Organ koji ima ključnu ulogu u detoksikaciji, regulaciji metabolizma masti i ugljikohidrata te održavanju ravnoteže kolesterola je jetra. Iako često zanemarena, jetra obavlja više od 500 različitih funkcija koje su neophodne za život. Nažalost, zbog modernog načina života, neredovite prehrane, nedostatka fizičke aktivnosti i visoke konzumacije prerađene hrane, sve više ljudi razvija poremećaje povezane s funkcijom jetre. Jedan od najčešćih problema danas je masna jetra, poznata i kao nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD).

  • Glavni uzrok masne jetre: Šećer, a ne mast

Suprotno uvriježenom mišljenju, masna jetra nije prvenstveno rezultat unosa masne hrane. Nutricionist dr. Predrag Nenadić ističe da je glavni krivac za masnu jetru – šećer. Kada konzumiramo prekomjerne količine šećera, osobito rafiniranog, jetra višak glukoze pretvara u mast. Ta mast se nakuplja unutar jetrenih stanica, smanjujući sposobnost jetre da pravilno filtrira toksine i obavlja druge vitalne funkcije.

Posljedice se ne zadržavaju samo na unutarnjim organima – kožni problemi poput akni, peruti i svrbeža često su prvi vanjski znakovi da jetra ima poteškoća u detoksikaciji. Kada jetra ne može obraditi sve štetne tvari, one ostaju u tijelu i manifestiraju se kroz kožu.

  • Kolesterol: Nepravedno okrivljen

Kolesterol često ima lošu reputaciju, ali on je esencijalan za zdravlje. Jetra prirodno proizvodi kolesterol potreban za sintezu hormona, izgradnju staničnih membrana i mnoge druge procese. Problem nastaje kada se poremeti ravnoteža između dobrog (HDL) i lošeg (LDL) kolesterola.

Povišene razine LDL kolesterola i triglicerida povezane su s povećanim rizikom od bolesti srca, ali i s nakupljanjem masti u jetri. Ovdje važnu ulogu ima holin – nutrijent koji pomaže u transportu i razgradnji kolesterola. Hrana bogata holinom, poput jaja, slanine i mesa, pomaže u pravilnoj preraspodjeli masti i sprječava njihovo zadržavanje u jetri. Zanimljivo, nedovoljan unos zdravih masti u prehrani može povećati rizik od razvoja masne jetre, jer tijelo tada pokušava nadomjestiti energiju stvaranjem vlastitih, često nepoželjnih, masnoća.

  • Štetni utjecaj rafiniranih ugljikohidrata

Konzumacija rafiniranih ugljikohidrata – poput bijelog hljeba, peciva, tjestenine i zaslađenih napitaka – izravno utječe na povećanje triglicerida u krvi. Najproblematičniji je oblik šećera poznat kao fruktoza iz kukuruznog sirupa, koji se masovno koristi u industrijskoj proizvodnji hrane. Ova fruktoza značajno povećava razinu lošeg kolesterola i povećava rizik od inzulinske rezistencije, što dodatno opterećuje jetru.

Prehrambene navike koje uključuju ovakve proizvode često vode u začarani krug pretilosti, visokog krvnog pritiska, povišenog šećera u krvi i, konačno, do razvoja metaboličkog sindroma.

  • Namirnice koje hrane jetru

Za zdravlje jetre ključna je pravilna prehrana koja uključuje prirodne, neprerađene namirnice bogate zdravim mastima, antioksidansima i holinom. Evo nekoliko preporučenih izvora:

Domaća mast – prirodan izvor energije koji ne opterećuje jetru i ne sadrži dodatne kemikalije prisutne u industrijskim uljima.

Maslinovo ulje – sadrži zdrave mononezasićene masti i antioksidanse koji pomažu u borbi protiv upala.

Hladno cijeđena biljna ulja – poput lanenog i kokosovog, koja podržavaju hormonalnu ravnotežu i imaju protuupalna svojstva.

Namirnice bogate holinom – jaja, crveno meso i slanina, koje pomažu u pravilnom transportu masti i detoksikaciji jetre.

  • Zdrav način života kao potpora jetri

Uz prehranu, važno je usvojiti i druge navike koje štite jetru: redovita tjelesna aktivnost, dovoljno sna, kontrola stresa i izbjegavanje alkohola. Jetra je otporan organ, ali kad se preoptereti, njene funkcije opadaju i to se osjeti na cijelom organizmu. Prevencija i svakodnevne male promjene ključ su za očuvanje njezinog zdravlja.

Preporučujemo