Sa zdravljem je direktno povezan i kvalitetan san. Iako često zanemaren, položaj u kojem spavate može igrati ključnu ulogu u vašem fizičkom stanju, disanju, probavi pa čak i izgledu kože. Bilo da spavate na boku, leđima ili stomaku, svaki položaj ima svoje prednosti i mane. U nastavku su objašnjeni utjecaji najčešćih položaja spavanja na različite aspekte zdravlja.
-
Gorušica i Spavanje
Desna strana
Spavanje na desnoj strani može pogoršati simptome gorušice. Kada ležite na toj strani, želudačna kiselina ima lakši put prema jednjaku, što povećava šansu za refluks i žgaravicu, osobito nakon kasne večere. Osobe koje se često bude zbog pečenja u grudima možda bi trebale izbjegavati ovu poziciju.
Lijeva strana
Suprotno tome, spavanje na lijevoj strani može pomoći kod simptoma gorušice. Taj položaj koristi gravitaciju za držanje želučanog sadržaja dalje od jednjaka, što smanjuje nelagodu. Preporučuje se onima koji imaju problema s refluksom, naročito ako ne žele uzimati lijekove svake noći.
-
Položaj Spavanja i Bore
Spavanje na boku
Spavanje na jednoj strani lica stvara trenje između kože i jastuka. Vremenom to može doprinijeti stvaranju finih linija i bora, osobito ako spavate na grubljoj posteljini. Lice je pod stalnim pritiskom, što negativno utiče na elastičnost kože.
Spavanje na leđima
Ako vam je važna prevencija bora, spavanje na leđima je najbolji izbor. U tom položaju lice ne dodiruje jastuk, što znači manje trenja i manji rizik od stiskanja kože. Ovaj položaj može pomoći u održavanju svježijeg izgleda lica.
-
Bolovi u Vratu
Spavanje na boku
Iako nekima ugodno, spavanje na boku može izazvati napetost u vratu ako jastuk ne pruža dobru podršku. Nepravilno poravnanje glave i kičme može dovesti do ukočenosti i bolova. Osobama s problemima vratne kičme ovaj položaj često pogoršava stanje.
Spavanje na leđima
Ležanje na leđima sa jastukom koji pravilno podupire vrat može pomoći u smanjenju bola. Glava i kičma su u prirodnoj liniji, što umanjuje opterećenje na vratne mišiće. Ovo je često preporučeni položaj kod hroničnih bolova u vratu.
-
Uticaj na Leđa
Spavanje na boku
Spavanje na boku može izazvati napetost u donjem dijelu leđa, naročito ako vam je kičma u zategnutom položaju. Nepravilno savijene noge i neusklađeni kukovi dodatno pogoršavaju bol.
Spavanje na leđima
Oni koji pate od bolova u leđima često imaju koristi od ležanja na leđima s jastukom ispod koljena. Ova pozicija podržava prirodnu krivinu kičme i rasterećuje donji dio leđa. Pravilna podrška može znatno smanjiti hronične bolove.
-
Pritisak na Grudi
Spavanje na boku
Kod žena, spavanje na boku može povećati pritisak na tkivo grudi. Vremenom to može dovesti do nelagode, pa čak i promjena u obliku. Također može uzrokovati istezanje kože i opuštanje grudi.
Spavanje na leđima
Spavanje na leđima ravnomjerno raspoređuje težinu tijela, što smanjuje opterećenje na grudi. Taj položaj je često udobniji i estetski povoljniji, naročito dugoročno gledano.
-
Spavanje u Trudnoći
Desna strana ili stomak
Spavanje na desnoj strani ili na stomaku se ne preporučuje trudnicama. Ovi položaji mogu pritisnuti vene i organe, što smanjuje protok krvi prema posteljici i povećava nelagodu.
Lijeva strana
Lijeva strana je najpreporučeniji položaj tokom trudnoće. Poboljšava cirkulaciju, olakšava rad bubrega i smanjuje pritisak na jetru. Također, pomaže boljem dotoku krvi i hranjivih tvari bebi.