Pitanje o tome treba li bojler biti stalno uključen ili ga paliti po potrebi često je tema razgovora među ljudima koji razmatraju načine za uštedu energije i smanjenje troškova. Ovo pitanje nije jednostavan odgovor jer izbor zavisi od više faktora, kao što su tip bojlera, broj članova domaćinstva, navike koje koriste tople vode, kao i tarifa za struju. Na osnovu mišljenja servisnih tehničara i stručnjaka za održavanje bojlera, kao i prakse mnogih domaćinstava, možemo raspraviti sve prednosti i nedostatke objekata.

Treba li bojler ostaviti stalno uključen?

Jedan od argumenata za postavljanje bojlera stalno uključen jeste da se tada ne mora svaki put zagrijavati cijela količina vode u rezervoaru, već se samo održava temperatura, što navodno smanjuje potrošnju struje. Ovo mišljenje zasniva se na ideji da ponovni ciklus zagrijavanja i hlađenja vode troše više energije nego konstantno održava temperaturu.

S druge strane, neki tvrde da je uključivanje bojlera samo po potrebi ipak štedljivija opcija, jer bojler ne mora raditi 24 sata dnevno i trošiti energiju kada nema potražnje za toplom vodom. Tehničar za održavanje bojlera objašnjava:

„Za samce ili bračni par koji koriste manje tople vode, uključivanje bojlera samo po potrebi je najracionalnije rešenje. Kada je riječ o porodicama sa više članova, situacija je drugačija jer je vjerovatno da će neko uvijek trebati toplu vodu, što bi moglo biti praktično ako je bojler stalno uključen.“

Također, vrsta bojlera igra važnu ulogu u donošenju odluke. Na primjer, bojleri namijenjeni isključivo za tuširanje obično se isplati uključiti samo po potrebi, dok kod većih protočnih bojlera, koji se koriste u kuhinji ili cijelom stanu, može biti praktično ostaviti ih uključenim.

Štednja energije: kako koristiti bojler efikasno

Za sve koji su usmjereni na uštedu energije, jedno od rješenja je korištenje bojlera samo po potrebi, posebno tokom jeftinijih tarifa struje. Ako imate mogućnost, preporučujemo uključivanje bojlera tokom noćne tarife kada su cijene struje niže. Na ovaj način možete dobiti dovoljnu količinu tople vode, a da ne opterećujete previše mjesečni budžet.

Pravilna temperatura za uštedu energije i proizvodnju vijeka trajanja bojlera
Jedan od najvažnijih savjeta za smanjenje potrošnje energije, ali i sprečavanje stvaranja kamenca u bojleru, jeste pravilno podešavanje termostata. Prema preporukama servisera, optimalna temperatura za većinu bojlera je između 55 i 60 stepeni Celzijusa. Kada je termostat postavljen na ovu temperaturu:

Potrošnja energije je manja jer bojler ne mora često da se uključuje radi dogrijavanja.

Rizik od stvaranja kamenca se smanjuje, što proizvodi vijek trajanja uređaja.
Kamenac, koji se često formira u bojlerima zbog visoke temperature i tvrdoće vode, može značajno smanjiti efikasnost grijanja i povećati potrošnju energije. Serviser naglašava:

„Ako se termostat drži na 90 stepeni, stvara se mnogo više kamenca, posebno u područjima tvrdom vodom. S druge strane, temperatura niža od 55 stepeni nije dovoljna za prevladavanje razvoja kamenca, ali ni za efikasno održavanje tople vode.“

Održavanje bojlera na pravilnoj temperaturi može značajno smanjiti troškove popravke i produžiti vijek trajanja uređaja, što ga čini štedljivim u dugoročnom periodu.

Način rada bojlera i savjeti za sigurnost

Bojleru nije potreban odmor poput čovjeka, objašnjava tehničar, ali je važno redovno održavati kako bi svi dijelovi ispravno funkcionisali. Pored podešavanja temperature, evo nekoliko dodatnih savjeta za sigurnost i efikasno korištenje bojlera:

Redovno održavanje : Povremeno čišćenje kamenca ili kontrola električnih instalacija može značajno smanjiti potrošnju energije i spriječiti kvarove.

Instalacija zaštitnog ventila : Ova ventilacija može sprečiti nakupljanje pritiska unutar bojlera, što je posebno važno za starije modele.

Provjera termostata : Ako termostat nije ispravan, bojler može raditi duže nego što je potrebno, troše dodatnu energiju i povećava rizik od oštećenja.

Zaključak: koji pristup je bolji?

Konačan izbor između stalnog uključivanja bojlera i uključivanja po potrebi zavisi od vaših navika, tipa bojlera i veličine domaćinstva. Ako živite sami ili u manjem domaćinstvu, vjerovatno je ekonomičnost uključivati ​​bojler samo po potrebi i isključivati ​​ga kada vam nije potreban. S druge strane, za veće porodice ili domaćinstva sa velikom potrebom za toplom vodom, stalno uključivanje bojlera može biti praktične.

Važno je znati da održavanje bojlera na odgovarajućoj temperaturi, između 55 i 60 stepeni, štedi energiju i smanjuje nakupljanje kamenca, čime produžava životni vijek uređaja. Korištenje jeftinih tarifa i pravilno održavanje boje mogu vam pomoći da postignete optimalnu potrošnju energije i smanjite troškove, bez kompromisa u kvaliteti korištenja vrhunskih voda.

Preporučujemo