Milorad Dodik prijedsjednik Republike Srpske ponovo je kritikovao pravosudne institucije Bosne i Hercegovine, optužujući ih za zloupotrebu u političke svrhe. On tvrdi da se pravosudni sistem koristi kao sredstvo za obračun sa političkim neistomišljenicima, što, prema njegovim riječima, dodatno produbljuje političku krizu u zemlji.
Međunarodna dimenzija problema
Dodik smatra da odluke pravosudnih organa BiH imaju šire posljedice i da će, kako tvrdi, situacija oko Republike Srpske dobiti međunarodnu dimenziju.
“Koliko to njima odgovara, toliko će odgovarati i Republici Srpskoj jer će se taj problem internacionalizovati. Muslimani iz Sarajeva pokušavaju sve da učine, kao i vanustavno Tužilaštvo i Sud BiH, da to instrumentalizuju”, rekao je Dodik za RTRS, komentarišući zahtjev Suda BiH za raspisivanje Interpolove potjernice za njim i Nenadom Stevandićem, predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, ovakve odluke pokazuju da pravosudne institucije u BiH djeluju pod političkim pritiskom i da su sredstva u rukama određenih političkih krugova.
Bez straha od pravosudnih prijetnji
Dodik je naglasio da niko ne treba da se brine zbog ovakvih poteza pravosudnih institucija.
“Kao predsjednik Srpske, prije svega poštujem odluke Narodne skupštine, u kojoj je sve rečeno, odnosno na koji način treba da djelujemo. Sve je jasno”, izjavio je Dodik.
On je naglasio da ne osjeća nikakav pritisak zbog najnovijih pravosudnih mjera i da se neće pokolebati u svojim političkim stavovima. Prema njegovim riječima, institucije Republike Srpske funkcionišu u skladu sa zakonima i odlukama Narodne skupštine RS.
BiH kao neuspjeli politički projekat
Dodik je ponovio svoj stav da Bosna i Hercegovina ne funkcioniše kao država i da je njen politički sistem propao.
“Za mene je najvažnija Srpska, u odnosu na BiH, koja je promašena i propala zemlja”, rekao je Dodik.
On smatra da BiH nema političku stabilnost i da su njene institucije u stalnoj krizi zbog unutrašnjih nesuglasica i uticaja međunarodnih faktora. Prema njegovim riječima, BiH je politički neodrživa i funkcioniše samo zahvaljujući vanjskom pritisku i međunarodnoj zajednici.
Opozicija i međunarodni faktori
Dodik je takođe kritikovao opozicione političke stranke u Republici Srpskoj, koje, prema njegovim riječima, igraju ulogu “produžene ruke” međunarodne zajednice u pokušaju slabljenja Srpske.
“Oni ne rade u interesu naroda Republike Srpske, već slijepo prate agendu koja dolazi iz Sarajeva i pojedinih zapadnih centara moći”, rekao je Dodik.
On je istakao da su politički pritisci na Republiku Srpsku pojačani zbog njenih stavova o samostalnosti i suverenitetu unutar BiH. Dodik smatra da će se ovi pritisci nastaviti, ali je uvjeren da će institucije Republike Srpske izdržati sve izazove.
Zaključak
Milorad Dodik nastavlja da brani stavove Republike Srpske u vezi sa statusom unutar BiH i tvrdi da su pravosudni potezi, poput zahtjeva za raspisivanje Interpolove potjernice, samo dio političkog pritiska iz Sarajeva. On ostaje pri stavu da je BiH neuspješna država i da će se problemi u njoj samo produbljivati. Prema njegovim riječima, Republika Srpska će nastaviti da se bori za svoje interese bez obzira na odluke pravosudnih institucija na nivou BiH.
On naglašava da će se političke tenzije nastaviti i da će se Republika Srpska suočavati sa sve većim izazovima u budućnosti. Ipak, kako ističe, narod i institucije Srpske ostaju odlučni da brane svoj status i prava unutar postojećeg političkog okvira. Dodik poručuje da će nastaviti raditi na jačanju političke i ekonomske stabilnosti Republike Srpske, te da neće odustati od borbe za njenu autonomiju, bez obzira na pritiske koji dolaze iz Sarajeva i međunarodne zajednice.