Spada među najpoznatije biljke u narodnoj medicini hajdučka trava (Achillea millefolium), a njena ljekovita svojstva potvrđena su i naučno. Sadrži antiseptička eterična ulja i tanine koji pomažu u zacjeljivanju rana, ublažavanju upala i poboljšanju varenja. Nije slučajno što se vijekovima koristi za različite zdravstvene tegobe — od problema sa kožom do probavnih smetnji. Osim čaja, od ove biljke se pripremaju ulja, melemi i travarice, a koristi se i kao sastojak u mnogim biljnim mješavinama.

U nastavku donosimo najefikasnije načine korišćenja hajdučke trave i konkretne recepte koje možete pripremiti kod kuće.

Uljani macerat – prirodni melem za kožu

Za pripremu ljekovitog ulja od hajdučke trave potrebna su samo dva sastojka: sušena biljka (cvijet i list) i kvalitetno biljno ulje. Najčešće se koristi hladno cijeđeno suncokretovo ulje zbog visokog sadržaja vitamina E, ali možete koristiti i maslinovo ili laneno.

Postupak:

Teglu napunite suhom hajdučkom travom.

Prelijte uljem tako da potpuno prekrije biljku.

Zatvorite teglu i ostavite je na tamnom i hladnom mjestu 40 dana.

Povremeno protresite teglu (svakih nekoliko dana).

Nakon 40 dana procijedite ulje kroz sterilnu gazu ili filter papir.

Dobijeni macerat se koristi za tretiranje rana, opekotina, posjekotina, a naročito pomaže kod hemoroida. Ako želite gušću teksturu, u ulju možete otopiti pčelinji vosak i napraviti prirodni melem.

Čaj od hajdučke trave – za varenje i bolji imunitet

Čaj se priprema tako što se cvjetovi prelivaju vrelom vodom. Ne smije se kuvati jer bi se uništila eterična ulja. Ovaj čaj stimuliše rad organa za varenje, poboljšava apetit i ublažava nadutost. Zbog gorkih materija i mirisa, hajdučka trava je odlična i kao sastojak domaćih travarica.

Ljekovite kombinacije sa hajdučkom travom

Hajdučka trava se odlično kombinuje s drugim biljkama, u zavisnosti od problema koji želite riješiti:

Za cirkulaciju i vene: hajdučka trava + neven + ruzmarin. Ako dodate i kantarion, mješavina dodatno jača krvne sudove.

Za jetru: hajdučka trava + smilje + nana.

Za menstrualne tegobe: hajdučka trava + virak. Ova kombinacija ublažava bolne i preobilne menstruacije.

Za respiratorne infekcije i prehlade: hajdučka trava + zova + lipa + suručica. Preporučuje se i preventivno.

Za visok pritisak i migrene: hajdučka trava + imela + glog + rastavić.

Za stomak i varenje: hajdučka trava + matičnjak + komorač — pomaže kod nadimanja, gasova i gastritisa.

Mjere opreza

Iako vrlo korisna, hajdučka trava nije za svakodnevnu, dugotrajnu upotrebu bez pauze. Kod muškaraca može negativno uticati na spermatogenezu, pa se ne preporučuje uzimanje više od mjesec dana u kontinuitetu. Trudnicama se takođe ne savjetuje korišćenje ove biljke.

Prilikom branja, važno je znati kako je prepoznati. Ima bijele cvjetove, ali ono što je razlikuje je snažan, specifičan miris i čvrsta stabljika. Najbolje ju je sjeći makazama, a ne čupati iz korijena, kako bi se očuvala biljka i njeno stanište.

Recept za travaricu sa hajdučkom travom

Za one koji imaju problema s varenjem, gasovima, proljevom ili jednostavno slab apetit, posebno nakon bolesti, preporučuje se priprema domaće travarice.

Potrebni sastojci:

  • 3–4 stručka hajdučke trave
  • 1 grančica matičnjaka
  • 1 grančica vodopije (cikorije)
  • Nekoliko listova divlje dunje (opcionalno)
  • 1 litar domaće rakije

Sve staviti u staklenu flašu, dobro zatvoriti i držati na tamnom, hladnom mjestu 14 dana. Nakon toga procijediti. Piti jednu malu čašicu (rakijsku) pola sata prije jela.

Za one koji ne konzumiraju alkohol, ista kombinacija biljaka može se koristiti za pripremu čaja.

Zaključak

Hajdučka trava je biljka koju vrijedi imati u kućnoj apoteci. Bilo da je koristite kao čaj, melem, ulje ili travaricu, pruža brojne koristi za zdravlje. Sa malo truda i prirodnih sastojaka, možete napraviti jednostavne, a moćne pripravke koji će vam pomoći kod svakodnevnih tegoba.

Ako ste ljubitelj prirodnih rješenja, hajdučka trava je nezaobilazna. Probajte neki od navedenih recepata i uvjerite se sami u njenu djelotvornost.

Preporučujemo