Recept za domaći hleb jedan je od onih recepata koji se prenosi iz generacije u generaciju i svaki put me vrati u djetinjstvo. Ovaj recept mi je otkrila moja baka. Njegova jednostavnost i trajnost čine ga posebnim, a iako se pravi od osnovnih sastojaka, okus je bogat i pun, savršen uz svako jelo. Ja ga pravim već 20 godina i preporučujem svima koji žele pravi, domaći hleb, koji će dugo trajati i zadržati svježinu. Danas sam se sjetila ovog recepta jer ga je jedna gospođa spomenula u jednoj kuharskoj grupi, pa sam odlučila da ga podijelim s vama.

Sastojci:

Za pripremu ovog hleba potrebni su sljedeći sastojci:

  • 3 šolje običnog brašna (mi koristimo 00 brašno – ja osobno koristim Pohronsky Ruskov, ali možete koristiti i bilo koje kvalitetno brašno)
  • 20 g svježeg kvasca
  • 1 kašičica cijelog kima (ako volite dodatne začine, možete dodati i malo kumina)
  • 3 kašičice soli
  • 1 i 1/4 šolje vode

Opcionalni dodaci:

Ako želite, možete dodati sjemenke ili krupno zrnastu sol po vrhu za dodatnu teksturu i okus.

Priprema:

Pravljenje ovog hleba je jednostavno, ali zahtijeva strpljenje i ljubav prema tijestu. Kao i kod većine recepata za hleb, sve počinje s kvascem.

Aktiviranje kvasca: Prvo pripremite kvasac tako što ćete ga pomiješati s malo tople vode i šećera. Ostavite kvasac da se aktivira oko 10 minuta dok se ne počne pjeniti. Ovo je ključno za postizanje dobrog dizanja tijesta.

Priprema tijesta: U veću zdjelu dodajte brašno, cijeli kim, so i aktivirani kvasac. Polako dodajte vodu i počnite miješati rukama dok ne dobijete glatko i elastično tijesto. Količinu vode možete prilagoditi ako vam se tijesto čini previše suhim ili mokrim.

Dizanje tijesta: Nakon što ste umijesili tijesto, pokrijte zdjelu krpom i ostavite da se diže na toplom mjestu. Tijesto bi trebalo da se diže najmanje tri sata, ali što ga duže ostavite, to bolje. Ja ga ponekad ostavim čak i do šest sati. Što duže tijesto stoji, to će se nakon pečenja stvoriti više šupljina unutar hleba, što ga čini laganim i prozračnim.

Oblikovanje hleba: Kada se tijesto dovoljno digne, izvadite ga iz zdjele i oblikujte u željeni oblik. Ja obično pravim jedan veći hleb, ali možete napraviti i manje hlebove ili čak pogačice. Stavite oblikovano tijesto na pleh obložen papirom za pečenje, ili ga premažite uljem ili svinjskom mašću ako više volite tu tradicionalnu varijantu.

Pečenje:

Da bi vaš hleb ispao savršen, važno je da ga pečete na odgovarajućoj temperaturi. Evo tačnog postupka:

Zagrijavanje rerne: Rernu zagrijte na 250 stepeni. Kad je rerna potpuno zagrijana, stavite hleb unutra.

Prva faza pečenja: Prvih 15 minuta pecite hleb na visokoj temperaturi od 250 stepeni. Ovo će pomoći da hleb dobije lijepu, hrskavu koricu.

Smanjenje temperature: Nakon 15 minuta, smanjite temperaturu na 220 stepeni i nastavite peći još 35 minuta. Vrijeme pečenja može varirati u zavisnosti od rerne, pa pripazite da hleb ne prepečete. Ako vam se čini da se prebrzo peče, možete smanjiti temperaturu za nekoliko stepeni ili hleb prekriti aluminijskom folijom kako ne bi previše potamneo.

Završni koraci:

Kada izvadite hleb iz rerne, odmah ga premažite vodom kako bi kora postala mekša. Ovo je trik koji mi je baka pokazala, i stvarno pomaže da kora hleba bude savršena – ne previše tvrda, ali i dalje dovoljno hrskava. Ostavite hleb da se potpuno ohladi na rešetki, tako da para iz hleba može izaći i da se hleb ne “uznoji”.

Čuvanje:

Ovaj hleb možete čuvati nekoliko dana bez problema. Najbolje ga je umotati u platneni peškir i ostaviti na sobnoj temperaturi. Upravo taj način čuvanja pomaže da hleb zadrži svoju svježinu i teksturu. Hleb na ovaj način može trajati i cijelu sedmicu, baš kao što je i baka rekla.

Dodatni savjeti:

Ako želite malo drugačiji okus, možete dodati sjemenke, poput suncokretovih ili lana, na vrh hleba prije pečenja.

Eksperimentirajte s različitim vrstama brašna, poput integralnog, za zdraviju verziju hleba.

Pratite temperaturu pečenja, jer svaka rerna peče drugačije. Možda ćete morati prilagoditi vrijeme pečenja kako bi hleb ispao baš onako kako volite.

Zaključak:

Ovaj recept za domaći hleb je jednostavan, ali pun tradicije i ljubavi. Hleb napravljen na ovaj način ne samo da traje cijelu sedmicu, već donosi i okus doma, djetinjstva i porodičnih okupljanja. Isprobajte ga i uživajte u svakom zalogaju!

Preporučujemo