Oglasi - Advertisement

Borova smola je prirodni lijek koji su ljudi koristili vjekovima, a danas se sve češće vraćamo ovim tradicionalnim metodama liječenja, upravo zato što su jednostavne, efikasne i dostupne. Ako volite boraviti u prirodi, posebno u šumama gdje rastu borovi, ne zaboravite da priroda nudi više od mira i svježeg zraka. Među najvrijednijim darovima koje možete naći je upravo borova smola – gusti, ljepljivi iscjedak koji drvo luči kao odgovor na oštećenje. Iako izgleda neprimjetno, smola ima snažno antiseptičko i regenerativno dejstvo koje se može iskoristiti u različite zdravstvene i kozmetičke svrhe.

Kako se pravilno sakuplja borova smola

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Za sakupljanje smole potrebni su vam mali nožić i staklena teglica s poklopcem. Pronađite borovo drvo na kojem primjećujete tragove smole. Nipošto nemojte strugati sve s jednog mjesta – uzmite najviše četvrtinu kako ne biste oštetili drvo. Smolu pažljivo odvojite nožićem i stavite u posudu. Imajte na umu da je vrlo ljepljiva, pa ćete vjerovatno uprljati ruke i alat. Prste i nožić možete očistiti pomoću biljnog ulja i vate. Alkohol je dobar za skidanje smole s odjeće.

U prirodi, bor koristi smolu da zatvori rane i spriječi ulazak mikroba, gljivica i insekata. Zanimljivo je da čovjek može iskoristiti tu istu zaštitu – ako se ogrebete dok ste u šumi, odmah možete nanijeti malo smole na ranu. Djeluje kao prirodni antiseptik i može spriječiti infekciju.

Prirodna podrška disajnom sistemu

Smola borova se često koristi u liječenju prehlade, gripa i čak upale pluća. Tinktura od smole pospješuje iskašljavanje i pomaže tijelu da se oslobodi šlajma, istovremeno uništavajući bakterije koje su izazvale upalu. Travari preporučuju žvakanje malog komadića smole dva do tri puta dnevno – veličine manjeg zrna graška. Osim toga, grudi se mogu mazati melemom na bazi borove smole, što dodatno pomaže kod disajnih problema.

Ublažava bol i upale

Borova smola ima blago zagrijavajuće dejstvo, što je čini korisnom za ublažavanje bolova u zglobovima, mišićima i kod reumatskih tegoba. Melem koji se priprema od smole ubrzava cirkulaciju, smanjuje ukočenost i olakšava kretanje.

Recept za univerzalni melem

Sastojci:

  • 1/4 šolje borove smole
  • 1/2 šolje maslinovog ulja
  • 25 g pčelinjeg voska

Priprema:

Zagrijte smolu i ulje na pari uz stalno miješanje dok se smola ne otopi. Procijedite, vratite na paru, dodajte rendani vosak i miješajte dok se i on ne otopi. Sipajte melem u teglice i čuvajte na hladnom mjestu. Umjesto maslinovog, možete koristiti kantarionovo ili nevenovo ulje radi jačeg efekta.

Mast za ekcem i druge kožne probleme

Sastojci:

  • 1 dl maslinovog ulja
  • 1 dl kantarionovog ulja
  • 2 kašike domaćeg maslaca
  • 1 kašičica smole
  • 1 kašika sjeckanog ruzmarina
  • 1 kašika sjeckanog bršljana
  • 1 kašika hajdučke trave

Svi sastojci se zagriju na pari do ključanja, ostave da odstoje preko noći, ponovo zagriju, procijede i sipaju u teglicu. Koristi se za mazanje kože ujutru i uveče.

Melem za podmlađivanje

Sastojci:

  • 30 ml nevenovog ulja
  • 50 g borove smole
  • 50 g domaćeg meda
  • 25 g pčelinjeg voska

Smola i vosak se otope u ulju na pari, pa se, kad se smjesa malo ohladi, doda med. Melem se nanosi naveče na očišćeno lice, vrat i dekolte, te ostavlja da djeluje tokom noći.

Zaključak

Borova smola je jedan od onih prirodnih darova koje često zanemarujemo, iako nam je doslovno pred nosom. Nije čudo što su je naši preci visoko cijenili – njena sposobnost da liječi kožu, olakšava disanje i ublažava bolove je zaista izvanredna. Danas, kad sve više težimo prirodnim rješenjima i manje hemije, smola dobija novu vrijednost. Uz malo truda i osnovne sastojke, možete napraviti moćne meleme i masti koje ne sadrže konzervanse, mirise ni nepotrebne dodatke – samo čista priroda.

Ako ste ljubitelj biljne medicine, borova smola zaslužuje mjesto u vašoj kućnoj apoteci.

Preporučujemo