Kikiriki, poznat i kao arahis, jedna je od najzanimljivijih jednogodišnjih biljaka koju možete uzgajati kod kuće. Na prvi pogled, ova skromna biljka ne djeluje kao nešto posebno, ali njena jedinstvena sposobnost da plodove razvija pod zemljom zaista fascinira. Iako mnogi kikiriki smatraju orašastim plodom, on zapravo pripada porodici mahunarki i dijeli mnoge osobine sa graškom i pasuljem. Uzgoj kikirikija nije samo jednostavan, već i zabavan proces koji ne zahtijeva mnogo prostora, što ga čini idealnim za urbane vrtove, balkone ili prozorske daske.
Ova biljka naraste u prosjeku između 30 i 50 centimetara, a osim što je korisna, može biti i dekorativna zbog svojih žutih cvjetova koji se razvijaju na tankim stabljikama. Cvjetanje je važan proces jer nakon oprašivanja cvijetovi počinju povijati stabljike prema zemlji, a plodovi se formiraju ispod površine tla. Upravo ovaj fenomen fascinira mnoge ljubitelje biljaka i vrtlare koji odluče uzgajati kikiriki u vlastitom vrtu ili čak u saksiji na balkonu.
Kako posaditi kikiriki
Za početak, neophodno je nabaviti kvalitetan i nepečen kikiriki, odnosno onaj u ljusci. Pečeni kikiriki nije pogodan za sadnju jer toplinska obrada uništava sjemenke, čineći ih neplodnim. Kada pronađete nepečeni kikiriki, pažljivo odaberite najljepše i najzdravije komade. Sjemenke koje izgledaju oštećeno ili su previše suhe neće klijati, pa ih izbjegavajte.
Sljedeći korak je priprema sjemena za sadnju. Uzmite posudu i napunite je vodom, zatim potopite odabrane sjemenke preko noći. Ovaj proces hidratacije omogućava da se sjemenke „probude“ i počnu klijati. Već nakon jednog ili dva dana možete primijetiti sitne korjenčiće koji izbijaju iz sjemenki. Ovo je znak da su sjemenke spremne za sadnju.
Sadnja i briga o biljci
Kikiriki zahtijeva sunčano i toplo mjesto za uspješan rast. Idealno je da biljku postavite na istočni ili južni prozor ako je uzgajate u zatvorenom prostoru, ili da je posadite u vrtu na mjestu koje je cijelog dana obasjano suncem. Tlo treba biti rahlo, dobro drenirano i bogato hranjivim tvarima, jer biljka najbolje napreduje u takvim uvjetima.
Prilikom sadnje, sjemenke s korjenčićima treba posaditi na dubinu od 3 do 5 centimetara. Pazite da ne oštetite korjenčiće jer su veoma osjetljivi. Zalijte zemlju nakon sadnje, ali budite oprezni s količinom vode – kikiriki ne voli prevlažno tlo. Umjerena, redovna zalijevanja su ključna za uspješan rast biljke.
Tokom vegetacijske sezone, kikiriki će cvjetati i stvarati nove stabljike koje će se povijati prema zemlji. Kada biljka prestane cvjetati, što se obično događa nakon nekoliko mjeseci, vrijeme je za žetvu.
Žetva i korištenje plodova
Kada primijetite da biljka više ne cvjeta i da stabljike počinju venuti, to je znak da su plodovi spremni za branje. Pažljivo izvadite čitav žbun iz tla ili posude, vodeći računa da ne oštetite korijen. Na mjestu gdje se nalazi korijen vidjet ćete plodove kikirikija obavijene tankom smeđom ljuskom. Ovo je nagrada za vaš trud!
Nakon što uberete plodove, možete ih osušiti na suncu nekoliko dana kako biste ih pravilno skladištili. Sušeni kikiriki možete koristiti na razne načine – kao zdrav međuobrok, u pripremi putera od kikirikija, ili kao dodatak raznim jelima.
Zašto uzgajati kikiriki kod kuće?
Uzgoj kikirikija kod kuće donosi brojne prednosti. Osim što ćete uživati u svježim plodovima čijeg porijekla ste potpuno sigurni, ovaj proces pruža i veliko zadovoljstvo. Uzgajanje kikirikija nije zahtjevno, a biljka ne zauzima puno prostora, što je čini idealnom čak i za manje vrtove ili urbane balkone.
Osim praktičnih koristi, uzgajanje kikirikija može biti edukativno i zanimljivo za djecu, jer na zabavan način mogu naučiti kako biljke rastu i razvijaju se. Takođe, kikiriki ima visok sadržaj proteina, zdravih masti i vitamina, što ga čini odličnim dodatkom uravnoteženoj ishrani.
Ukratko, uzgoj kikirikija je koristan, zanimljiv i nagrađujući proces koji može obogatiti vaše iskustvo s biljkama i pružiti ukusne plodove. Svakako vrijedi pokušati!