Priča o dvije afričke časne sestre koje su bile posvećene svom misionarskom radu na Siciliji izazvala je pometnju kada su se trudne vratile kući. Jedna od časnih sestara, koja je porijeklom sa zadivljujućeg ostrva Madagaskar, imala je cijenjenu poziciju nadređene i bila je zadužena za brigu o starijim stanovnicima u slikovitom sicilijanskom selu. Ovakav razvoj događaja izazvao je veliku pažnju i izazvao kontroverze. Naravno, ovo nije ni prvi a ni posljednji slučaj ove vrste u crkvenim redovima.Nakon što je završila izazovnu i nesebičnu misiju, po njenom povratku došlo je do životnog otkrića. Otkrilo se da već mjesec dana nosi neprocjenjivi dar života, prošavši nevjerovatno putovanje. Časna sestra, stara 34 godine, primljena je u bolnicu zbog nepodnošljive nelagodnosti u stomaku. Na njeno krajnje iznenađenje, medicinsko osoblje je otkrilo da je trudna.
Nakon neočekivanog otkrića, premještena je iz manastira u blizini Nebrodija u Palermo radi dodatne medicinske pomoći i podrške. Identitet oca djece ostaje nepoznat, jer nije otkriven pošto ona nije željela reći njegovo ime. Ovaj članak je izazvao veliku pažnju javnosti, što je zauzvrat privuklo pažnju raznih medija. Istraga je prvobitno pokrenuta zbog navodnog kršenja celibata. Ipak, pouzdan izvor sa sjedištem u Rimu naglasio je da je trenutni fokus prvenstveno na osiguravanju dobrobiti i zaštite bilo koje buduće djece rođene kao posljedica ovih trudnoća.
Ova uvjerljiva priča izazvala je radoznalost masa, potaknuvši vatrene rasprave o propisima Katoličke crkve u vezi s celibatom. Osim toga, potaknula je kontemplativne dijaloge o vrlinskim djelima humanitarnih misija i ogromnim žrtvama koje časne sestre često podnose tokom svojih nesebičnih napora. Zadivljujuća priroda priče privukla je pojedince iz različitih sredina, što je posljedično pokrenulo širi diskurs o ovim značajnim pitanjima. To je ohrabrilo pojedince da dublje uđu u zamršenost vjere i nesebične službe, potičući okruženje za razmišljanje i ispitivanje.