Kada zima počne da kuca na vrata, ništa ne vraća toplinu i mirise domaćih specijaliteta kao što su pripreme za zimnicu. Na jugu Srbije, posebno u Vranju, priprema pečenih paprika postala je prava umetnost, a recepti za njihovu pripremu prenose se s generacije na generaciju. Jedan od tih recepata, objavljen još 1951. godine u starom kuvaru, i dalje važi za jedan od najautentičnijih načina spremanja ovog zimskog specijaliteta.

Pečene paprike su neizostavni deo zimnice u mnogim domovima na Balkanu, a vranjanski način njihove pripreme donosi poseban, bogat ukus koji osvaja svakoga ko ih proba. Ovaj tradicionalni recept koristi jednostavne sastojke i tehniku koja je proveren način očuvanja i poboljšanja ukusa paprika. Ukoliko volite domaću zimnicu, ovaj recept je savršen dodatak vašoj kolekciji.

Paprike – osnovni sastojak zimnice

Za ovaj recept koriste se mesnate paprike, poznate i kao babure, ili dugačke paprike sa čvrstim mesom. Ove paprike su idealne za pečenje jer zadržavaju svoju teksturu i sočnost, a pritom upijaju arome ulja i sirćeta na jedinstven način. Priprema pečenih paprika na tradicionalan način iz Vranja podrazumeva nekoliko ključnih koraka koji osiguravaju dugotrajnost i bogatstvo ukusa.

Priprema paprika: pečenje na platni štednjaka

Prvi korak u ovom receptu je pečenje paprika na platni štednjaka. Pečene paprike su ključne za dobijanje specifičnog, blago dimljenog ukusa koji je karakterističan za mnoge balkanske zimnice. Za razliku od današnjih metoda, gde se često koristi rerna ili roštilj, tradicionalni način podrazumeva pečenje direktno na štednjaku, što omogućava paprikama da dobiju karakterističnu aromu.

Nakon što su paprike ispečene, ostavljaju se neljuštene da odstoje jedan dan. Ovaj korak je važan jer omogućava paprikama da omekšaju i otpuste višak vlage. Takođe, čekanje olakšava kasnije ljuštenje, ali u ovom receptu paprike ostaju neljuštene, što je specifičnost vranjanskog načina.

Prženje paprika u usijanom ulju

Nakon što su paprike odstojale, sledeći korak je prženje paprika u usijanom ulju. Ovaj korak je možda najkarakterističniji deo recepta. U šerpu se usipa ulje, koje se potom dobro zagreje. Svaka paprika se kratko uranja u vrelo ulje, što joj daje poseban ukus i sprečava kvarenje tokom zimskih meseci.

Važno je da se paprike odmah vade iz ulja i ređaju u toplu teglu. Paprike se ređaju u slojevima, a svaki sloj se blago posoli. Ova metoda omogućava da paprike zadrže svoju sočnost, ali i da dobiju blago slani ukus koji se savršeno uklapa sa vinom sirćetom koje dolazi u sledećem koraku.

Proces vrenja i dodavanje vinskog sirćeta

Nakon što su paprike poređane u teglu, važno je ostaviti prostora, odnosno ne puniti teglu do vrha. Tegla treba da ostane sa tri prsta prazna. Ova praznina je ključna za sledeći korak – vrenje. Pre nego što paprike odstoje, preliva se preko njih vinsko sirće. Tegla se ne zatvara čvrsto, već se poklapa tacnicom ili nekom vrstom poklopca koji omogućava paprikama da fermentišu.

Tokom vrenja, paprike izbacuju deo ulja i dolazi do procesa koji dodatno obogaćuje njihov ukus. Iako ovaj proces može izgledati kao da menja strukturu paprika, on zapravo ne oduzima ništa od njihovog ukusa. Vrenje traje nekoliko dana, a po završetku, dodaje se još sirćeta u teglu, kako bi paprike bile potpuno prekrivene tečnošću. Tek tada se tegla može čvrsto zatvoriti i odložiti sa ostatkom zimnice.

 

Čuvanje i uživanje u zimnici

Kada je proces fermentacije završen i tegle su zatvorene, paprike su spremne za dugoročno čuvanje. Ove paprike mogu stajati mesecima, pa čak i do sledeće sezone, a njihova aroma i bogatstvo ukusa ostaju nepromenjeni. Vranjanske pečene paprike savršeno se slažu uz mnoga jela – mogu se jesti kao prilog uz meso, sa hlebom ili kao deo različitih salata.

Zaključak

Vranjanski način pripreme pečenih paprika je poseban i jedinstven, jer kombinuje tradicionalne tehnike i prirodne sastojke kako bi se postigao bogat i aromatičan ukus. Pečenje na štednjaku, prženje u ulju i vrenje u sirćetu su ključni koraci koji daju ovom receptu autentičnost. Paprike pripremljene na ovaj način predstavljaju pravu zimsku poslasticu koja će obogatiti svaku trpezu.

Ako želite da probate nešto novo i autentično, ovaj recept iz 1951. godine je pravi izbor za vas. Ne samo da ćete uživati u bogatstvu ukusa, već ćete osetiti i duh tradicije koji se krije u svakoj tegli ovih savršeno pripremljenih paprika.

Preporučujemo