Ako se budite s mokrim jastukom ili osjećajem vlažnog obraza to može biti neugodno. Iako balavljenje tokom spavanja izgleda bezazleno, često izaziva nelagodu i postavlja pitanje šta ga zapravo uzrokuje. Kod nekih je to povremena pojava, dok se kod drugih javlja skoro svake noći. Ovaj tekst objašnjava najčešće razloge balavljenja u snu i nudi praktične načine kako da tu pojavu smanjite.
-
Položaj Tijela Tokom Spavanja
Najjednostavnije objašnjenje balavljenja je – kako spavate. Ako često spavate na boku ili stomaku, veća je vjerovatnoća da će vam usta ostati otvorena. Kad se mišići vilice opuste, a usne razdvoje, pljuvačka lako izlazi iz usta.
Spavanje na leđima smanjuje ovu pojavu jer usna duplja ostaje zatvorena, a pljuvačka se prirodno sliva niz grlo. Iako ovaj položaj možda nije svakome najudobniji, on često pomaže da se balavljenje svede na minimum.
-
Problemi sa Nosom i Disanjem
Zapušen nos tjera vas da dišete na usta. To je uobičajeno kod prehlade, alergija, ili hroničnih sinusnih problema. Kad usta ostanu otvorena tokom sna, pljuvačka lakše iscuri. Osim toga, sinusi koji su puni i natečeni mogu dodatno pojačati proizvodnju pljuvačke.
Kod osoba sa hronično otežanim disanjem na nos, balavljenje noću je česta pojava. Zato je važno rješavati osnovne probleme sa disanjem, bilo kroz liječenje infekcija, korištenje nosnih sprejeva ili izbjegavanje alergena.
-
Alergije i Refluks Želučane Kiseline
Alergijske reakcije, posebno na hranu i polen, mogu izazvati oticanje sluznice i povećano lučenje pljuvačke. Organizam pokušava da se izbori s alergenima, što često dovodi do balavljenja tokom sna.
Slično se dešava i kod refluksa. Kada se želučana kiselina vraća u jednjak, iritira sluznicu i pokreće zaštitni odgovor – pojačano lučenje pljuvačke. Ako patite od žgaravice i istovremeno balavite u snu, refluks može biti pravi uzrok.
-
Upale Grla i Krajnika
Infekcije poput tonzilitisa (upale krajnika) mogu dovesti do suženja ždrijela. Kad je grlo bolno i otečeno, gutanje postaje otežano, pa pljuvačka ostaje u ustima. U takvim slučajevima balavljenje je gotovo neizbježno.
Čak i nakon što infekcija prođe, može proći neko vrijeme dok se normalna funkcija gutanja ne vrati. Tokom tog perioda, balavljenje je česta nuspojava.
-
Stres, San i Neurologija
Emocionalni stres i napetost mogu uticati na to kako spavate. Nemiran san, česti košmari ili anksioznost mogu izazvati nevoljno otvaranje usta, što opet dovodi do balavljenja. Iako se ne dešava svima, ovo je česta pojava kod ljudi koji imaju poremećaje sna.
Kod osoba s neurološkim stanjima – Parkinsonova bolest, moždani udar, cerebralna paraliza – dolazi do smanjene kontrole mišića lica i gutanja. Kao rezultat toga, balavljenje se može javiti i danju i noću.
-
Lijekovi Koji Povećavaju Lučenje Pljuvačke
Neki lijekovi imaju balavljenje kao nuspojavu. To su najčešće:
- antidepresivi
- lijekovi za Alzheimerovu bolest
- opioidi
- sedativi
Oni mogu stimulisati rad žlijezda pljuvačnica ili usporiti refleks gutanja, pa se pljuvačka nakuplja u ustima. Ako primijetite da ste počeli balaviti nakon uvođenja terapije, moguće je da lijek igra ulogu.
-
Praktični Savjeti za Smanjenje Balavljenja
Ako vam je balavljenje tokom sna čest problem, pokušajte sljedeće:
- Spavajte na leđima i koristite viši jastuk
- Koristite nosne trake za poboljšanje disanja
- Redovno ispiranjem nosa fiziološkim rastvorom smanjite zapušenost
- Liječite alergije i infekcije na vrijeme
- Provjerite sa ljekarom nuspojave lijekova koje koristite
Ponekad su promjene jednostavne, ali daju vidljive rezultate. Ako balavljenje i dalje traje, vrijedi se obratiti specijalisti koji može dublje istražiti uzroke i ponuditi konkretnu terapiju.