Pitanje je li potrebno prati sirovu piletinu prije kuhanja izaziva mnogo rasprava među stručnjacima, kuharskim entuzijastima i zdravstvenim organizacijama. Dok neki vjeruju da pranje piletine pomaže u uklanjanju bakterija, drugi upozoravaju da ova praksa može učiniti više štete nego koristi. Kao rezultat, javnost je često zbunjena oko najboljih praksi kada je u pitanju priprema sirovog mesa.

Jedna od najpoznatijih figura u kulinarskom svijetu, Džulija Čajld, vjerovala je da je pranje sirove piletine nužan korak u pripremi jela. Njezina filozofija bila je da se pranjem odstrane eventualne nečistoće i bakterije s površine mesa, što bi rezultiralo sigurnijim obrokom. Međutim, njezin kolega, poznati kuhar Žak Pepin, nije se slagao s tom tvrdnjom. Pepin je vjerovao da termička obrada piletine – odnosno kuhanje na odgovarajućoj temperaturi – eliminira sve bakterije i klice, čime pranje postaje nepotrebno.

Ova dilema je važna jer bakterije koje se nalaze na sirovoj piletini, poput Salmonelle i Campylobacter, mogu uzrokovati ozbiljna trovanja hranom. Zato su se mnoge zdravstvene organizacije uključile u ovu raspravu s ciljem da pruže jasne smjernice za potrošače.

Preporuke CDC-a i USDA-a

Jedna od vodećih zdravstvenih organizacija, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), svake godine izdaje smjernice o tome kako spriječiti trovanje hranom, uključujući preporuke za rukovanje sirovom piletinom. U svojim savjetima CDC jasno poručuje: “Nemojte prati sirovu piletinu.” Prema njima, pranje piletine može dovesti do širenja klica na druge namirnice, radne površine i kuhinjski pribor. Bakterije iz piletine mogu se lako prenijeti putem prskanja vode, kontaminirajući sve u blizini.

CDC ističe da je ključ sigurne pripreme piletine temeljito kuhanje na odgovarajućoj temperaturi, što je dovoljno da uništi sve bakterije. Prema njihovim istraživanjima, pranje sirove piletine ne doprinosi sigurnosti hrane, već povećava rizik od kontaminacije.

Jedan od glavnih argumenata CDC-a jest da sokovi iz piletine mogu prilikom pranja završiti na drugim površinama, uključujući kuhinjske radne ploče, pribor i druge namirnice. Ukoliko su te namirnice sirove i neće proći termičku obradu, one mogu postati izvor trovanja hranom. Na primjer, povrće koje se konzumira u salati može biti kontaminirano bakterijama iz piletine, što može imati ozbiljne posljedice po zdravlje.

U svojoj kampanji na društvenim mrežama, CDC je podijelio poruku na Twitteru: “Nemojte prati sirovu piletinu. Pranje može prenijeti klice s piletine na drugu hranu ili kuhinjski pribor.” Njihove smjernice pozivaju na pažljivo rukovanje sirovom piletinom i naglašavaju važnost temeljitog pranja ruku nakon rukovanja piletinom kako bi se spriječilo širenje bakterija.

Isto mišljenje dijeli i Služba za sigurnost hrane i inspekciju Ministarstva poljoprivrede SAD-a (USDA). Prema USDA, pravilno kuhanje piletine na odgovarajućoj temperaturi (najmanje 74°C) učinkovito uništava sve bakterije koje mogu biti prisutne na sirovoj piletini. Stoga, prema USDA-u, pranje mesa ne doprinosi njegovoj sigurnosti.

Argiris K. Magoulas, tehnički stručnjak za sigurnost hrane iz USDA-a, objašnjava da voda koja se koristi za pranje piletine može prskati po kuhinji, čime kontaminira radne površine, druge namirnice ili pribor. Bakterije koje prskanjem završe na površinama mogu tamo ostati danima ili čak tjednima, povećavajući rizik od unakrsne kontaminacije.

Širenje bakterija u kuhinji

Jedna od najvećih opasnosti prilikom pranja sirove piletine je širenje bakterija vodom. Prilikom pranja, kapljice vode mogu prskati na druge površine u kuhinji, uključujući radne ploče, sudopere, pa čak i odjeću osobe koja rukuje piletinom. Ove površine mogu postati izvor zaraze ako se ne dezinficiraju temeljito.

Osim toga, bakterije koje se šire prskanjem mogu dospjeti i na hranu koja neće biti termički obrađena, poput povrća ili voća, što može dovesti do ozbiljnog trovanja hranom. Salmonella i Campylobacter su dva najčešća uzročnika trovanja hranom povezanih s sirovom piletinom, a ovi mikroorganizmi mogu izazvati teške probavne smetnje, bolove u trbuhu, povraćanje i proljev.

Prema stručnjacima, najsigurniji način pripreme piletine je izbjegavanje pranja, temeljito kuhanje i pažljivo rukovanje piletinom kako bi se spriječila kontaminacija kuhinjskih površina i druge hrane.

Zaključak

Iako mnogi tradicionalno vjeruju da je pranje sirove piletine nužno za uklanjanje bakterija, istraživanja i smjernice zdravstvenih organizacija poput CDC-a i USDA-e jasno pokazuju da je ova praksa ne samo nepotrebna, već i potencijalno opasna. Pravilno kuhanje piletine na odgovarajućoj temperaturi najsigurniji je način za uklanjanje svih bakterija i osiguranje sigurnog obroka.

Ključ sigurnosti je temeljita termička obrada, a ne pranje. Osim toga, uvijek treba voditi računa o higijeni – temeljito oprati ruke, dezinficirati radne površine i pribor, kako biste spriječili širenje bakterija. Na taj način, možete sigurno uživati u svom obroku bez rizika od trovanja hranom.

Preporučujemo