Sinoćnja operacija specijalnih jedinica Policije Brčko distrikta, usmjerena na hapšenje predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, završena je bez uspjeha. Uprkos detaljno pripremljenoj zasjedi, Višković se nije pojavio na očekivanoj ruti kroz Brčko, a sumnja se da je u posljednjem trenutku promijenio plan kretanja kako bi izbjegao hapšenje, navodno koristeći helikopterski prevoz.

Ovaj incident dodatno je rasplamsao političku i institucionalnu krizu u Bosni i Hercegovini, u kojoj su ključni predstavnici Republike Srpske pod pritiskom zbog odbijanja saradnje s pravosudnim institucijama na državnom nivou.

  • Policijska zasjeda bez rezultata

Izvori iz Brčko distrikta, koje je kontaktirao portal Srpskainfo, tvrde da je operacija bila planirana u najvećoj tajnosti. Policija je, prema tim navodima, imala informaciju da će Višković prolaziti kroz Brčko u okviru službene kolone. Plan je bio da se on uhapsi dok se kreće kroz teritoriju distrikta, koji je pod direktnom jurisdikcijom institucija BiH.

Na terenu su bile raspoređene specijalne jedinice Policije Brčko distrikta, a akciji su pridružena i dva sanitetska vozila, što ukazuje na visok stepen pripreme i mogućnost da je očekivan oružani otpor ili komplikacije tokom hapšenja. Međutim, Višković se nije nalazio u koloni vozila koja je legitimisana na licu mjesta.

  • Višković promijenio trasu? Spekulacije o helikopterskom prevozu

Kada se ispostavilo da premijer Republike Srpske nije u vozilu, pripadnici specijalne jedinice su odmah posumnjali da je došlo do promjene plana kretanja. Prema nezvaničnim informacijama, postoji sumnja da je Višković unaprijed saznao za planiranu akciju te da je odlučio koristiti alternativni vid prevoza – helikopter – kako bi izbjegao zasjedu.

Ovakav scenario još uvijek nije potvrđen, ali sagovornici portala Srpskainfo iz policijskih struktura smatraju ga vjerovatnim, s obzirom na izostanak bilo kakvog kontakta s premijerom i činjenicu da se ni njegovo službeno vozilo nije zaustavilo na mjestu na kojem je očekivano.

U akciji je bilo angažovano više od 50 pripadnika specijalne policije, što dodatno naglašava ozbiljnost namjere da se Višković uhapsi. Tokom kontrole su legitimisani svi članovi obezbjeđenja, vozači i pripadnici policije koji su učestvovali u osiguranju kolone, ali Viškovića nije bilo.

  • Zvaničnici odbijaju komentare

Portal Srpskainfo pokušao je dobiti zvanične izjave iz Policije Brčko distrikta, ali bez uspjeha. Jedini koji se kratko oglasio bio je šef Policije Brčko distrikta Goran Pisić, koji je za ovaj medij izjavio: „Nemam nikakav komentar za sada“.

Ova kratka izjava, bez dodatnih pojašnjenja, dodatno doprinosi neizvjesnosti i nagađanjima o motivima i organizaciji cijele operacije. Javnost ostaje bez odgovora o tome ko je izdao nalog, kako je akcija koordinisana i zašto je došlo do očiglednog propusta u lociranju Viškovića.

  • Potjernica protiv vrha Republike Srpske

U pozadini cijelog incidenta stoji odluka Suda Bosne i Hercegovine od 17. marta, kojom je raspisana centralna potjernica za najvišim zvaničnicima Republike Srpske – predsjednikom Miloradom Dodikom, premijerom Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.

Ova potjernica uslijedila je nakon što se pomenuta trojica nisu odazvala na pozive Tužilaštva BiH radi saslušanja u vezi sa istragama koje su u toku. Sud BiH je u skladu s tim odredio pritvor za sve trojicu, a raspisivanjem centralne potjernice omogućeno je njihovo hapšenje bilo gdje na teritoriji Bosne i Hercegovine, uključujući i Brčko distrikt, koji ima specifičan status i direktno je pod ingerencijom državnih institucija.

  • Politička pozadina i institucionalni sukobi

Ova dešavanja dolaze u trenutku kada su odnosi između institucija BiH i vlasti Republike Srpske na najnižem nivou u posljednjih deset godina. Višković i drugi visoki funkcioneri RS već mjesecima odbijaju saradnju s pravosudnim i istražnim organima na državnom nivou, nazivajući ih političkim instrumentima koji rade protiv interesa Republike Srpske.

S druge strane, Tužilaštvo i Sud BiH tvrde da samo sprovode zakon i da niko ne može biti iznad pravnog poretka, bez obzira na političku funkciju koju obavlja. Pokušaj hapšenja premijera u Brčkom predstavlja dosad najozbiljniji pokušaj da se nalozi Suda BiH sprovedu u praksi.

  • Neizvjesnost i nastavak političke drame

Viškovićevo izbjegavanje hapšenja dodatno komplikuje ionako zapaljivu političku situaciju u zemlji. Dok institucije na državnom nivou najavljuju nastavak aktivnosti na pronalasku i hapšenju traženih lica, iz Republike Srpske stižu poruke o mogućim kontramjerama i oštrom političkom odgovoru.

Sve oči sada su uprte u naredne poteze – kako pravosuđa, tako i političkih lidera na svim nivoima vlasti.

Preporučujemo