Tokom zvanične posjete Sjedinjenim Američkim Državama, predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću iznenada je pozlilo, što je izazvalo zabrinutost među njegovim saradnicima i širom javnosti. Nakon što su mu ljekari u SAD ukazali prvu pomoć, stigle su preporuke da se privremeno povuče iz svakodnevnih obaveza kako bi se oporavio.

Prema informacijama iz njegovog kabineta, Vučićevo stanje je stabilno. Međutim, ljekari savjetuju mirovanje i izbjegavanje stresa u narednim danima. Kardiolog i načelnik Uprave za vojno zdravstvo Dragan Dinčić izjavio je da “nije realno očekivati da se u narednih nekoliko dana vrati redovnim aktivnostima”, i dodao da je neophodno ozbiljno shvatiti preporuke medicinskog tima kako bi se izbjegle potencijalne komplikacije.

  • Ko preuzima predsjedničke ovlasti

U skladu s Ustavom Republike Srbije, u slučaju privremene spriječenosti predsjednika da obavlja svoju dužnost, njegove funkcije preuzima predsjednik Narodne skupštine. U ovom trenutku, to je Ana Brnabić, bivša premijerka i aktuelna predsjednica Skupštine Srbije.

Prema važećim zakonima, njena uloga kao zamjenice predsjednika države može trajati najduže tri mjeseca. U tom periodu ona je ovlaštena da obavlja sve dužnosti koje bi inače bile u nadležnosti šefa države. Ova odredba omogućava nesmetano funkcionisanje državnog aparata u slučaju iznenadne spriječenosti ili odsustva predsjednika.

  • Ustavna osnova za zamjenu predsjednika

Ustav Republike Srbije, član 120, jasno definiše procedure za slučajeve kada predsjednik Republike ne može obavljati svoju funkciju.

„Kada je predsjednik Republike spriječen da obavlja dužnost ili mu mandat prestane prije isteka vremena na koje je biran, zamjenjuje ga predsjednik Narodne skupštine,“ navodi se u stavu 1. ovog člana.

Stav 2. dodatno propisuje da “predsjednik Narodne skupštine može da zamjenjuje predsjednika Republike najduže tri mjeseca.”

Prema stavu 3, predsjednik Narodne skupštine je dužan da raspiše predsjedničke izbore najkasnije tri mjeseca od dana kada je nastupila spriječenost ili kada je mandat predsjednika prestao.

Ove ustavne odredbe omogućavaju pravni kontinuitet i jasno određuju mehanizme za prijelazne situacije u najvišoj državnoj funkciji.

  • Političke reakcije i implikacije

Vučićeva iznenadna zdravstvena situacija otvorila je pitanja o stabilnosti političkog vrha u Srbiji. Iako zvanične informacije govore da nema razloga za uzbunu, dio opozicije i analitičara upozorava da bi duži izostanak Vučića s političke scene mogao dovesti do promjena u dinamici vlasti.

Ana Brnabić, kao osoba od Vučićevog povjerenja, vjerovatno će voditi državne poslove u skladu s njegovim stavovima i politikom, ali njen formalni položaj ostaje ograničen na ustavnom nivou. Ukoliko bi predsjednik bio spriječen duže od tri mjeseca, morao bi se raspisati novi izbori, što bi otvorilo prostor za potencijalne političke turbulencije.

  • Vučićeva politička pozicija i nastavak mandata

Aleksandar Vučić obavlja funkciju predsjednika Srbije od 2017. godine i nalazi se u drugom mandatu, koji formalno traje do 2027. godine. Njegova dominacija na političkoj sceni Srbije je dugotrajna, a kroz više izbornih ciklusa osiguravao je čvrstu većinu. Svako pitanje koje se tiče njegovog zdravlja, čak i privremeno, izaziva šire političke posljedice.

Zbog toga su i informacije o njegovom oporavku pažljivo dozirane, a naglasak se stavlja na činjenicu da je riječ o privremenom stanju koje ne zahtijeva vanredne ustavne ili političke mjere — barem za sada.

Ipak, ostaje da se vidi kako će se situacija razvijati u narednim danima. Javnost i politički akteri pomno prate svaki korak, dok medicinski tim predsjednika nastavlja s procjenom njegovog zdravstvenog stanja. Privremena stabilnost ne znači i dugoročnu sigurnost bez oporavka.

Preporučujemo