupusa.

Krpa se obično stavlja na kamen koji drži kupus potopljenim. To omogućava da so postepeno djeluje, bez potrebe za čestim otvaranjem bureta ili kace. Međutim, i dalje je važno povremeno provjeravati stanje rasola kako biste bili sigurni da nema neugodnih mirisa ili promjena boje, što može signalizirati potencijalni problem.

Pravilno skladištenje kupusa

Da bi kiseli kupus ostao svjež i ukusan do ljeta, neophodno je da ga čuvate na tamnom i hladnom mjestu. Izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost ili bilo koji izvor vještačke svjetlosti, jer svetlost može pokvariti boju i ukus kupusa. Sunčeva svjetlost može izazvati oksidaciju, koja dovodi do promjene boje, a ujedno utiče i na teksturu kupusa.

Najbolje mjesto za čuvanje kiselog kupusa je podrum ili hladna ostava, gdje svjetlost ne dopire i gdje je temperatura stabilna. Ako nemate podrum, možete ga čuvati u špajzu, ali važno je da se nalaze dalje od izvora topline i svjetlosti. Ovakav način skladištenja će pomoći da vaš kupus zadrži svoj ukus i kvalitet mjesecima nakon što ste ga pripremili.

Zaključak

Ako pravilno pripremite i kiselite kupus, možete ga čuvati cijelu zimu, pa čak i do ljeta. Ključ uspjeha leži u pravilnom omjeru soli, redosledu ređanja kupusa, ispravnom pritisaku, optimalnoj temperaturi i pažljivom skladištenju. Prateći ove savjete iskusnih domaćina, vaš kiseli kupus će ostati svjež, ukusan i spreman za pravljenje omiljenih specijaliteta poput sarme ili podvarka.

Zato, pridržavajte se ovih jednostavnih savjeta i uživajte u kiselom kupusu tokom cijele godine!

Preporučujemo