Jedan od onih kućnih aparata bez kojih se teško može zamisliti svakodnevica je usisivač. Bilo da čistite stan, kuću ili poslovni prostor, pouzdan usisivač uveliko olakšava posao. Ipak, s vremenom primjećujemo da više ne radi kao nekada. Snaga usisavanja se smanji, motor se brzo zagrije, a čišćenje postaje napornije i manje efikasno.
U većini slučajeva nije u pitanju kvar niti potreba za novim uređajem. Često se radi o nakupljenoj prljavštini i zanemarenom održavanju. Dobra vijest je da se usisivač može brzo vratiti u funkcionalno stanje uz minimalan trud.
Ako vam se čini da vaš usisivač slabije vuče i da više ne čisti kako treba, evo jednostavnih koraka koje možete preduzeti da ponovo radi kao nov:
1. Provjerite odjeljak za kesu
Prvo otvorite dio usisivača u kojem se nalazi kesa za prašinu. Već ovdje možete otkriti potencijalni uzrok problema. Obratite pažnju na gumu na poklopcu – to je zaptivka koja mora da prijanja uz gumeni prsten na samoj kesi. Kada su obje površine čiste i ispravno nasjednu jedna na drugu, usisivač hermetički zatvara prostor, što omogućava maksimalno usisavanje.
Međutim, s vremenom se na ovim gumenim dijelovima nakupe naslage prašine. Te naslage mogu biti debele i do jednog milimetra, što je sasvim dovoljno da poklopac više ne dihtuje kako treba. Umjesto da vazduh ulazi kroz crijevo, motor usisava vazduh kroz razmake između guma. Time snaga usisavanja znatno opada, a motor dodatno trpi.
2. Očistite gumene zaptivke
Rješenje je vrlo jednostavno. Vlažnom krpom ili sunđerom prebrišite gumene zaptivke na poklopcu i na kesi. Nije potrebno koristiti jaka sredstva – dovoljno je voda, a po potrebi i malo blagog deterdženta. Fokusirajte se na tvrdokorne naslage prašine i ostataka koje je teško primijetiti na prvi pogled. Očistite sve temeljno i ostavite da se osuši par minuta prije nego vratite kesu i zatvorite poklopac.
3. Provjerite i očistite filtere
Usisivači obično imaju barem dva filtera – jedan koji štiti motor (usisni filter), i drugi koji prečišćava vazduh koji izlazi iz uređaja. Oba se vremenom zaprljaju i gube funkciju, što dodatno slabi rad usisivača.
Prvo izvadite usisni filter iz njegovog ležišta. Isto uradite i sa izlaznim filterom. Dobro ih istresite kako biste uklonili prašinu, a zatim ih operite u mlakoj vodi sa malo deterdženta. Ako imate zamjenske filtere, sada je pravo vrijeme da ih ubacite. U suprotnom, operite postojeće i ostavite ih da se potpuno osuše prije vraćanja.
4. Sastavite sve nazad i testirajte
Kada su filteri suhi, vratite ih na svoje mjesto. Zatvorite usisivač i uključite ga. Odmah biste trebali primijetiti razliku – snaga usisavanja biće znatno bolja, a motor neće stvarati prekomjernu buku niti se pregrijavati.
Ova jednostavna procedura ne oduzima mnogo vremena, a može produžiti vijek trajanja usisivača i uštedjeti novac. Umjesto da pomišljate na kupovinu novog uređaja, dovoljno je da redovno održavate onaj koji već imate. Malo pažnje i osnovnog čišćenja može napraviti veliku razliku.
Zaključak
Redovno održavanje usisivača ne zahtijeva mnogo vremena, ali ima veliki uticaj na njegovu efikasnost i dugotrajnost. Čist motor, funkcionalni filteri i zaptivke bez naslaga prašine osiguravaju da uređaj radi punom snagom, bez nepotrebnog naprezanja. Umjesto da trošite novac na popravke ili kupovinu novog usisivača, uvrstite ovu kratku proceduru u svoju mjesečnu rutinu. Na taj način ne samo da produžavate vijek trajanja uređaja, već i sebi olakšavate čišćenje doma. Čist usisivač znači čistiji prostor – i manje frustracije svaki put kada ga uključite.