Normalna, zdrava i potpuno prirodna pojava je znojenje. Ali hajde da budemo iskreni – rijetko se tako osjeća. Mokre mrlje ispod pazuha, košulja zalijepljena za leđa, neugodan miris – sve to zna da nas dovede u neprijatne situacije. Nije ni čudo što se mnogi osjećaju postiđeno zbog znojenja. Ipak, vrijedi podsjetiti na staru narodnu: “Bolje da te znoj oblije nego bolest obori.”

Znoj nije naš neprijatelj. On je dokaz da tijelo radi svoj posao – da se štiti, hladi i prilagođava uslovima oko nas. Ali razumljivo je da želimo da ga držimo pod kontrolom, naročito kad postane pretjeran ili izaziva neugodan miris. U ovom tekstu saznaćeš zašto se znojimo, kada to može biti znak nečeg ozbiljnijeg i šta možeš da uradiš kako bi ublažio neprijatnosti.

Zašto se uopšte znojimo?

Znojenje je jedan od ključnih bioloških procesa, poput disanja ili varenja. Naše tijelo sadrži između dva i četiri miliona znojnih žlijezda, koje rade pod kontrolom nervnog sistema i aktiviraju se kada treba da se ohladimo – bilo zbog vrućine, fizičkog napora ili stresa.

Kada se znojimo, tijelo gubi tečnost, ali zauzvrat snižava temperaturu. Bez znojenja bismo se mogli pregrijati, naročito tokom ljeta. Na dnevnom nivou, prosječno izgubimo između pola i skoro jedne litre znoja – a na velikim vrućinama i znatno više. Zato se često osjećamo iscrpljeno – ne zbog same toplote, već zbog dehidratacije.

Najviše se znojimo na dlanovima, stopalima, pazuhu i glavi, jer su tamo znojne žlijezde najgušće raspoređene. Neki ljudi se znoje više čak i kada nije toplo – to je stvar individualne predispozicije i načina kako tijelo reaguje na stres ili hormone.

Da li znojenjem izbacujemo toksine?

Ovo je često pitanje, naročito među ljudima koji praktikuju detoksikaciju. Iako znoj sadrži natrijum hlorid (so), mliječnu kiselinu i određene elektrolite poput kalijuma i natrijuma, on nije glavni način izbacivanja toksina. Jetra i bubrezi su ti koji rade glavni posao kada je u pitanju čišćenje organizma. Znojenje pomaže u održavanju balansa, ali nije zamjena za zdravu ishranu, unos tečnosti i dobar san.

Kad znojenje može biti znak problema?

Znojenje nije uvijek bezazleno. Ako se često znojiš noću, i to u prostoriji koja nije topla, moguće je da tvoje tijelo signalizira da nešto nije u redu. Uzroci mogu biti:

  • Hronične upale
  • Hormonski disbalansi
  • Infekcije
  • Problemi sa metabolizmom
  • Povećan emocionalni stres

Takođe, osobe sa osjetljivim autonomnim nervnim sistemom (tzv. vegetativnim) često imaju pojačano znojenje u stresnim situacijama. U tim slučajevima, najbolje je obratiti se ljekaru.

Kako obuzdati znojenje i neugodan miris?

Ako ti znojenje stvara neprijatnosti u svakodnevnom životu, evo nekoliko konkretnih savjeta kako da ga ublažiš:

Održavanje lične higijene

Redovno tuširanje i mijenjanje garderobe je osnova. Neprijatan miris zapravo ne dolazi od znoja, već od bakterija koje u dodiru sa znojem razgrađuju njegove sastojke. Koristi blage, neparfimisane sapune da ne iritiraš kožu, naročito ako se često tuširaš.

Odabir odjeće

Nosite prirodne materijale poput pamuka, lana ili viskoze. Oni omogućavaju koži da diše i smanjuju zadržavanje znoja na koži. Izbjegavaj sintetiku, pogotovo tokom toplih dana.

Dezodoransi i antiperspiranti

Dezodoransi neutrališu miris, dok antiperspiranti blokiraju rad znojnih žlijezda. Oni mogu pomoći, ali nisu za stalnu upotrebu jer mogu izazvati iritacije.

Prirodna rješenja

  • Soda bikarbona – može se koristiti kao prirodni dezodorans. Nanosi se kao prah ispod pazuha.
  • Žalfija (kadulja) – ima adstringentno djelovanje i može pomoći kod pojačanog znojenja. Pij se kao rashlađen čaj, jednom dnevno.
  • Iontoforeza – medicinski tretman slabom strujom u vodenoj kupki, koristi se kod ekstremnih slučajeva znojenja ruku i stopala.

U najtežim slučajevima, postoji mogućnost hirurškog uklanjanja znojnih žlijezda – ali to je krajnja mjera, kada ništa drugo ne pomaže.

Zaključak

Znojenje je prirodna funkcija i znak da tvoje tijelo funkcioniše kako treba. Neprijatan miris ili pretjerano znojenje mogu biti izazov, ali nisu nerješivi problem. Važno je da znaš uzrok, da pratiš signale svog tijela i da reaguješ kad znojenje postane van kontrole.

Ne treba ti savršen miris ni suva koža 24/7 da bi bio zdrav i prihvaćen. Poenta nije da se nikad ne znojimo – već da znamo kad, zašto i kako. Jer znoj, koliko god bio neugodan, ipak je tvoj saveznik.

Preporučujemo