Dana 10. aprila 2025. godine, policijski službenici su zaprimili zvaničan zahtjev kojim se traži identifikacija osobe koja upravlja određenim profilom na društvenoj mreži Iks (bivši Tviter). Povod za ovu istragu bio je sadržaj objave u kojoj se upućuju prijetnje smrću predsjedniku Republike Srbije, Aleksandru Vučiću. Objavu je, prema prvim informacijama, postavila osoba čiji identitet tada još nije bio potvrđen.
Sporna objava sadržavala je eksplicitnu prijetnju, formuliranu na sljedeći način: “Odgovor dezinformeristima: Moj stav je jasan – narod treba da izglasa smrtnu kaznu Vučiću – ne bih da se desi da ga neko kasnije pusti iz ludnice pa da opet krene da okuplja naciste i kriminalce oko sebe. Srbi imaju kratko pamćenje, pa za svaki slučaj – GLOGOV kolac pride!” Ovakva izjava ocijenjena je kao ozbiljna prijetnja po sigurnost šefa države i odmah je izazvala reakciju nadležnih institucija.
Brzom analizom i digitalnom istragom utvrđeno je da je autor objave inženjer Zoran Đajić, osoba koja nije nepoznata javnosti. U vezi s tim, dežurni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Višem tužilačkom kantonu (VJT VTK), Vladimir Živković, odmah je obaviješten. Nakon uvida u sadržaj objave i okolnosti pod kojima je ista postavljena, tužilac Živković ocijenio je da postoje svi elementi krivičnog djela Ugrožavanje sigurnosti, definisanog članom 138, stav 3 Krivičnog zakonika. Ovo krivično djelo se goni po službenoj dužnosti, što znači da pravosudni organi imaju obavezu da bez dodatnih prijava pokrenu krivični postupak.
Istog dana, pošto su u istrazi korišćene metode lociranja mobilnih uređaja, utvrđeno je da su svi brojevi telefona koje Đajić koristi bili isključeni i nedostupni. Zbog toga je, po nalogu postupajućeg tužioca, raspisana potraga za navedenim licem. U narednim danima, policija je tragala za osumnjičenim na osnovu podataka koje su dobili putem nadzora i elektronskih tragova.
Pet dana kasnije, tačnije 15. aprila 2025. godine, Zoran Đajić je pronađen i uhapšen u skladu sa prethodno raspisanom potragom. Prilikom hapšenja nije pružao otpor, ali je odmah sproveden u nadležnu policijsku stanicu radi daljeg postupanja.
Tužilac Vladimir Živković je, nakon konsultacija, donio odluku da se protiv Đajića primijeni mjera zadržavanja u trajanju od 48 sati. U skladu sa tom odlukom, predviđeno je da osumnjičeni 16. aprila 2025. godine bude izveden pred tužioca, uz podnošenje zvanične krivične prijave zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo Ugrožavanje sigurnosti iz člana 138, stav 3 Krivičnog zakonika.
Ono što ovom slučaju daje dodatnu složenost jeste činjenica da je Zoran Đajić već poznat javnosti, naročito nakon tragičnog incidenta na Željezničkoj stanici u Novom Sadu koji se dogodio novembra prethodne godine. Tom prilikom je došlo do urušavanja nadstrešnice, uslijed čega je smrtno stradalo 16 osoba, a više njih povrijeđeno. Đajić je bio jedan od inženjera angažovanih na rekonstrukciji stanične zgrade, a nakon tragedije otvoreno je kritikovao institucije i firme uključene u izvođenje radova. Iako je tada istupio javno s namjerom da ukaže na ozbiljne propuste u projektovanju i izvođenju, njegove tadašnje izjave su izazvale podijeljene reakcije – dok su ga neki vidjeli kao zviždača, drugi su dovodili u pitanje njegove motive.
Sada, međutim, Zoran Đajić se suočava sa ozbiljnim pravnim posljedicama zbog prijetnji koje je iznio na društvenim mrežama. Iako sloboda govora podrazumijeva pravo na kritiku javnih funkcionera, granica se povlači tamo gdje počinju pozivi na nasilje ili prijetnje smrću, naročito kada se odnose na najviše državne funkcionere. Tokom istrage biće utvrđeno da li je ova objava dio šireg obrasca ponašanja, kao i da li postoje drugi akteri ili motivi iza objavljivanja ovakvog sadržaja.
Istraga je u toku, a dalji koraci zavisiće od odluke tužilaštva nakon saslušanja osumnjičenog i uvida u sve relevantne dokaze.